#MeToo’dan #UykularınızKacsın’a edebiyat alanında kadınların ifşası

Hasan Ali Toptaş’ın kendilerini taciz ettiğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu ifşa eden kadınların ardından birçok erkek de edebiyat dünyasında ifşa oldu. Kadınlar, erkeklerin nüfuzlarını kullanıp kendilerini istismar etmelerine ''Artık yeter!'' dedi

#MeToo’dan #UykularınızKacsın’a edebiyat alanında kadınların ifşası

Yirmiye yakın kadın #MeToo diyerek, yazar Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu ifşa etti. Toptaş’ın itibarını ve gücünü kullanarak yıllardır bu tacizleri sürdürdüğünü söyleyen kadınlar ancak birbirlerinden güç alarak bu itibarı yerle bir edeceğini ifade etti.

Hasan Ali Toptaş’ın ifşasının ardından edebiyat alanında eser vermiş birçok erkek de kadınlar tarafından ifşa edildi. Kadınlar konuştukça, erkeklerin sanat, edebiyat alanında kendi tarihlerini oluştururken nüfuzunu kullanarak kadınlara nasıl şiddet, taciz ve mobing uyguladıkları da ortaya çıktı.

Cinsel tacizlerin, ısrarlı takiplerin ve mesajların, mobingin yalnızca duygusal travmalar yaratmadığı, kadınların sınırlarını ihlal eden bu davranışların aynı zamanda kadınların edebiyat alanından uzaklaşmasına, çalıştığı işlerden ayrılmasına ve emek alanının dışına itilmesine sebep olduğu birçok mesajda dile getirildi.

Kadınların mesajlarındaki ortak yan, yaşadıklarını paylaşacak cesareti kadınların birlikteliğinden, duygudaşlığından ve örgütlü gücünden aldığıydı. #SusmaBitsin, #BeterOl, #UykularınızKacsın etiketleri ile paylaşılan mesajlarda beyanda bulunan kadınlarla dayanışan pek çok kadın, ”Birbirimizin çaresiyiz, birlikte güçlüyüz” dedi.

Kendilerine yönelen cinsel şiddet ve tacizin kendileri ile sınırlı olmadığını söyleyen kadınlar, sinema, çeviri, yayıncılık, dizi, reklam sektörlerinden, edebiyat, sanat çevrelerinden türlü nüfuzlu ve ünlü erkeğin failliklerinin ortaya çıkması için #UykularınızKacsın etiketiyle paylaşım yapmaya çağırdı.

Toptaş’ın ifşası: O itibarı yerle bir edeceğiz!

Twitter’da Leyla isimli bir hesap Toptaş’ın bir videosunu paylaşarak, “Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üzeri cis erkek edebiyatçı. Gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır kendisi” dedi.

Leyla’nın attığı tweetin ardından kadınlar, Toptaş tarafından uğradıkları taciz ve cinsel saldırıları edebiyat dünyasında ifşa etmesine sebep oldu.

 

Bu tweeti aralarında yazar, çevirmen, gazeteci de bulunan 20’den fazla kadın paylaşarak, Hasan Ali Toptaş’ın kendisini de taciz ettiğini anlatmaya başladı. Aralarında 15 yaşında lise çağındayken taciz edildiğini söyleyen de vardı, daha genç bir yazar ve okur olarak yolun başındayken bu tacizlere maruz kaldığını söyleyen de. Bunlardan biri de yazar Pelin Buzluk’tu.

Pelin Buzluk’un yazdıklarının ardından yazar Aslı Tohumcu ile çok sayıda kadın birbirlerine “yalnız değilsin” diyerek kendilerini taciz eden yazarları ifşa etti. Nermin Yıldırım gibi yazarlar ifşada bulunan kadınlarla dayanıştı.

 

Faili aklamaya çalışan erkek dayanışması da her zamanki gibi kadınları itibarsızlaştırmaya çalıştı. Ancak kadınların birbirinin beyanına sahip çıkmasıyla birlikte hakikat ortaya saçılınca erkek dayanışması da yerle bir oldu.

Toptaş özür diledi, kadınlar ‘Tacizi affetmiyoruz’ dedi

Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu ifşa eden kadınlar, Toptaş’ın, “Bilmeden, farkında olmadan yaptım” dediği özrünü kabul etmedi ve “Affetmiyoruz” dedi.

Hem tacizleri ifşa eden hem de dayanışma gösteren kadınlar ise Toptaş’ın özründeki ifadelere tepki göstererek, “Bilindik fail” dedi.

Tacizin bilinçli ve farkında olarak yapıldığını söyleyen kadınlar, yaşananların bir hata değil, şiddet olduğunu vurguladı. Toptaş’ın “eril faillik” ifadesine tepki gösteren kadınlara göre, yapılanın adı ”eril faillik” diye geçiştirilemez, yapılan erkek şiddetidir.

Toptaş’ın metnindeki “insanlardan özür diliyorum” ifadesi de hem failliğin hem de mağdur edilmiş kadınların özneliğinin görmezden gelinmesine sebep oldu. Kadınlar ayrıca, Toptaş’ın senelerdir tacizde bulunmasının “kadınların konuşmayacakları” düşüncesinden geldiğine, ancak bugün kadın dayanışmasıyla konuşulmasının Toptaş’ı özür dilemeye zorladığına dikkat çekti.

Dayanışma güçlendiriyor, tacizciler ifşa oluyor

#MeToo diyerek birbirinden güç alan kadınlar, başka erkek yazarların da tacizlerini ifşa etmeye başladı. Pelin Buzluk’la dayanışma gösteren yazar Aslı Tohumcu, yazar Bora Abdo’nun da kendisini taciz ettiğini söyleyerek, mesajları paylaştı.

Mevsim Yenice, Ezgi Polat gibi yazar ve editörler de yine yazar Hüseyin Kıran tarafından sistematik tacize uğradığını anlattı. Perçem Yıldızbaş’ta İmge Yayınlarının yöneticisi Refik Tabakçı tarafından tacize maruz bırakıldığını anlattı.

Kadınların dayanışması sonuç verdi: İletişim ve Everest Yayınları ifşa olan yazarlarla ilişiğini kesti

Onlarca kadın başta Hasan Ali Toptaş, Bora Abdo ve Hüseyin Kıran olmak üzere erkek yazarların tacizlerini ifşa etti. İfşaların ardından bu davranışların münferit değil sistematik olduğunu vurgulayan kadınlar yayınevlerine çağrı yaparak bu yazarlarla çalışılmamasını istedi. Kadınların sosyal medya üzerinden örgütledikleri çağrı ve mücadele karşılık buldu. İletişim Yayınları Bora Abdo ile yollarını ayırdığını duyururken kadınların yanındayız dedi. Toptaş’ın yayınevi Everest Yayınları da yazarla ilişkisini kestiğini duyurdu.

Toptaş’a verilen ödül geri alındı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her yıl bir edebiyatçıya verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü bu yıl Hasan Ali Toptaş’a verilmişti. Ancak taciz anlatılarının ardından Değerlendirme Kurulu, Toptaş’a verilen ödülün geri çekilmesine karar verdi.

Değerlendirme Kurulu üyesi olarak Celal Soycan, “Bu son derece ağır bir durum. Değerlendirme Kurulu dünden beri konu üzerinde konuştuk ve ödülün geri alınması konusunda mutabık kaldık. Çünkü Hasan Ali Toptaş ile ilgili bu iddiaları yok sayamayız, hoş göremeyiz, görmezden gelemeyiz. İnsani, ahlaki, vicdani, edebi sorumluluğumuz gereği Toptaş’a verdiğimiz ödülü geri çekmeye karar verdik” dedi.

Yapımcı Müge Büyüktalaş ve yönetmen Ali Aydın, Toptaş’ın aynı adlı romanından uyarlanan ‘Kuşlar Yasına Gider’ isimli film projelerini iptal ettiklerini duyurdular.

Taciz ve cinsel şiddete karşı erkek ittifakı sergileyen, tecavüzü meşrulaştıran ”mizahı” ile paylaşım yapan Ali Lidar’ında İthaki Yayınları ile yolları ayrıldı.

Yorumlar