Özsavunma haktır, Melek İpek serbest bırakılsın!

Ramazan İpek'in cinsel saldırıda bulunduğu ve işkence ettiği Melek İpek, kendisini ve çocuklarını korumak için özsavunmada bulundu. Evlilikleri boyunca sistematik şiddete maruz kalan Melek İpek itirazlara rağmen çıkarıldığı mahkemece tutuklandı

Özsavunma haktır, Melek İpek serbest bırakılsın!

Antalya’da evli olduğu Ramazan İpek tarafından işkence gören Melek İpek kendisini ve çocuklarını korumaya çalışırken, Ramazan İpek’i av tüfeğiyle öldürmesinin ardından tutuklandı.

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde yaşayan Melek İpek, uzun yıllar boyunca evli olduğu Ramazan İpek tarafından sistematik şiddete maruz kaldı. Şiddet döngüsünden kurtulmak istediği her seferinde Ramazan İpek’in çocuklarını ve kendisini öldürmekle tehditi ile karşı karşıya kaldı.

Olayın yaşandığı gün, Melek İpek gece boyunca Ramazan İpek tarafından kelepçelenip darp edildi. Ramazan İpek’in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve işkence ettiğini anlatan Melek İpek, kendisini korumak için eline silah aldığını ifade ederek “Elimden silahı almaya çalışırken silah patladı. Tek el ateş aldı. Nasıl patladığını bilmiyorum” dedi.

İlçe Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlanan Melek İpek adliyeye sevk edildi. Savcılıkta yaklaşık 3 saat ifade veren İpek, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarıldı. Savcılıkta verdiği ifadeyi tekrar eden İpek, tutuksuz yargılanmasını istedi.

Melek İpek’in evlilikleri boyunca sistematik şiddete maruz kaldığını söyleyen avukatları, olay akşamı da yaşanan şiddet nedeniyle söz konusu olayın yaşandığını belirterek, tutuksuz yargılanma talep etti.

Ancak itirazlara rağmen nöbetçi hâkim karşısına çıkarılan Melek İpek tutuklandı.

Melek İpek’e karşı kadına yönelik çok spesifik suçlar işlendiğini, ellerinin bağlandığını, şiddete maruz kaldığını vurgulayan avukatları karara itiraz edeceklerini söyledi.

Melek İpek serbest bırakılsın!

Melek İpek’in yaşadığı gibi kimi zaman kadınların hayatta kalabilmesi için önünde başka seçenekleri olmuyor. Bazen erkek şiddetine karşı koymak devlet kurumlarına bırakılamayacak kadar kendini dayatıyor. Çünkü erkek yargı çoğu zaman kendi savunmak zorunda kalan ve özsavunma hakkını kullanan kadınları suçlar.

Kadınların hayatlarına sahip çıkması, direnmesi, şiddetten uzaklaşmaya çalışması ve kimi zaman da öldürmeye mecbur kalması da erkeklikle örülmüş toplumsal düzenin sonucu.

Bu tutuklama da kadına yönelik erkek şiddetinin politik olduğunu gösteren tarihi kararlardan birisi. Yargı neredeyse tüm kadın katili erkekler için iyi hal indirimi vermenin türlü yolunu ararken, Melek İpek için tutuklama kararı vermeyi seçti.

Bu yüzden kadınlar sosyal medya kanallarından Melek İpek’in serbest bırakılması için paylaşımlar yapıyor, birbirlerine sahip çıkmaya çağırıyor.

Yorumlar