Kadın Savunma Ağı Koronavirüse rağmen bir araya geliyor. Nasıl mı?

Kadın Savunma Ağı Koronavirüse rağmen kadınlarla bir araya gelmenin yollarını buluyor. Sen de fikrini, yeteneklerini, yazılarını paylaşmak için kadinsavunmasi@gmail.com'a mail atarak ya da 0539 813 78 73 numaralı telefonu arayarak iletişime geçebilirsin. Peki şimdiye kadar neler yaptık?

Kadın Savunma Ağı Koronavirüse rağmen bir araya geliyor. Nasıl mı?

Tüm dünyanın koronavirüs ile mücadele ettiği şu günlerde fiziksel olarak bir araya gelemesek de asla yalnız, çaresiz ve örgütsüz değiliz.

Nasıl mı? Daha salgının ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren birbirimize dokunmak, sözümüzü ulaştırmak için, bugüne kadar elimizde biriktirdiklerimizi bu geçici duruma revize ederek ve yeni deneyimler ekleyerek yolumuza devam ettik, ediyoruz…

Korona günlerinde birbirimize yazarak dokunduk. Yazılara ulaşmak için tıklayınız

Henüz ne yapacağımız tartışmaları yeni başlarken ve salgın çok yeni iken, birbirimize yazarak dokunmanın bugün her zamankinden çok daha önemli olduğunu düşünerek, “Evde oturmaktan sıkılırsan kadinsavunmasi.org “var diyerek kadınları yazmaya çağırdık. Çağrımız hemen karşılık buldu ve farklı konularda pek çok yazı elimize ulaştı ve sitemizde yayınlandı. Eğer sen de “Erkekler ne der diye düşünmeden yazmak” istersen yazılarını kadinsavunmasi@gmail.com adresine mail atabilirsin.

Koronadan dolayı izolasyonun yaşandığı günlerde korona kadar öldürücü bir tehlike daha vardı: Erkek şiddeti. Evimize kapandığımız günlerde pek çok kadın şiddet faili ile aynı evi paylaşmak zorunda kalıyor ve bu da ne yazık ki şiddetin daha görünmez kalmasına, şiddet vakalarının artmasına sebep olabilecek. Tam bu noktada, “Evlere kapanırken unutmayalım: Şiddete karşı haklarımız var”  diyerek 6284’ü bir kez daha yaygın bir şekilde hatırlatmaya, tüm kadın ağlarımızda paylaşmaya başladık. Aynı açıklama ile birlikte “Yaşamak İstiyoruz” kampanyamızın 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinden doğan haklarımızın ve kendimizi şiddetten korumanın yöntemlerini anlatan broşürümüzü dijital ortamda yaygın olarak ulaşıma açtık.

Şiddete karşı haklarımızı anlattığımız haberimize ulaşmak ve daha çok kadına ulaştırmak için tıklayınız

Salgının ilk şokunu atlattıktan sonra, 8 Mart sonrası Ankara Mor Mekan’da yapmayı planladığımız Türkiye Koordinasyon toplantımızı yapma zamanınız gelmişti. 19 Mart’ta ilk kez “Zoom” programı ile bir koordinasyon toplantısını deneyimlemiş olduk ve her hafta düzenli toplantı kararı ve bir dizi plan program çıkararak toplantımızı gerçekleştirdik.  23 Mart Pazartesi ikinci Türkiye Koordinasyonu toplantımızı da yaptık.

Korona salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde sınırda bekletilen ve pek çok risk altında bulunan, insanca yaşam koşullarında yaşayamayan mülteciler, şimdi de salgın hastalık riskine karşı korunmasız haldeler. 21 Mart’ta sınırdaki mültecilere dikkat çekmek ve acilen güvenlikleri konusunda önlem alınması için “Kadın Dayanışması Sınır Tanımaz” diyerek açıklama yaptık.

Pandemi günlerinde taleplerimizi dile getirdiğimiz ve birbirimize de seslendiğimiz “Pandemi Günlerinde Kadınlardan Acil Çağrı” metnimizi yayınladık. Açıklamamıza ulaşmak için tıklayınız.

Birbirimizle dayanışmak, umutsuzluğa kapılmayı engellemek, birbirimizden güç almak, yeteneklerimizi ve bilgimizi kolektifleştirebilmek için çeşitli yollar düşündük. Türkiye Kadın Savunması Koordinasyonu toplantıları sonrası bir etkinlik takvimi çıkarmak için bir dizi plan yaptık. Çalışma gruplarımızla pek çok toplantı yaptık. Planladığımız onlarca etkinliği takvime yerleştirebilmek için kolları sıvadık.

  • Her Salı ve Cumartesi Yoga atölyelerimiz başlıyor. Atölyemiz sizlere gönderdiğimiz link ile online şekilde yapılacak. Siz de Yoga Atölyesi’ne kaydolmak isterseniz burayı tıklayınız.
  • Çeviri grubumuzu kalabalıklaştırdık ve birbirimize dört bir yandaki kadınların sesini çevirilerimiz aracılığıyla ulaştırıyoruz. Sen de çeviri grubumuza katılmak istersen burayı tıklayabilirsin.
  • Mor Mekan’da düzenli olarak yaptığımız Şiir-Şarap gecesini “Zoom” programı ile ilk kez 25 Mart’ta saat 21:00’da gerçekleştirdik. Bundan sonra her Çarşamba Şiir-Şarap gecesinde buluşuyoruz.
  • Erkek şiddetinin arttığı ve görünmez olduğu şu günlerde birbirimize haklarımızı daha sık hatırlatmak gerektiği düşüncesiyle 26 Mart Perşembe günü saat 15:00’de “Umutsuzluğa kapılmıyoruz, birbirimize 6284’ü anlatıyoruz” diyerek şiddete karşı haklarımızı konuştuk.
  • Tabii ki bu kadar değil. Sevdiğimiz masalları, öyküleri podcast aracılığıyla birbirimize anlatıyoruz, deneyimlerimizi paylaşıyoruz:

La Loba Masalı’nı dinlemek için tıklayınız

Kurdun Kirpikleri Masalı’nı dinlemek için tıklayınız

Kendim, Evim, Devrim öyküsünü dinlemek için tıklayınız

 

Bu zor günlerde hayatlarımızdan, taleplerimizden, dayanışmamızdan ve örgütlülüğümüzden vazgeçmiyoruz. Kendi sağlığımızı koruyarak tüm kadınlarla dayanışma içinde olacağımızı ve güvenli tüm sosyal araçlarla dayanışma ve iletişim araçlarımızı geliştireceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Kadınlara ve kadın mücadelesine güveniyoruz.

Yorumlar