Kadın Savunma Ağı’ndan acil çağrı: Çarkları durdurun, ekonomik şiddete son verin, kadınları koruyun!

Covid-19 salgınına karşı iktidarın ısrarla üretimi durdurma kararı almaktan kaçınması, başta kadınlar olmak üzere tüm emekçilerin can güvenliğini tehlikeye atmaya devam etmesi üzerine Kadın Savunma Ağı olarak bir çağrı yapıyoruz: Çarkları durdurun, ekonomik şiddete son verin, kadınları koruyun!

Kadın Savunma Ağı’ndan acil çağrı: Çarkları durdurun, ekonomik şiddete son verin, kadınları koruyun!

Covid-19 salgınına karşı iktidarın ısrarla üretimi durdurma kararı almaktan kaçınması, başta kadınlar olmak üzere tüm emekçilerin, hepimizin can güvenliğini tehlikeye atıyor. #EvdeKal çağrıları #Hayatevesığar kampanyaları, yaşamını sürdürmek için çalışmak zorunda olan milyonlar için fantastik bir çağrı olmaktan öteye gitmiyor; yaşam hakkımız gasp ediliyor.

Artan vaka sayısına rağmen yinelenen “Türkiye, her hal ve şart altında üretime devam etmek, çarklarının dönmesini sağlamak zorunda olan bir ülke” açıklamaları, yaklaşık 16 milyon ücretli veya kendi hesabına çalışan insanın can güvenliğini hiçe sayıyor. Milyonlarca insan ya salgın koşullarında çalışarak ölmek ya da açlıktan ve yoksunluktan ölmek ikileminde bırakılıyor. Sağlık çalışanlarının yükü daha da ağırlaştırılıyor.

Ücretli emeğin kadın yarısı, işyerlerinde ölümüne bir çalışma düzeni ile karşı karşıya bırakılırken; hane içerisinde de erkek şiddeti, okulları tatil olan çocukların eğitimi, ailenin ve risk grubundaki 65 yaş üstü insanların bakımı sorumluluklarıyla yüz yüze kalıyor. Kendisi dışarıda çalışmasa bile, ev dışında çalışmak zorunda kalan aile bireylerinin sağlığı ile geçim endişesi arasında sıkışıyor.

Emek ve meslek örgütleri tarafından sıralanan tüm talepleri benimsiyor ve bir kez daha yineliyoruz. Milyonlarca insana reva gördüğünüz ekonomik şiddete, kitlesel kırıma son verin!

1- Salgın sürecinde hayati olan mal ve hizmet üretimi dışındaki üretimi bir an önce durdurun!
2- Salgın süresince yaşamın devamı için hayati olmayan sektörlerde çalışan tüm emekçilere ücretli izin verin!
3- İşten çıkarmaları yasaklayın ve salgın nedeniyle işini kaybeden veya geçim olanaklarından mahrum kalan başta kadınlar tüm emekçilere kayıtsız şartsız işsizlik ödeneği bağlayın!

SALGIN KOŞULLARINDA ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILAN KADINLARA ÇAĞRIMIZDIR!

Salgın sırasında zorunlu olmayan işkollarında çalışan kadınlar olarak maruz bırakıldığımız ekonomik şiddete karşı sesimizi yükseltmek için:

Çalışmak zorunda bırakıldığımız işyeri koşullarını, hak kayıplarını, hak gasplarını mümkünse video-fotoğraf ile belgeleyip bize gönderin, hep birlikte yaygınlaştıralım.
• Maruz bırakıldığımız baskıları, taleplerinizi bize yazın, hep birlikte sesimizi yükseltelim.
• Ciddi ve yakın bir tehlike olan salgına karşı “Çalışmaktan kaçınma hakkımızın” kullanılabilmesi için kadın dayanışmasını yükseltelim.

Bize nasıl ulaşabilirsiniz?

  • Sosyal medya hesaplarımıza yazarak:

Twitter: https://twitter.com/kadinsavunmasi
Facebook: https://www.facebook.com/kadinsavunmasi
Instagram: https://www.instagram.com/kadinsavunmasi/
e-posta: [email protected]

• Kadın Savunma Ağı telefonundan arayarak: 0539 813 78 73

Yorumlar