Kendi kendine meme muayenesi – Gamze Kaya

Kendi kendine meme muayenesi, meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin ve tedaviye başlangıcın ilk ve önemli adımını oluşturuyor. Her kadın kendini ayda bir kez muayene etmeli.

Kendi kendine meme muayenesi, meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin ve tedaviye başlangıcın ilk ve önemli adımını oluşturuyor. Her kadın kendini ayda bir kez muayene etmeli.

Kendi kendine meme muayenesi, adet bitiminden 5 ila 7 gün sonra yapılmalı. Artık adet görülmüyorsa ve menopoz süreci yaşanıyorsa meme muayenesi her ayın aynı günü yapılmalı.  Kendini düzenli olarak muayene eden her kadın, belli bir süre sonra kendi memelerini tanıyor ve normal meme dokusunun özelliklerini öğreniyor. Böylece memede oluşan herhangi bir değişikliği kolaylıkla fark edebiliyor.

Kendi kendine meme muayenesi; ayakta ayna karşısında, duşta ve yatarak gerçekleştirilebilir.

  • Aydınlık bir alanda, aynanın önünde belden yukarısı çıplak halde durulmalı. İki meme eşit büyüklükte ve şekilde değilse hemen telaşa kapılmayın; çoğu kadında böyledir. Kollar yanda serbest dururken meme büyüklüğüne, simetrisine, şekline, dokusuna ve ciltte herhangi bir farklılık olup olmadığına bakılır. Aynı şekilde meme başlarında herhangi bir renk değişimi, soyulma veya meme başının yönünde bir değişiklik olup olmadığına bakılır.
  • Daha sonra, aynanın karşısında öne doğru eğilerek bakılır. Eller bele kuvvetle bastırılır. Omuzlar hafifçe çıkarılarak öne doğru eğilinir. Önden ve her iki yandan göğüslere bakılır. Deride çekinti ve çökme olup olmadığına, şekil ve dış hat değişikliklerine bakılır.
  • Aynı gözlem kollar yukarı kaldırıldıktan sonra veya her iki kol başın arkasındayken tekrarlanır. Bu sırada memeler, meme başları ve koltuk altı bölgelerine bakılır. Koltuk altlarında kabarıklık olup olmadığına dikkat edilmeli.
  • Elin üç orta parmağının iç bölümleriyle küçük dairesel hareketler çizerek, baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru arttırarak muayeneye başlanır. Köprücük kemiğinin altından başlayarak tüm meme bölgesi ve koltuk altı muayene edilir. Elin başparmak ve işaret parmakları arasında meme başı hafifçe sıkılarak akıntı olup olmadığı kontrol edilir. Aynı şekilde yatarak ve duşta da muayene yapılabilir.

 

Yorumlar