Biz Kimiz

Artık çok daha iyi biliyoruz. Biz kadınlar yan yana geldiğimizde, dayanışma kurduğumuzda, birlikte daha güçlüyüz. Örgütlü olmak bizim gücümüz. O halde kadından kadına kurduğumuz ağları çoğaltmak için daha ne bekliyoruz. Gelin Kadın Savunma Ağı’nı bulunduğumuz her yerde kuralım.

Kadından kadına bir çağrımız var: Hayatlarımızı ve birbirimizi savunma çağrısı.
Sokağın ortasında adamın birinin bir kadına bağırdığını gördüğünde yanına gitmek istiyorsan, yan komşunun evinden sesler geldi mi onu o evden çıkarmak, yanına çağırmak istiyorsan, birileri sana ne yapıp yapmayacağını söylediğinde hiddetleniyor, tek adamcıklar kürsülerden, meydanlardan sana parmak salladığında kafan atıyorsa, “bize eşitlik, bize özgürlük, bize feminizm gerek” diyorsan bu çağrıya kulak vermelisin.

Bir yanda kız çocukları evlenebilir diye verilen fetvalar, diğer yanda çocuk istismarını aklamaya çalışan yasalar;
Bir yanda yüzde 40’ları bulan genç kadın işsizliği diğer yanda ucuz, esnek ve güvencesiz çalışma koşulları;
Bir yanda görünmeyen emeğimiz, diğer yanda nafaka hakkımızı gasp etmeye hazırlanan yasalar,
Bir yanda yüzde 95 oranında aile içerisinde öldürülen kadınlar diğer yanda kadını değil aileyi koruyan politikalar, zorunlu arabuluculuk uygulamaları;
Bir yanda kadın cinayetleri diğer yanda erkek adaletin verdiği haksız tahrik ve iyi hal indirimleri;
Bir yanda her gün artan kadın cinayetleri diğer yanda uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun…

İşte biz, tüm bu çürümenin ortasında, üstümüze doğru çöken bu erkek egemen sistemin karşısında yolumuzu, bir kutup yıldızı gibi en tepede ışıl ışıl parlayan kadın mücadelesiyle buluyoruz. En tepedekinden güç alan erkekliğe karşı durma cüretini birbirimizden alıyoruz. Çünkü artık tahammülümüz kalmadı. İtaat etmiyoruz. Bu ülkede bir şeyler değişecekse kadınlarla değişecek biliyoruz. İşte bunun için yan yana gelmeye çağırıyoruz.

Peki sen kızkardeşim;
Hayatımızın bizim olduğunu, haklarımızın gaspına izin vermeyeceğimizi, istemediğimiz kararların bize zorla dayatılamayacağını haykırmaya var mısın?
Eşitliği, özgürlüğü ve laikliği yeniden yazan bir kadın itaatsizliğe var mısın?
En korkağından en cesuruna, en güçlüsünden en kırılganına tüm kadınların parçası olabileceği bir kadın savunma ağını, bulunduğumuz her yerde birlikte örmeye, çoğaltmaya var mısın?

Yaşamımızı savunmak için Savunma Ağları kuralım

Sessizce olup biteni izlememizi bekleyenler yanılıyor. Çünkü kadın dayanışması var!
Kendimize de birbirimize de iyi bakalım. Erkek egemenliği karşısında örgütlenelim.
Kadınların savunma ağında bir araya gelelim.
Hatırlayalım birlikte olduğumuzda neler yapabildiğimizi…
Birlikte olduğumuzda çocuk tecavüzcülerini aklayan yasaları engelledik. Birlikte olduğumuzda kürtaj hakkımızı koruduk. Birlikte olduğumuzda kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve devletin kadınları koruyan yasalar çıkarması gerektiğini öğrettik herkese, üstü örtülmek istenen davaların seyrini değiştirdik. Birlikte olduğumuzda yasak denilen caddeleri, meydanları doldurduk, bir dansımızla dünya kadınlarıyla birleştik suçluyu ifşa ettik.
Yalanla, baskıyla, kadınların fikri alınmadan hayatlarımıza yapılan her müdahalenin karşısında bundan sonra da birlikte olmaya, itaat yok kadınlar var demeye devam edelim.
Yalnız değiliz çünkü kadınlar var. Gelin kadınların savunma ağını birlikte büyütelim, kadınların sesini her yere taşıyalım.
Kadınlar kadınları savunacak, eşit, laik ve özgür bir ülke ancak böyle kurulacak.

Kadın Savunma Ağı’na Katıl

Kadın Savunma Ağı, feminist politikalar üreten bağımsız bir kadın örgütüdür. Türkiye’nin pek çok ilinde ve ilçesinde kadın mücadelesini yükseltmek için çalışmalar yapar. Sen de Kadın Savunma Ağı’nın bir parçası olmak istersen buraya tıklayarak kayıt formunu doldurabilirsin. Üstelik zaten bir kadın örgütünün parçasıysan ya da bir örgütün kadın komisyonu içindeysen, bu örgütlerin kendi özerk yapısını bozmadan Kadın Savunması’nın asgari ilkelerini benimseyerek ve feminist öz savunma gibi temel atölyeleri yaparak Kadın savunma Ağı’nın bir parçası olmasını sağlayabilirsin.

Bulunduğun ilde aktif çalışmamız yoksa Kadın Savunma Ağı’nı sen kurabilirsin

Kadın Savunma Ağı’nın çok fazla ilde, çok fazla mahallede, çok farklı kadın toplulukları içinde örgütlü olmasını istiyoruz. Bulunduğun ilde, ilçede, mahallede kendi ağını oluşturabilirsin. Etrafındaki diğer kadınları küçük büyük demeden bir araya getirerek kadın savunması kurabilirsin. Bunun için neler yapabileceğini görmek istiyorsan buraya tıklayarak bunun için hazırladığımız ayrıntılı yönergeye bakabilirsin. Aramıza yeni katılacak, ağımızı genişletecek kadınlar; şimdiden hoş geldiniz. Hepimize kolay gelsin.

Mor Mekana da bekleriz

Mor Mekan, kadınlara ait özerk bir alan. Biri İstanbul’da diğeri Ankara’da olmak üzere iki tane Mor Mekan’ımız var. Kendimizi sevmek, kendimize saygı duymak, kendi sınırlarımızı çizebilmek, kendi özerk varlığımızı savunabilmek istiyoruz. Kendimizi üretken kılacağımız faaliyetler yapmak, düşünmek, konuşmak, tartışmak ve bazen de sadece dinlenmek istiyoruz. Hayatımızı çevreleyen kadın düşmanlığına karşı birlikte olmak, örgütlü olmak, dayanışmak, birbirimizden güç almak istiyoruz. İşte tam da bu yüzden, bağımsız bir kadın alanı olan Mor Mekanları çoğaltmak istiyoruz. Mor Mekan için ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsin.

Kadın Savunma Ağı hangi araçları kullanır?


Atölyeler yapar: Feminsit Öz-Savunma Atölyesi’nden, Şiddet ve Haklarımız’a; Beden Cinsellik Dans Atölyesi’nden Flört Şiddeti Atölyesine; Yoga Atölyesi’nden Muay Thai Atölyesi’ne kadar çok sayıda atölye ile kadınların bir araya gelmesini sağlar. Hangi atölyenin yapılacağına, zamanına, duyurulma araçlarına kadınlar birlikte karar verir.
Yayınlar çıkarır: Kadınlar fanzinler, broşürler, sosyal medya ve internet sitesi aracılığıyla ürettiklerini diğer kadınlarla paylaşır.
Düzenli toplantılar yapar: Haftalık ya da 2 haftada bir hem kadın siyaseti konuştuğu hem de birlikte programlar çıkardığı Kadın Savunması toplantıları düzenler.
Çalışma grupları kurar: Bazı konularda çalışma grupları kurup yoğunlaşmak, özgün üretimler, eylemler çıkarmak için derinleşme çalışmaları yapar. Çalışma gruplarımızla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Eylemler düzenler: Kitlelere en kolay sesimizi duyurduğumuz ve ulaştığımız araç eylemler. Bulunduğumuz yere göre eylemin biçimi değişebilir ama mutlaka sokakta faaliyet yapar.
Bildiri ve broşür dağıtımları yapar: Kadınların sözlerini daha çok kadına ulaştırmak için bildiriler ve broşürler hazırlayarak kadınlara ulaştırır.