Kadın Savunma Ağı’ndan Ankara’da Eylem: Dikkat dikkat! Dağıtmış olduğumuz bu pedler feministler tarafından kamusallaştırılmıştır!

Buradan tekrar söylüyoruz, ped en temel sağlık ihtiyaçlarından biridir, ücretsiz olmalıdır ya da en kısa zamanda vergiler kaldırılmalıdır.  Şimdi Ankara’da bizleri duyan, sesimize ses katacak olan herkese çağrımızdır. Neredeyseniz orada pedlerin ücretsiz olması için, sağlık hakkımıza ulaşabilmek için harekete geçelim, kendi yöntemlerimizi geliştirelim. Yapabileceğimizi biliyoruz.

Kadın Savunma Ağı’ndan Ankara’da Eylem: Dikkat dikkat! Dağıtmış olduğumuz bu pedler feministler tarafından kamusallaştırılmıştır!

Ankara’da 25 Ocak günü Kadın Savunma Ağı “Ücretsiz Ped İstiyoruz” diyerek eylem yaptı. Kızılay Atatürk Bulvarı’nda toplanan kadınlar “Dikkat dikkat! Dağıtmış olduğumuz bu pedler feministler tarafından kamusallaştırılmıştır!” diyerek pedlerin ücretsiz olabileceğine dikkat çekmek amacıyla ped dağıtımı gerçekleştirdi.

Ped dağıtımı sırasında gerçekleşen konuşmalar da şunlar ifade edildi: “Ve şimdi karşımıza geçmiş utanmadan zam, daha çok zam, daha çok zam diyorlar! Şaka değil, ped fiyatları 82 Tl’yi buldu. Onların gerçekleri bu işte soygunculuk. Kadınların, bedenleri, emekleri, ve yaşamları üzerinde tepinerek karlarına kar katmak. Tekne mazotundan ve pırlantadan vergi almayan AKP ped, tampon ve bebek bezinden alıyor. Evet, yanlış duymadınız. Yat sahipleri vergi ödemezken bizler en temel ihtiyacımız olan ped için %18 vergi ödüyoruz. Akp ve Sermaye Bizi Soyuyor! Bu ülke de soygun var!”

Yaklaşık 40 dakika süren eylem sırasında yoldan geçen kadınlar alkışlarla destek verip, konuya ilişkin neler yapacaklarını sordular. Eylem “Buradan tekrar söylüyoruz, ped en temel sağlık ihtiyaçlarından biridir, ücretsiz olmalıdır ya da en kısa zamanda vergiler kaldırılmalıdır.  Şimdi Ankara’da bizleri duyan, sesimize ses katacak olan herkese çağrımızdır. Neredeyseniz orada pedlerin ücretsiz olması için, sağlık hakkımıza ulaşabilmek için harekete geçelim, kendi yöntemlerimizi geliştirelim. Yapabileceğimizi biliyoruz.” çağrısıyla sonlandı.

Yapılan basın açıklamasını metnin tamamı ise şöyle:

Kriz Varsa isyan Var!

Gün geçmiyor en temel ihtiyaç maddelerine zam gelmeyedursun. Ülkemiz çok ağır ekonomik kriz koşullarının içinden geçiyor ve bu kriz en çok kadınları etkiliyor. Hazinenin bütün rezervleri sermayeye aktarılırken ve şirketlerin vergi borçları silinirken bizlerin en temel ihtiyaçlarına yüksek vergiler konuluyor, zam üstüne zam yapılıyor. Dünyanın çoğu ülkesinde vergisiz olan ped ve çocuk bezleri Türkiye’de %18 kdv’li. Geçinemiyoruz, barınamıyoruz, yaşayamıyoruz. Yaşamak sadece nefes almaktan ibaret değil, biz insanca yaşamak istiyoruz.

Bizleri yoksulluğa mahkum edenler saraylarında, katlarında, yatlarında sefa sürerken; bizler en temel ihtiyaçlarımıza ulaşamıyoruz. Bir yandan ev işleri diğer yandan yoksulluk içerisinde boğuşuyoruz. Ya üniversite mezunu olanlarımız? Değişiyor mu durum! Kocaman bir hayır: Üniversite mezunu bir kadın olmanın bir önemi yok, işsizlikle karşı karşıyasın!

Biz insanca yaşamak için çabalarken peki sermaye sahipleri, devlet ne mi yapıyor? Halktan, kadınlardan çaldıklarıyla ceplerini dolduruyor. Servetlerinin üstüne servet ekliyorlar. Küresel eşitsizliğe dair yayımladığı raporlarla bilinen Oxfam Üniversitesi’nin “Eşitsizlik öldürür” başlığıyla yayımladığı rapora göre; dünyanın en zengin on erkeği, insanlığın yüzde 99’unun gelirinin düştüğü pandemide ilk iki yılında servetlerini 700 milyar dolardan 1.5 trilyon dolara çıkardı. Bu ne demek? “Bu on erkek yarın servetlerinin yüzde 99,999’unu kaybedecek olsalar, yine de bu gezegendeki tüm insanların yüzde 99’undan daha zengin olacaklar” Fakat yok öyle yağma; hakkımız olan için harekete geçiyoruz. Emeğimizin hakkını savunacağız!

Bitti mi, Bitmedi? Yaşamımıza gasp edenler sadece sermayeyle sınırlı değil. Dinci gerici fetvalarıyla yaşamımıza gasp eden, kadınları şiddet karşısında savunmasız bırakmaya çalışan Diyanet! Çok alacağımız var hepsinden, elbette Diyanet’ten de! Peki biliyor musunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçe ne kadar? 2022 yılında 16 milyar 98 milyon 580 bin TL bütçe ayrıldı. Bu bütçeyle kadınların şiddetten korunması için kentlerde sığınmaevleri, yaşlı-bakım merkezleri açılabilir. Kadınların en temel ihtiyaçlarına ulaşması sağlanabilir. Bizi yoksulluğa mahkum eden kurumlara itaat yok, isyan var: Diyanet kapatılsın, bütçesi kadınlara ayrılsın!

Ve şimdi karşımıza geçmiş utanmadan zam, daha çok zam, daha çok zam diyorlar! Şaka değil, ped fiyatları 82 Tl’yi buldu. Onların gerçekleri bu işte soygunculuk. Kadınların, bedenleri, emekleri, ve yaşamları üzerinde tepinerek karlarına kar katmak. Tekne mazotundan ve pırlantadan vergi almayan AKP ped, tampon ve bebek bezinden alıyor. Evet, yanlış duymadınız. Yat sahipleri vergi ödemezken bizler en temel ihtiyacımız olan ped için %18 vergi ödüyoruz. Akp ve Sermaye Bizi Soyuyor! Bu ülke de soygun var!

O zaman eğer bizi yoksulluğa mahkum etmekle, erkek şiddeti ile karşı karşıya bırakıyorlarsa biz de bugünden  başlayarak kendi bulunduğumuz alanda harekete geçiyoruz. Savunmasız değiliz, pedler ücretsiz olabilir. Bunun mümkün olduğunu biliyoruz ve bugün feministler tarafından pedleri kamusallaştırıyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz ve eğer yönetenler hakkımızı gasp ediyorsa feministler olarak bu şiddet karşısında kendimizi, emeğimizi savunacağız! Bu şiddetin, sömürünün karşısında Kadın Savunma Ağı var, kadınlar var! Sokaklarda, mahallerlede, iş yerlerinde kadından kadına pedleri ulaştırarak, en temel sağlık hakkına ulaşımı sağlamanın yöntemlerini bulacağız.

Buradan tekrar söylüyoruz, ped en temel sağlık ihtiyaçlarından biridir, ücretsiz olmalıdır ya da en kısa zamanda vergiler kaldırılmalıdır.  Şimdi Ankara’da bizleri duyan, sesimize ses katacak olan herkese çağrımızdır. Neredeyseniz orada pedlerin ücretsiz olması için, sağlık hakkımıza ulaşabilmek için harekete geçelim, kendi yöntemlerimizi geliştirelim. Yapabileceğimizi biliyoruz.

Yorumlar