Kadınlar sokakta: İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!

Kadınlar, AKP-MHP iktidarının yeniden gündeme getirdiği çocuk istismarı faillerine affın önünü açan yasa teklifine ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı 9 kentte eylemdeydi

Kadınlar sokakta: İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Eskişehir, Muğla, Bodrum, Antakya ve Didim’de sokağa çıkan kadınlar, AKP’nin çocuk istismarı faillerine yönelik af tasarısına asla izin vermeyeceklerini belirterek “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!” dedi

Kadınlardan dört bir yanda eylem: “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!”

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar, AKP-MHP iktidarının yeniden gündeme getirdiği çocuk istismarı faillerine affın önünü açan yasa teklifine ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı 9 kentte eylemdeydi.

Ankara

Ankara Kadın Platformu, Çankaya Belediyesi önünde fiziksel mesafe kuralını gözeterek mor kurdelelerle eylem gerçekleştirdi.

“İstismarın affı olmaz”, “Erken yaşta evlilik şiddettir” ve “Çocuk istismarını aklama yargıla” dövizlerinin taşındığı eylemde, kitle adına açıklamayı Dilek Yıldız okudu.

Dört yıldır hükumetin, çocuk istismarı faillerini “evlilik affı” adı altında salıvermek için yasa çıkarmaya çalıştığını belirten Yıldız, “Her seferinde var gücümüzle karşı çıkarak durdurduğumuz yasa tasarısı, şimdi de bayramdan sonra meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor” dedi.

Yasa tasarısı; bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor” diye devam eden Yıldız, tasarının tecavüzcüleri koruduğunu, cinsel istismara uğratılmış çocukları ise cezalandırdığını vurguladı.

Yıldız, “Bugün de yarın da, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar girmesine göz yummayacağız” diyerek şu talepleri sıraladı:

– Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli,

– Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı,

– Aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı,

– Devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.

Yıldız, “Aklınızdan bile geçirmeyin! Çocuklardan elinizi çekin! Yaşasın kadın dayanışması!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İstanbul

İstanbul’da kadınlar Kadıköy Eminönü İskelesi önündeydi. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde HDP’li milletvekilleri de eylemdeydi. “İstismarı aklama İstanbul Sözleşmesini uygula”, “Korona günlerinde kadınlar birlikte güçlü” pankartları açıldı.

Fiziksel mesafe kuralını gözeterek mor kurdeleyle zincir oluşturan kadınlar sık sık, “İstismarın affı olmaz”, “Çocuk yaşta evlilik istismardır” ve “Çocuk istismarını aklama, yargıla” sloganları attı.

Kadınlar adına açıklama yapan Çağla Akdere, çocuk istismarının 2016’dan bu yana meclise getirilmeye çalışıldığını anımsatarak, AKP Milletvekili Said Yüce’nin yaptığı açıklamayla meclis açılır açılmaz istismar yasasının gündeme getirileceğini açık bir şekilde beyan ettiğine dikkat çekti. Akdere, çıkarılan yasanın çocuk evliliğin önüne açtığını, cinsel istismarları artıracağını, faillerin cezasız bırakılacağını belirterek, bunun suç olduğunu söyledi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle;

İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!

2016’dan bu yana mütemadiyen önümüze gelen çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla affın, bayram sonrası meclis açıldığında ilk gündeme gelecek konulardan olduğu konuşuluyor. İnfaz yasasının geçirildiği gece yarısı ortaya çıkan taslak, yükselen tepkilerin karşısında muhalefetin desteğini alamadığı için meclis gündemine gelemedi. Ama AKP milletvekili Said Yüce twitter hesabından açık bir şekilde tasarının bayram sonrası meclise geleceğini yazdı.

“Erken yaşta evlilik” adıyla gizlemeye çalıştıklarının, 13 yaşında kız çocuklarını 28 yaşındaki erkeklerle evlendirmeyi meşrulaştırmak, kız çocuklarının eğitim hakkını elinden almak, onları yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olduğunu biliyoruz. “Bir kerelik af” diyerek bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacak. Aralanan bu kapı kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek. Hatırlatırız ki TCK’nın 104. Maddesine göre 15 yaş üstündekilerin rızaları dahilinde cinsel ilişkide bulunmasının önünde bir engel yok. Yani geçirilmek istenen yasa tasarısı, 13-14 yaşındaki kız çocuklarıyla yasal olmayan bir şekilde dini nikahla evlenen erkeklere af niteliğinde. Buradan bir kez daha söylüyoruz 15 yaş altındaki hiçbir çocuğun rızasından bahsedemeyiz. 15 yaş altı her çocuğa yönelik cinsel davranış cinsel istismardır! Suçtur! Affedilemez!

Endişeliyiz! 13 yaşındaki kız çocuklarını istismar eden erkekler affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar da gün geçtikçe büyüyor. Bir yandan devleti yönetenler “İstanbul Sözleşmesi nas değildir.” derken öbür tarafta sözleşmeyi meclisten geçirenler “Neye oy verdiğimizi bilmiyorduk.” diyebiliyor. Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesini, kadın ve çocukların şiddetten korunmasını ve şiddetin soruşturulmasını amaçlayan sözleşme şiddet uygulayan erkekleri rahatsız ediyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğini söyleyen hükumet ise tüm bu rahatsız erkekleri sessizliğiyle destekliyor. Bu sessizlik ya da bazense verdiği açıktan destek, kadına yönelik şiddeti savunan, cinsiyetçi, istismarcı, şiddet uygulayan erkeklerin – artık bizlere yer verilmesi yasaklanan – TV programlarında, gazete köşelerinde sesini yükseltmesiyle sonuçlanıyor.

Güvende değiliz! Evden çıkmayın diyenler aynı zamanda kadınların ev içinde maruz kaldığı şiddete yönelik tek bir önlem bile almayanlar, sığınaklara kabulleri durduranlar, kadına yönelik şiddetle mücadele kanununun uygulanmasını sınırlandırmaya çalışanlar. Cinsel istismar failleri affedilmeye çalışılırken, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadele yasası uygulanmazken evlerimizde maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Güvenle evimizde kalabilmek için, şiddete maruz kalmadığımız bir dünya için, evlerin de sokakların da kadınlar için güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün fiziksel mesafemizle buradayız! Yaşasın kadın dayanışması!

 

İzmir

Karşıyaka İskelesi önünde yapılan eyleme HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Eren Kılıç da destek verdi.

Kadınlar adına Deniz Uslu tarafından yapılan açıklamada, kadınların ve çocukların güvenli bir gelecekte yaşaması için mücadele çağrısı yinelenerek çocuk istismarında af tasarısına asla izin verilmeyeceği kaydedildi.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu, Belediye İş Hanı önünde yapılan eylemde “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” yazılı pankart açtı.

Kadınlar adına yapılan açıklamada, “Kadınların, çocukların haklarına saldıran yasal düzenlemeler konuşulmaya başladığında medya organları ve çeşitli kanallar aracılığıyla bu yasal düzenlemeye temel teşkil edecek biçimde kadınlara, çocuklara yönelik saldırı dili yaygınlaşmaya başlamaktadır” denildi.

Cinsel istismar faillerine “af” niteliğinde getirilecek hiçbir yasal düzenlemenin hukuken ve vicdanen toplumda kabul görmeyeceğini belirten kadınlar, “Çeşitli kanallar aracılığıyla sistematik biçimde sürdürülen istismarı meşrulaştırma gayretine karşı her alanda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Eskişehir

Eskişehir Kadın Savunma Ağı tarafından Ali İsmail Korkmaz Parkı önünde yapılan eylemde “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” yazılı pankart açıldı ve kadınlar sosyal mesafe kuralını gözeterek mor kurdeleyle zincir oluşturdu.

Kadınlar adına yapılan açıklamada “Defalarca engelledik yine engelleyeceğiz. İstismarı aklamanıza izin vermeyeceğiz” denildi.

Muğla

Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan eylemde kadınlar “Çekin elleriniz çocuklardan”, “İstismarın affı olmaz” yazılı dövizler taşıdı. Bayram sonrası Meclis’e gelebileceği belirtilen çocuk istismarı faillerine affın yolunu açan yasa tasarısına tepki gösteren kadınlar adına açıklamayı Şengül Yüksel okudu.

Yasanın, kız çocuklarını evlendirmeyi meşrulaştırmanın bir yolu olduğunu dile getiren Şengül, “‘Bir kerelik af’ diyerek bunu alelacele geçirmek sorunu çözmeyecek, ileride yeniden bu tip aflara ihtiyaç olduğunun iddia edilmesine sebep olacak. Aralanan bu kapı kız çocuklarının çocukluğunu ellerinden alacak, evlilik yaşını fiilen 13’e indirecek. Bu yasa bizlere diyor ki 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz edildi ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor. Ancak evliliklerde dahi partnerin rızası yoksa böylesi bir davranış amasız fakatsız tecavüzdür. Evlilikle veya kocası olmasıyla tecavüzü görmezden gelemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Muğla/Bodrum

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından Belediye Meydanı’nda “Çocuk istismarının affı olmaz” yazılı pankart açıldı ve kadınlar fiziksel mesafe kuralını gözeterek mor kurdeleyle zincir oluşturdu.

Kadınlar adına yapılan açıklamada “Çocuk istismarını affetmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin!” denildi.

Antakya

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde “Çocuk istismarının affı olmaz!” yazılı pankart açtı.

Fiziksel mesafe kuralını gözeterek mor kurdeleyle zincir oluşturan kadınlar, “İstismarı aklama, yargıla”, “Erkeklik koronadan daha tehlikeli”, “Evlilikle istismarı aklayamazsınız”, “Çocuk tanımını değiştiremezsiniz” yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar adına yapılan açıklamada “İstismarı aklayan bu yasalara hiçbir zaman izin vermedik, izin vermeye de niyetimiz yok” denildi.

Didim

Aydın Didim’de ise kadınlar, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdikleri protestoda sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “AKP elini çocuklardan çek” sloganları attı.

Kadınlar adına Türkan Şener tarafından okunan açıklamada, dünya salgınla mücadele ederken iktidarın çocukların tecavüz failleri ile evlendirilmesini gündeme getirdiğini belirterek, şunları söyledi:

Her gün taciz, tecavüz kadına yönelik şiddete yönelik haberlerin yanında ayrıca birileri komşularının listesini yaptığını açıklıyor. Diğeri ‘eşler’ ve ‘çocuklar’ üzerinden tehdit savuruyor… Bir başkası 12-17 yaş çocuk doğurmak için en ideal yaş diyebiliyor. Bu arada savcılar ne yapıyor? Bir sanatçının ölüm orucu soncunda vefatına üzülen bunu dile getiren bir kadın hakime soruşturma açılıyor. Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanırken kadın belediye başkanları gözaltına alınıp tutuklanmış kadınların kendi imkânları açtıkları kadınlara maddi-manevi destek sağlayan üretim atölyeleri ve kadın dernekleri kapatılıyor. Sosyal medya hesaplarından yönelen tehditlerin en sert ve ahlaksızca olanları adı sanı bilinen kadınlara yöneldi. Nevşin Mengü, Berna Laçin, Feyza Altun, Canan Kaftancıoğlu…

Sendika.Org

Yorumlar