Yeldana, Nadira, Rabia, Gülistan, İpek, Feray İçin Adalet İstiyoruz! – Kadın Savunma Ağı

Bir gece yarısı kararıyla “iptal edilen” İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken, iktidar piramidinin en tepesindeki erkekler tarafından öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz.  Sözleşme uygulanmadığı için, kontrgerilla, mafya, iktidar vekili, siyasetçi, kolluk, asker ve erkek yargının kadınlara karşı ördüğü suç ağları tarafından ölümleri karartılan kadınlar için adalet istiyoruz. 

Yeldana, Nadira, Rabia, Gülistan, İpek, Feray İçin Adalet İstiyoruz! – Kadın Savunma Ağı

FAİLLERİ BİLİYORUZ, SORUMLUSU DEVLET:

YELDANA , NADİRA, RABİA, GÜLİSTAN, İPEK, FERAY VE ÖLDÜRÜLEN TÜM KADINLAR İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

 İstanbul Sözleşmesi Madde 5 – Devletin yükümlülükleri:

  • Taraflar kadınlara karşı herhangi bir şiddet eylemine girişmekten imtina edecek ve devlet yetkililerinin, görevlilerinin, organlarının, kurumlarının ve Devlet adına hareket eden diğer aktörlerin bu yükümlülüğe uygun bir biçimde hareket etmelerini temin edeceklerdir.
  • … Sözleşmenin kapsamı dahilindeki şiddet eylemlerinin önlenmesi, soruşturulması, cezalandırılması… konusunda azami dikkat ve özenin sarf edilmesi için….

Bir gece yarısı kararıyla “iptal edilen” İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken, iktidar piramidinin en tepesindeki erkekler tarafından öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz.  Sözleşme uygulanmadığı için, kontrgerilla, mafya, iktidar vekili, siyasetçi, kolluk, asker ve erkek yargının kadınlara karşı ördüğü suç ağları tarafından ölümleri karartılan kadınlar için adalet istiyoruz.

İstanbul Sözleşmesi uyarınca, kadınları şiddete karşı etkin biçimde koruması gerekenlerin, iktidar piramidinin en tepesinden en alt basamaklarına kadar, kadınlara karşı işlenen suçları aklayan, koruyan, cezasız bırakan bir suç örgütü gibi çalıştığını biliyoruz; failleri biliyoruz!   İstanbul Sözleşmesi’ni iptal edenlerin, iktidar piramidinin en tepesindeki kadın katillerini koruyanlar olduğunu biliyoruz.

Suçları cezasız bırakarak erkek şiddetini cesaretlendiren; İstanbul Sözleşmesi’ni gece yarısı kararlarıyla iptal ederek erkek şiddetinin önünü açanların aldığı kararlar hükümsüzdür, tanımıyoruz!  Gayrı meşru kararları, tıpkı iktidarları, tıpkı kadına karşı şiddet gibi gayrı meşrudur,  tolere etmiyoruz, kabul etmiyoruz!

Kadınlara karşı iktidarın en tepesinden en alt basamaklarına kadar oluşturulan suç örgütlerinin dağıtılmasını;  kadına yönelik şiddetin önlenmesinde devleti sorumlu tutan İstanbul Sözleşmesi’nin derhal uygulanmasını, gayrı meşru iptal kararının iptal edilmesini istiyoruz.

Tüm kadınları İstanbul Sözleşmesi’ni savunarak ve öldürülen tüm kadınların hesabını sorarak, feminist öz-savunmamızı büyütmeye;  sokaklarda, evlerde, işyerlerinde hayatın olağan akışını sarsacak bir kadın isyanını örgütlemeye çağırıyoruz!  1 Temmuz’a kadar, 1 Temmuz’da ve daima kadınların hayatları ve haklarını savunmak için sokaktayız!

Yeldana Kaharman

21 yaşındaki üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman, mafya lideri Mehmet Ağar’ın AKP milletvekili oğlu Tolga Ağar’ın evine röportaj yapmak için gitti. Sonrasında jandarmaya giderek cinsel saldırıya maruz kaldığını söyledi. Şikayetten bir gün sonra Tolga Ağar özel helikopterle şehri terk etti. Bir sonraki gün Yeldana Kaharman ölü bulundu. Olaya yayın yasağı getirildi, soruşturma karartıldı, otopsi raporunu gündeme getirilen gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı.

Nadira Kadirova

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan 24 yaşındaki göçmen işçi Nadira Kadirova, Ünal’ın evinde ölü bulundu. Ünal’ın silahıyla intihar ettiği söylendi ama olay yeri polis kamera kaydında, odasının üç ayrı noktasında birbirine mesafeli alanda kan birikintisi görüldü. Nadira ölmeden önce arkadaşına, Şirin Ünal tarafından taciz edildiğini anlattı. Nadira’nın otopsisi bir gün içinde apar topar yapılarak, cesedi Özbekistan’a gönderildi. Şüpheli ölümü hakkında etkin bir kovuşturma yürütülmedi. AKP’li vekil hakkında hiçbir soruşturma yürütülmedi.

Rabia Naz

11 yaşındaki Rabia Naz, Giresun’daki evinin önünde yaralı olarak bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili yürütülen soruşturmada ölüm nedeni olarak yüksekten düşme dendi. Adli tıp raporları ölüm sebebinin yüksekten düşme olamayacağını ortaya koysa ve meclis komisyonları kurulsa da Rabia Naz’ın ölümü aydınlatılmadı. Ama olayla ilgili araştırma yapan gazeteciler gözaltına alındı. Kızının ölümünden dönemin AKP’li belediye başkanının yeğenini sorumlu tutan baba Şaban Vatan ise defalarca tehdit edildi, ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldı.

Gülistan Doku

Üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku, bir buçuk yıldır kayıp. Gülistan’ı en son gören kişi eski sevgilisi ZaynalAbakarov. Önceki günlerde Abakarov’un Gülistan’ı darp ettiğine, zorla bir araca bindirildiğine dair tanık ifadeleri var. Gülistan’ın kaybolması ile ilgili baş şüpheli olan Zaynal, emniyete verdiği ifadenin ardından şehri terk etti. Olay günü Abarakov’un polis memuru olan babasına ait aracın çamurlara bulanmış olması ise delil açısından değerlendirilmedi.

İpek Er

Batmanlı 18 yaşındaki İpek Er, intihar etti.  Bıraktığı mektupta eski uzman çavuş, “Bozkurtlar” üyesi Musa Orhan’ın tecavüzüne uğradığını, şikayet edeceğini söylediğinde saçlarından sürükleyerek darp edildiğini ve ölümle tehdit edildiğini yazdı. Batman ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılıkları babasıyla birlikte yapmaya çalıştığı suç duyurusunu yeni bir travmaya dönüştürdü, sanık avukatlarının hakaretlerine maruz kaldı. İpek artık aramızda değil; delilleri karartmaya çalışan Musa Orhan hala tutuklanmadı.

Feray Şahin

23 yaşındaki üniversite öğrencisi Feray Şahin, evinde polis memuru Fatih Burak Aykul’un silahıyla vurularak öldürüldü. Kasten değil “taksirle öldürme” suçundan 5 yıl 3 ay ceza alan ve iyi hal indiriminden yararlanan katil, 1,5 yıl hapis yattıktan sonra, 4 Ocak 2019 tarihinde serbest bırakıldı. Dava dosyası hala Yargıtay’da. Katil Fatih Burak Aykul ise elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor.

 

Adalet isteyen kadınların fotoğraflarını çıktı alıp her yere asmak için burayı tıklayınız.

Yorumlar