Pandemik tecrübelerini paylaşmak için kadinsavunmasi.org var

Kadın Savunma Ağı, pandemi sürecinde kadınların yaşadığı deneyimleri birbirine taşımak için bütün kadınları yazmaya çağırıyor. Siz de yazılarınızı kadinsavunmasi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz

Pandemik tecrübelerini paylaşmak için kadinsavunmasi.org var

Virginia Woolf coşku dolu bir sesle, “Sadece yazın…” dedi. “Saçmalayabildiğiniz kadar saçmalayın. Aptal olun, duygusal olun… İçinizden gelen her sese kulak verin, dizginleri anlık arzulara bırakın. Dilbilgisi kurallarını, edebi ön kabulleri ve söz dizimine dayalı kuralları boş verin. Kırın, dökün, devirin. Kendi keşfiniz olsun olmasın, her türlü kelimeyi kullanın. Nazım veya nesir biçiminde ya da aklınıza gelen abuk sabuk, anlamsız sözlerle oluşturduğunuz gelişigüzel metinlerle öfkelenin, sevin, alay edin. Ta ki yazmayı öğrenene kadar…”

Sevgili kadınlar, iki aydır “evde oturmaktan sıkılırsan kadinsavunmasi.org var” diyerek korona günlerinde birbirimize yazarak dokunuyoruz. İki ay içinde sitemizde birçok yazı, öykü, söyleşi paylaştık.

Şimdi “yeni normal” denen koşullarda hayatımız yeniden biçimlenirken çağrımızı yineliyoruz. Bu iki ay boyunca yaşadığınız deneyimleri, dertleri, bizi bekleyen “yeni normale” dair yeni endişelerinizi yazın, yayımlayalım.

Mesela, karantina ortamında bile parklarda devam eden kadın sohbetlerini; bostanları; komşularla kurulan yeni ilişkileri; dayanışma çalışmalarındaki gözlemleri; aile evine geri dönünce yaşananları; pandemi koşullarında bile kent ve doğa mücadelesine devam eden kadınları; kadınların kamusal-açık alanlarda duydukları yeni tedirginlikleri; kadınları sıkıştırmaya başlayan kreş mi-iş mi açmazlarını; evde çalışma deneyimlerini… Konu çok hadi!

Yorumlar