Antakya Kadın Dayanışma Çadırı Güncesi (Gün 36) Dayanışma devam ediyor- Kadın Savunma Ağı

Paket vermek için buluştuğumuz kadınlardan biri elinde bir poşetle gelip bize kendi yaptığı defne sabunlarını hediye etti. Kadınlar bizimle tek taraflı değil karşılıklı bir dayanışma ilişkisinde bulunuyor.

Antakya Kadın Dayanışma Çadırı Güncesi (Gün 36) Dayanışma devam ediyor- Kadın Savunma Ağı

Depremin ilk gününden itibaren diğer birçok kadın örgütü ve feminist ağ gibi biz de örgütlü olduğumuz illerde ve Mor Mekanlarda yoğun bir dayanışma çalışmasına giriştik; birçok arkadaşımız bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarına katıldı. Antakya-Defne bölgesindeki Sevgi Parkı’nda kurduğumuz Kadın Dayanışma Çadırı parkın tamamen boşaltıldığı 2 Mart gece yarısına kadar parkta kalmaya devam etti. Gönüllü kayıt formumuzu hala doldurmadıysanız doldurmayı unutmayın.

 

Antakya Kadın Dayanışma Çadırından yazıyoruz

ÖNCEKİ GÜNLER İÇİN:

 

Gün 36 (20 Mart):

Sabah, yağmurların son gününe uyandık. Gerçekten de güneşli bir gün oldu. Bir gece önceden Nazlı’ya kahvaltıya davetliydik. Hep beraber kahvaltıya geçtik. Nazlı ve Ceylan bize mükellef bir kahvaltı sofrası kurmuştu.

Her ne bizler makyaj malzemesi, kişisel bakım malzemesi istediğimizde genel kanı bunu bir lüks gibi karşılamak olsa da kadınlar artık saç boyası da sormaya başladı. Bu bizim için önemli çünkü özbakımımız feminist özsavunmanın temel ilkelerinden biri. Bu nedenle burada her renkten ve çeşitten boyaya ihtiyacımız var.

Geçtiğimiz haftalarda bunun bilgisine sahip olduğumuz kadınların boyalarını kahvaltıya giderken yanımızda götürüp Nazlı aracılığıyla kadınlara ulaştırdık. Aynı zamanda onların hijyen ve iç çamaşırı paketlerini de teslim ettik.

Ceylan’ın çocukları bizlere çiçek topladılar. Gelincik ve defneden oluşan çok güzel bir buketimiz ve saç süslerimiz oldu.

Bir kısmımız çocuklarla oynarken geri kalanımız da Nazlılarla kahve içip sohbet ettik.

Keyifli başlayan bir sabahın ardından hummalı bir çalışmaya başladık. Kampımızın da bulunduğu Aşağıokçular Mahallesi’nin ihtiyaç listesini dağıtmaya başladık.

Bir ekip arkadaşımız Harbiye Mahallesi’nin yarım kalan paketlerini götürüp dağıtırken geri kalan ekip de kamp alanını birikmiş koli yığınlarından arındırdı. Gün boyu paketleme ve dağıtım yaptık. Bir yandan da yeni ihtiyaç listelerini toplamaya devam ettik.

Harbiye Mahallesi’ne daha önce gittiğimizde tanıştığımız kadınların avlusunda kahve içip ihtiyaçları olan malzemeleri ulaştırdık. Orada sohbet ederken psikolojik destek ihtiyacı olan kadınları bölgede gönüllü çalışan psikologlarla buluşturmak üzere iletişimlerini aldık.

Gittiğimiz adreslerden birinde 15 yaşındaki bir kız çocuğunun bizi görür görmez iyi ki varsınız diye sarılması çok güzel bir histi. Tuvaletlerini kullandıktan sonra kapıda beni bekleyen kız çocuğu elindeki helvaları bize uzatarak vermek istedi. Biz almak istemeyince “hep siz paylaşıyorsunuz bizim de paylaşmamıza izin verirseniz. Çok mutlu olacağım” dedi.

Kadınlarla yaptığımız sohbette Sevgi Parkı’ndaki dayanışma noktasına özlem dile getiriliyordu. Bize iyi ki vazgeçmiyorsunuz dediler. Biz de onlara biz birbirimizden asla vazgeçmiyoruz dedik. Paket vermek için buluştuğumuz kadınlardan biri elinde bir poşetle gelip bize kendi yaptığı defne sabunlarını hediye etti. Kadınlar bizimle tek taraflı değil karşılıklı bir dayanışma ilişkisinde bulunuyor.

Aşırı yoğun geçen günün ardından hem kadınlarla biraz sohbet etmek hem de yemek yemek için okuldaki aşevine gittik. Orada Küçükkuyu Kadın Kolektifi’nden kadınlarla karşılaştık. Onlarla sohbet edip buradaki çalışmaları hakkında bilgi aldık. Şu sıralar Aşağıokçular’ın her yerinden feministler çıkıyor. Bundan çok mutluyuz.

Yemeğin ardından misafirlerimiz gelecek diye kamp alanına geri döndük. Bütün gece bekledik ama işleri uzadığı için gelemediler. Sevim ve Ceren bize bir sürpriz yaparak akşam yürüyüş rotalarına bizi de eklemişler. Onlarla birlikte çay içerken çadır alanının kadınlar için ayrı tuvalet ve duş ihtiyacını konuştuk. Mahalleye getirecek kabinlerimiz hazırda beklese de forklift ve kamyon bulmakta zorlandığımız için mahalleye taşıyamıyoruz.

Bu hafta gönüllü olarak gelen aşırı enerjik arkadaşımız iki gün sonra gelecek 200 koli için yer açmak üzere bütün gece çalıştı. 🙃