Mahallemizde tacize, tecavüze ve uyuşturucuya karşı: Kadınlar Savunmaya!

Ankara Mamak'ta bulunan Cafe Woods adlı mekanda yaşanan çocuk istismarına ilişkin 14 Şubat 2018 tarihinde yaptığımız açıklama:

Mahallemizde tacize, tecavüze ve uyuşturucuya karşı: Kadınlar Savunmaya!

Basına ve Kamuoyuna,

Geçtiğimiz hafta Mamak’ta bulunan Kafe Woods isimli mekanda 14 yaşında bir kız çocuğu, Sedat Akşun isimli şahıs tarafından istismar edildi. Olayın ardından kafe mühürlenirken, olayın  kadınlar tarafından sosyal medya üzerinden teşhir edilmesi üzerine çığ gibi büyüyen tepkilerle Sedat Akşun yakalandı. Ancak olayın içerisinde ismi geçen pek çok kişi hala serbest!

Mekanın adının daha önce pek çok kez uyuşturucu kullanıldığı yönünde haberlere karışmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir işlem yapılmaması, çocuğun ifade verirken yaşadığı olaydan sorumlu tutulması ve Sedat Akşun’un bir hafta boyunca bulunamaması(!) nın tesadüf olmadığını biliyoruz.

Kız çocuklarının bedenini istismar etmenin ve pazarlamanın, erkek çocuklarını ise torbacı yapmanın tek seçenek olarak sunulduğu, çocukların hayatlarını karartan, beyinlerini uyuşturan, gençliklerinin tüm yaratıcı potansiyelini öldüren bu uygulamalar her geçen gün artıyor.

Mamakta yaşayan pek çok  insan nerelerde uyuşturucu satıldığına dair bilgi sahibiyken, emniyet mensupları bu mekanlara dair hiçbir işlem  yapmıyor. Mamakta gençlik bilerek ve istenerek uyuşturucu batağının içerisine sürükleniyor.

Son yaşanan olayda da açığa çıkmıştır ki, kız çocuklarını istedikleri gibi istismar edip,  bu meselenin üstünü örtmeye çalışanların beslendiği bir yer var.  Cinsel istismara uğrayan çocuklar için “Bir kereden bir şey olmaz” diyenler, istismarcılara tahrik indirimi verenler, çocuklarda rıza arayanlar, çocukları tecavüzcülerle evlendirmeye çalışanlar, tecavüzcüleri iki gün sonra serbest bırakanlar, yaşanan istismarların sorumlularıdır. İktidarın kadın ve çocuk düşmanı, her zaman erkekten yana olan politikaları yüzünden, erkekler her geçen gün daha fazla cesaret alarak kadınların ve çocukların bedenleri üzerinde keyiflerince denetim sağlayabileceklerini düşünüyorlar.

Bir tarafta bunlar yaşanırken, kadınlar cephesinde ise her geçen gün daha da güçlenen dayanışmamız sayesinde tacizcilerden, tecavüzcülerden ve istismarcılardan hesap soruyoruz.  #BirKişiDahaEksilmeyeceğiz diyerek ortaya koyduğumuz irademiz, polisin bir hafta boyunca bulamadığı istismarcıyı 24 saat geçmeden buluyor.

Artık yaşadığımız şiddeti kol kırılır yen içinde kalır diyerek saklamıyoruz. Biliyoruz ki yaşadığımız şiddetten de tacizden de biz sorumlu değiliz. Kadın ile erkeği eşit görmeyen zihniyetin her istediğini yapabileceğini sandığı yerde sesimizi daha gür bir sesle yükseltiyoruz:

Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.

Sedat Akşun dayanışmamızla bulundu, ancak henüz hakkında hiçbir işlem yapılmayan ve bu cinsel  istismarın yaşanmasına sebep olan, yaşanırken göz yuman, sorumluların peşine düşmeyen, ortalıkta dolaşmasına müsaade eden ve çocuğu yaşadığı istismardan sorumlu tutmaya çalışan herkesten hesap sorana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bedenimiz ve hayatlarımıza yönelik her türlü saldırıya karşı, en başta kendi bedenimizi ve hayatımızı ve de dayanışmayla tüm kadınların hayatını savunmaya, kadınları tüm memlekette hayatı yeniden kadın mücadelesinin ilkeleriyle kurmak için kadın savunmasına çağırıyoruz!

KADINLAR SAVUNMAYA!

Yorumlar