Kadın Savunma Ağı, Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde: “Soruyoruz: Ücretsiz pedin mümkün olduğunu biliyor musunuz?”

Kadın Savunma Ağı, ped ve hijyen ürünlerinin ücretsiz olması talebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na dilekçe verdi. Kadınlar sundukları dilekçenin ardından bakanlık önünde açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Elimizde bulunan ve internet üzerinden paylaşıma açacağımız dilekçe örneklerini kullanarak CİMER üzerinden başvuruda bulunabilir, ücretsiz ped mümkündür sözünü, talebini büyütebilirsiniz" denilerek çağrı yapıldı.

Kadın Savunma Ağı, Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde: “Soruyoruz: Ücretsiz pedin mümkün olduğunu biliyor musunuz?”

Ankara’da Kadın Savunma Ağı, önce Hazine ve Maliye Bakanlığı’na “Ücretsiz ped mümkün olduğunu biliyor musunuz?” diye sorarak bilgi edinme başvuru dilekçelerini verdi. Dilekçelerini teslim eden kadınlar, Bakanlık önünde açıklamada bulundu. Açıklamada ülkeden yaşanan kriz ortamın kadınlara yüklediği yüke dikkat çekildi: “Ülkemiz çok ağır kriz koşulları içerisinden geçiyor. En temel ihtiyaçlara yüksek vergiler konuluyor, zamların önü alınamıyor. Kadınların sırtına ev işleri, çocuk ve yaşlı bakımı, temizlik işleri yıkılırken, diğer taraftan en temel ihtiyaçlara gelen zamların, bu ekonomik krizin faturası da yine kadınlara kesiliyor. Çocukların okul masrafları, evin geçim derdi, aile üyelerin diğer bir güne mutlu hazırlanması, marketten alınacak malzemelerden tasarruf yapılması derken tüm bu krizin duygusal yükü, görünmeyeN yüzü yine biz kadınlarda oluyor. Bu yetmezmiş gibi kendi bedenimize kendi varlığımıza ait ihtiyaçlarımızın karşılanması bizzat sermaye ve devlet tarafından engelleniyor.”

Cimer üzerinden başvuru yapma çağrısı

Açıklamanın sonunda “Elimizde bulunan ve internet üzerinden paylaşıma açacağımız dilekçe örneklerini kullanarak CİMER üzerinden başvuruda bulunabilir, ücretsiz ped mümkündür sözünü, talebini büyütebilirsiniz” denildi.

Ülkemiz çok ağır kriz koşulları içerisinden geçiyor. En temel ihtiyaçlara yüksek vergiler konuluyor, zamların önü alınamıyor. Kadınların sırtına ev işleri, çocuk ve yaşlı bakımı, temizlik işleri yıkılırken, diğer taraftan en temel ihtiyaçlara gelen zamların, bu ekonomik krizin faturası da yine kadınlara kesiliyor. Çocukların okul masrafları, evin geçim derdi, aile üyelerin diğer bir güne mutlu hazırlanması, marketten alınacak malzemelerden tasarruf yapılması derken tüm bu krizin duygusal yükü, görünmeyeN yüzü yine biz kadınlarda oluyor. Bu yetmezmiş gibi kendi bedenimize kendi varlığımıza ait ihtiyaçlarımızın karşılanması bizzat sermaye ve devlet tarafından engelleniyor.

Hijyenik ürünlere gelen %51.4 artışla birlikte pede erişemiyoruz, doğum kontrol hapları, ertesi gün haplarının fiyatları aldı başını gidiyor. Kadınların %63’ü hiyjyenik pede ulaşamıyor, pandemi ile birlikte bu oran %82’ye ulaştı. Yanlış duymadınız, %82! Her 10 kız öğrenciden biri hijyenik pede ulaşamıyor ve bu sebeple okula devam edemiyor. Çocuk bezleri, hasta bakım bezleri desen cabası. Kürtaj olmak istersek devlet hastanelerinde fiili yasak söz konusu, özel hastanelerde ise her şey ateş pahası… Kısacası erkonomik krizin faturası kadınlara işte böyle kesiliyor. Kendi bedenimize ve yaşamımıza dönük kararlar devlet ve sermaye eliyle alınırken, bizler kendi emeğimize ve bedenimize yabancılaşıyoruz. Sağlık hakkımız, insanca yaşam koşullarımız ve eğitim hakkımız engelleniyor. Aslında tüm bu yaşananlar toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansımadır. Kamusal alanda yok sayılan ve özel alana yani eve ait görülen biz kadınların yaşadıklarıdır. Fakat kabul etmiyoruz, günlerdir en temel ihtiyaçlarımıza erişmek ve pedlerin ücretsiz olabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bugün de Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde pedlere uygulanan %18 KDV oranının sebebini, yatlarla katlarla aynı oranlarda vergilendirme uygulanan pedlerden alınan bu kdvnin nereye harcandığını, kadınların pedlere ulaşabilmesi için yani pedlerin ücretsiz olması için herhangi bir çalışma yürütüp yürütmediklerini, okullarda, hastanelerde, belediyelerde, adliyelerde, sağlık ocaklarında tüm kamusal merkezlerde pedlerin ulaşılabilir olması için adımlar atılıp atılmadığı sormaya geldik. Bilgi edinme hakkımızı kullanıyoruz ve soruyoruz: Ücretsiz pedin mümkün olduğunu biliyor musunuz?

Bizler biliyoruz, ücretsiz ped mümkündür. Devlet sermayenin çıkarlarına hizmet etmeyi bırakmalı ve kadınların en temel ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için derhal adım atmalıdır. Zamlar geri alınmalı ve pedler ücretsiz olmalıdır. Kamusal alanlarda pedler regl olan kişiler için ulaşılabilir olmalıdır. Biz de bugün dilekçelerimizi teslim ediyor ve soruların cevaplarını bekliyoruz. Aynı zamanda buradan tüm kadınlara, kadın örgütlerine, kurumlara insanca yaşamak için mücadele eden herkese çağrı yapıyoruz. Elimizde bulunan ve internet üzerinden paylaşıma açacağımız dilekçe örneklerini kullanarak Cimer üzerinden başvuru da bulunabilir, ücretsiz ped mümkündür sözünü, talebini büyütebilirsiniz.

Yaşasın Kadın Dayanışması

Cimere başvuru yapmak için dilekçe örnekleri; tıklayınız

 

Yorumlar