İstismarın Affı Olmaz! AKLAYAMAYACAKSINIZ!

AKP’nin COVİD-19 salgını ve karantina koşullarından istifade ederek cinsel istismarı meşrulaştırma girişimlerine karşı tüm kadınlarla ve kadın örgütleriyle birlikte mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kere daha belirtiyoruz. Defalarca engelledik, yine engelleriz! 

İstismarın Affı Olmaz! AKLAYAMAYACAKSINIZ!

2016’dan bu yana defalarca kadın mücadelesinin çektiği barikatı aşamayan istismar af yasa tasarısı bir kez daha AKP’nin gündeminde.  Hafta başında basına sızan bir yasa tasarısı metni ile cinsel istismar faillerinin, istismar ettikleri çocuklarla evlenmeleri durumunda cezalarının ertelenmesi tartışması yeniden açıldı. Metne göre mağdurun 14 yaşını doldurmamış olması, fail ile arasında en fazla 15 yaş olması, evlenmiş olmaları durumunda failin cezasının ertelenmesi öngörülüyor. Meclisin tatil olması ile yasa tasarısı önümüzdeki günlerde meclise getirilemeyecek olsa da AKP-MHP ittifakının ve onlara yakın kalemlerin tek ses olup, çocuk istismarını aile kisvesi altında aklama çabalarının devam ettiğini görüyoruz. Boşuna uğraşmayın! İstismarın affı olmaz! Kadın örgütleri ve kadın mücadelesi bu affa izin vermez!

Böyle bir yasa tasarısı ile planlanan “evlilik” adı altında çocuk istismarı faillerini, tecavüz faillerini affetmek, istismarı aklamaktır. 18 yaş altı herkes çocuktur, çocuklarla evlenilmez. Erken yaşta evlilik dediğiniz şey tecavüzdür, çocuk istismarıdır! Çocuk istismarını meşrulaştırmaktır. Aileyi korumak dediğiniz şey de istismar failini korumaktır. Devletin görevi, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere göre çocukları korumak ve çocuğun üstün yararını gözetmek, erken yaşta zorla evlendirmelerin önüne geçmek, bu evliliklerin iptali için düzenlemeler yapmak, politikalar geliştirmektir. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın! Failleri değil, çocukları koruyun!

Kadın Savunma Ağı olarak AKP’nin COVİD-19 salgını ve karantina koşullarından istifade ederek cinsel istismarı meşrulaştırma girişimlerine karşı tüm kadınlarla ve kadın örgütleriyle birlikte mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kere daha belirtiyoruz. Defalarca engelledik, yine engelleriz!

                                                                                                                                                  KADIN SAVUNMA AĞI

Yorumlar