Arjantin’de karantinadaki kadınlar: Artan şiddete karşı tencere-tava

Arjantin'de kadınlar balkonlarından, pencerelerinden, teraslarından tencere-tava çalarak zorunlu karantina altında yükselen erkek şiddetini protesto etmeye başladı.

Arjantin’de karantinadaki kadınlar: Artan şiddete karşı tencere-tava

Ana Delicado.- Arjantin’de başta başkent Buenos Aires ve birçok kentte kadınlar, 3 Mart Pazartesi günü akşamüstü saat 6’dan itibaren balkonlarından, pencerelerinden, teraslarından tencere-tava çalarak zorunlu karantina altında yükselen erkek şiddetini protesto etmeye başladı. Günlerdir olağanüstü bir sessizliğin hakim olduğu mahalleler ve sokaklar kadınların çaldığı tencere tava ve alkış sesleriyle doldu.

Eylemi örgütleyen kadın ağından bir kadın, “kapatmanın bizi susturamayacağını, öfkeyi sineye çekmeyi reddettiğimizi ve birbirimizi canlı ve özgür istediğimizi dile getiriyoruz” diyerek, birçok kadının şiddet failleriyle aynı evde yaşamak zorunda kalarak karşılaştıkları tehlikeye yeniden dikkat çekti.

Tencere-tava inisiyatifi her gece saat dokuzda, Covid-19 salgınına karşı bedenlerini siper ederek çalışan sağlık ve temizlik işçileriyle dayanışma amacıyla yapılan alkış eylemi öncesinde örgütlendi.

Arjantin’deki basına yansıyan kadın cinayetleri hakkında aylık rapor düzenleyen Mujeres de la Matria Latinoamericana (Mumalá) isimli feminist örgüte göre, sadece geçen Cumartesi günü beş kadın öldürüldü. Bu beş kadından ikisi ise failin “mağdura zarar vermek” amacıyla öldürdüğü 2 ve 7 yaşlarındaki kız çocukları. Arjantin’de hükümetin ilk karantina önlemlerini açıklığı 12 Mart tarihinden bu yana 12 kadın cinayeti yaşandı.

Tencere-tava çalma eylemini düzenleyen kadınlar, ülkedeki kadın hareketinin 2/15 yılındaki kitlesel eylemlerinden bu yana sınır ötesi biçimde yayılan “bir kişi bile eksilmeyeceğiz” sloganıyla mücadeleye devam ettiklerini vurguluyorlar.

Arjantin’de 20 Mart’tan bu yana 12 Nisan’a kadar zorunlu sosyal mesafe önlemleri (sokağa çıkma yasağı) ilan edildi. Kadın örgütleri, izolasyon önlemlerinin yarattığı karmaşık ortamda evin şiddet mağduru kadınlar için en güvenli yer sayılamayacağı ve hükümetin bu acil durum karşısında özel önlemler almasını talep ediyor.

Mendoza eyaletinde, kadınlar Yüksek Mahkeme kararıyla, internet sitesinden ulaşılan bir şikayet form doldurabiliyorlar. Eyalette şikayetleri adli makamlara ileten bir sosyal çalışanlar ekibinin şiddet mağduru kadınlara destek sunduğu özel bir acil şiddet telefon hattı da mevcut. Bu iki önlem de, Mumalá tarafından önerilen acil önlemler arasında yer alıyor.

Mumalá ayrıca, tehlike altındaki kadınlara ve kadın cinayetleri kurbanlarının akrabalarına özel sosyal yardım paketi açıklanmasını ve kadınların bu sayede şiddet ortamından uzaklaşmalarını sağlayacak daha fazla özerkliğe kavuşturulmasını talep ediyor.

Arjantin’de her 32 saatte bir kadın erkek şiddeti nedeniyle öldürülüyor. 2010 ve 2019 yılları arasında, 3,013 kadın cinayeti yaşandı. 3,295 çocuk bu cinayetler yüzünden annesiz kaldı. Yalnızca geçen yıl öldürülen kadınların sayısı ise 284. Kadınlar, yeni kurulan Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Çeşitlilik Bakanlığı tarafından önceden planlanan kapsamlı şiddet karşıtı paketin salgın yüzünden rafa kaldırılmasına izin vermeyeceklerini vurguluyorlar.


Yazının orjinaline ulaşmak için tıklayınız

Yorumlar