Biz bitti demeden bitmez. Vazgeçmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi biziz!

Kadından kadına çağrımızı tekrar ediyoruz. Kadın Savunma Ağlarında buluşalım, İstanbul Sözleşmesi’ni birlikte savunalım. 1 Temmuz’da gökkuşağının altında barikatın karşısında birleşen ellerimizi hiç bırakmadan yaşamlarımızı kuşatan tüm adamlara itaatsizliğimizle meydan okumaya devam edelim

Biz bitti demeden bitmez. Vazgeçmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi biziz!

İstanbul Sözleşmesi’den Türkiye’nin çekilme kararının tek adam tarafından ilan edildiği 20 Mart’tan itibaren, ülkenin dört bir yanında sokakları isyanımızla kuşattık. Bu kararı tanımadığımızı ilan ederek, bulunduğumuz her yerde İstanbul Sözleşmesi’ni birbirimize anlattık.

İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkmanın resmileşeceği 1 Temmuz’a günler kala bu karara karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma talebi Danıştay tarafından reddedildi. Danıştay aciliyeti olan böyle bir durumda yürütmeyi durdurma kararı vermeyerek bu ülkede yaşayan milyonlarca kadının, LGBTİ+’nın hayatlarını yok saymıştır. Böylece tek adamın kimseye sormadan, meclisi yok sayarak her kararı alabileceği Danıştayca onaylanmıştır. Tek adamın sözleşmeden çıkma kararı kadar Danıştay’ın yürütmenin durdurulması istemini ret kararı da kadınlar için yok hükmündedir.

Kendi mafyalaşmış iktidarlarını korumak için dinci gerici odaklarla yaşamlarımızı pazarlık konusu haline getiren AKP iktidarına, Danıştay kararına ve hayatı bize dar etmeye çalışan tüm adamlara yanıtımızı 1 Temmuz’da sokaklarda verdik. “Kararnamenizi de kadın düşmanı iktidarınızı da tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı kadınlar nezdinde yok hükmündedir.” 1 Temmuz’da barikata yapışan ellerimiz, bundan sonra kadın düşmanı, LGBTİ+ düşmanı iktidarın yakasındadır. İstanbul Sözleşmesi kadınların ve LGBTİ+’ların teminatı altındadır.

1 Temmuz’dan önce olduğu gibi bundan sonra da İstanbul Sözleşmesi’ni bulunduğumuz her yerde savunacağız, İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranların karşısına feminist özsavunmamızla dikileceğiz.  Feminist özsavunma ağlarımızla bakanlıklara, kolluğa, yargıya, yerel yönetimlere İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız. Mahallemizde, işyerimizde, kampüsümüzde şiddet faillerinin, tacizcilerin karşısında birbirimizi savunacağız. Birimizin şiddet görme ihtimalinin olduğu yerde hiç birimizin güvende olmadığını bilerek birbirimizden, mücadelemizden, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Biz yazdık, biz uygulatacağız. İstanbul Sözleşmesi bizim, İstanbul Sözleşmesi biziz!

Kadından kadına çağrımızı tekrar ediyoruz. Kadın Savunma Ağlarında buluşalım, İstanbul Sözleşmesi’ni birlikte savunalım. 1 Temmuz’da gökkuşağının altında barikatın karşısında birleşen ellerimizi hiç bırakmadan yaşamlarımızı kuşatan tüm adamlara itaatsizliğimizle meydan okumaya devam edelim.

Gücümüz birbirimizden, gücümüz dayanışmamızdan. Kazanımlarımızdan, hayatlarımızdan, arzularımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Birbirimize, kadın hareketine ve deneyimlerimize güveniyoruz. Umutsuzluğa kapıldığımız her an 1 Temmuz’da bir araya gelen coşkulu kalabalığımızı, barikatın karşısındaki kararlığımızı ve itaatsizliğimizi hatırlayalım.

Biz bitti demeden bitmez, bitmeyecek. Eşit ve özgür yaşayacağımız bir hayatı kurana kadar.. İstanbul Sözleşmesi bizim, İstanbul Sözleşmesi biziz!

Yorumlar