Ücretsiz ped mümkündür, çünkü feministler var – Begüm Kutluakdoğan

Şimdi ücretsiz olabilmesi mümkün olduğunu bilerek ücretsiz ped için dayanışmayı büyütelim. Karşımızda soyguncular var. Regl olanların en temel ihtiyacı olan pedi bize parayla satan soyguncular.

Ücretsiz ped mümkündür, çünkü feministler var – Begüm Kutluakdoğan

Uzun süredir zamlarla boğuşuyoruz. Her gün her şeye zam üstüne zam geliyor. Regl olanlar özelinde konuşursak zorunlu bir ihtiyaç olan pedlerin 82 lirayı gördüğüne şahit olduk. Bu durum çok çarpıcıydı ve bir şeyler yapmamız gerekiyordu. 25 Ocak Salı günü Ankara Kadın Savunma Ağı olarak, artan ped fiyatlarına karşı “ücretsiz ped mümkündür” eylemi gerçekleştirdik. Kendi yöntemlerimizi devreye soktuk ve kadın dayanışması ile toplanan pedleri Ankara Kızılay Atatürk Bulvarı’nda ‘’Dikkat dikkat dağıtmış olduğumuz bu pedler feministler tarafından kamusallaştırılmıştır’’ sözüyle ücretsiz bir şekilde dağıttık. Pek çok kadının ücretsiz pedi alırken aynı dertten muzdarip olduğunu eylem sırasında da gördük. Her ped uzattığımız kadınla kısa bir dertleşme imkanı bulduk. ‘’Çok pahalı, artık almakta çok zorlanıyorum’’, “Buna ihtiyaç vardı”, “Sonunda birileri bir şey söylüyor.” 

Birlikte mücadele etmek için ağımıza katılmak isteyen, ücretsiz ped talebi eylemimiz için teşekkür eden, böylelikle dayanışmayı eylem alanında büyüten pek çok kadınla buluştuk. Ücretsiz ped talebi eylemimiz sadece eylemi yapanların değil orada bize dokunan tüm kadınların sahiplendiği bir eyleme dönüştü. 

Eylem hem başlığıyla hem de eylem boyunca paylaştıklarımızla önemliydi.

Çünkü ücretsiz ped mümkün mü?

Elbette mümkün!

Bunun cevabı için dünya genelinde pek çok veri var ancak Türkiye özelinde bazı raporlara göz atabiliriz.

Derin Yoksulluk Ağı’nın pandemi döneminde hazırladığı rapora(3) göre görüşme yapılan kadınların %82 si hijyenik pede ulaşamıyor. Bu sonuç regl yoksulluğunu ortaya çıkarıyor. Regl yoksulluğu yalnızca hijyenik ped veya tampon gibi ürünlere erişememekle sınırlı değil.

Temiz suya, çöp kutusuna, temiz ve güvenli bir tuvalete erişim sorunu da de regl yoksulluğunun içerisinde yer alıyor.

Ücretsiz Ped Dağıtma Eylemi – Ankara

Sermaye tarafından her şeyin meta haline getirilip satıldığı bir dünyada kendi bedenimize yabancılaştırılıyoruz. Dünyanın yarısının her ay yaşadığı bedensel bir süreç olan regl patriarkal kapitalizm tarafından utanılması, saklanması gereken bir durum olarak gösteriliyor. Bu durum dinci gericilikle de beslenerek pedlerin para ile satılmasını olağanlaştırıyor. Böylelikle dinci gerici patriarkal sistem içerisinde regl yoksulluğu giderek artıyor. 

Bugün Türkiye’de pedler %18 KDV ile satılıyor. Tekne mazotundan ve pırlantadan vergi almayan AKP ped, tampon ve bebek bezinden alıyor. 

Bizler her bir paket ped için %18 vergi öderken 45 çocuğun istismar edildiği Ensar Vakfı, yine yolsuzlukları ile gündeme gelen Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında bulunduğu TÜGVA, TÜRGEV, İlim yayma cemiyeti dahil birçok gerici vakıf vergiden muaf tutuluyor(1). 

9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir diyen Diyanet İşleri Bakanlığı’na 2022 yılında 16 milyar 98 milyon 580 bin TL bütçe ayrıldı.

Tüik’in İstatistiklerle kadın 2020 raporuna(2) göre kadınlar Türkiye nüfusun toplam %49.9 unu oluşturuyor. Yine kadınlar arasında kaba bir hesapla regl olan kadınların yüzdesi %57.22 (15-54 yaş aralığı baz alınmıştır). Her kadının hijyenik pede ulaşamadığını bilerek ulaştığı takdirde bir kadının her ay ortalama bir paket pede ihtiyacı olduğunu varsayalım. Bu durumda kaba bir hesapla Türkiye’deki tüm kadınların bir yıllık ped harcaması 858,993,552 TL’ye tekabül ediyor. Elbette bu hesap pedlerin zamlı ve KDV’li fiyatı üzerinden yapılmıştır. Bu da Diyanet’e ayrılan bütçenin çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Ancak bu yüzdenin çok daha fazlası Diyanet ve devletin diğer kurumları aracılığıyla gerici vakıflara aktarılıyor. Bizim vergilerimizle dinci gerici vakıflara para aktarıyorlar. İşte bu yüzden soyguncularla karşı karşıyayız. İsteğimiz soygunculardan bizim olanı almak. Bunun için harekete geçiyoruz.

Biliyoruz oy kullanma hakkımızdan eğitim hakkımıza, İstanbul Sözleşmesi’nden en temel insani haklarımıza kadar hiçbiri bize altın tepside sunulmadı. Mücadele ederek kazandık. 

Şimdi ücretsiz olabilmesi mümkün olduğunu bilerek ücretsiz ped için dayanışmayı büyütelim. Karşımızda soyguncular var. Regl olanların en temel ihtiyacı olan pedi bize parayla satan soyguncular. Üstelik son gelen zamlarla birlikte %54 zamlı şekilde. Üstelik %18 KDV’li. 

Hijyen ürünlerine ücretsiz ulaşım hakkımızı savunalım. Pedler ve diğer hijyen ürünleri ücretsiz olana kadar aklımıza gelen her türlü yöntemle kamusallaştırmayı sağlamak en meşru hakkımız. 

Evde, işte, sokakta, kampüslerde, yan komşumuzla ped dayanışmasını kurabiliriz. Bulunduğumuz her yerde pedlerin kamusallaştırmanın yollarını bularak dayanışmalar oluşturabiliriz. Kamusallaştırdığımız pedleri kadınların alabileceği yerlere bırakarak dayanışmayı yaygınlaştırabiliriz. Bir araya gelerek meydanlarda sokaklarda kadından kadına ücretsiz pedleri ulaştırabiliriz. 

Patriarkal kapitalizmi alaşağı edecek gücümüz dayanışmamız var. Bizim olan her şeyi sizden alacağız. 

(1)https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/vergi-muafiyeti-taninan-vakiflarin-listesi

(2)https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Istatistiklerle-Kadin-2020-37221

(3)https://derinyoksullukagi.org/wp-content/uploads/2021/04/Gundemimiz-Kadin-Yoksullugu.pdf

 

Yorumlar