Hataylı kadınlar elektrik sorununa çözüm bekliyor!

Depremin en çok yıkım yarattığı il olan Hatay’da sorunlar azalmıyor artıyor. Kış bastırmışken günlerce süren elektrik kesintileri yaşamı iyice zorlaştırıyor. Elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşandığı mahallelerden biri Hatay Defne Bahçeköy Mahallesi. Bahçeköy'de son dört gündür hiç elektrik yok. Depremin ardından sağlıksız ve güvensiz koşullarda barınmaya çalışırken üzerlerindeki bakım yükü katmerlenen kadınlar şimdi de elektrik kesintilerinin yol açtığı sorunlarla boğuşuyor. Hataylı kadınlar seslerini her yere duyurmamızı istiyor.

Hataylı kadınlar elektrik sorununa çözüm bekliyor!

Depremin en çok yıkım yarattığı il olan Hatay’da sorunlar azalmıyor artıyor. Kış bastırmışken günlerce süren elektrik kesintileri yaşamı iyice zorlaştırıyor. Alt yapısı ciddi oranda hasar gören ve 10 aydır yeterli iyileştirme yapılmayan Hatay’da denetimsiz yapılan enkaz kaldırma çalışmaları da eklenince elektrik sorunu büyüyor. Bazı mahalleler günlerce elektriksiz kalabiliyor.

Elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşandığı mahallelerden biri Hatay Defne Bahçeköy Mahallesi. Bahçeköy’de yaklaşık bir aydır her gün düzensiz kesintiler yaşanıyor. Son dört gündür ise hiç elektrik yok. Bahçeköy halkı 4 gündür karanlıkta, ısınamıyor, öğrenciler ders çalışamıyor. Bahçeköy’de yaşayan Sevgi Ekmekçi, kesintinin gelişi güzel yapılan enkaz kaldırma çalışmalarından kaynaklandığını, kablolar koparılıp tekrar bağlanmadığı için bir aydır ara ara kesilen elektriğin 4 gündür hiç gelmediğini anlatıyor. Bölge halkı Hatay ilinin elektrik dağıtımının satıldığı Toroslar şirketine onlarca defa başvuru yapmalarına rağmen dönüş alamıyor. Yoldan geçen şirket arabalarını yakalayarak elektriklerin ne zaman onarılacağını öğrenmeye çalışıyor. Soğuk ve karanlık nedeniyle bazı aileler yakınlarının yanında misafir olarak yaşamaya çalışıyor.

Sadece Bahçeköy’de değil Defne’nin birçok mahallesinde durum aynı. Toroslar şirketinin web sitesi üzerinden Defne ilçesindeki elektrik kesintileri sorgulandığında 46 adet arıza kaydı görünüyor ve “en kısa sürede enerjinin verilmesi sağlanacaktır” şeklinde muğlak bir ifade ile kesintilerin ne kadar süreceğine dair bilgi verilmiyor(https://online.toroslaredas.com.tr/elektrik-kesintisi-sorgulama).

Hatay Kadın Medya grubuna Yeşilpınar, Aşağıokçular ve Harbiye mahallelerinde yaşayan kadınlardan gelen bilgilere göre oralarda da durum çok farklı değil. Sıklıkla yaşanan elektrik kesintileri çamaşırların yıkanamamasına, çadırların, barakaların, evlerin ısıtılamamasına, beyaz eşyaların bozulmasına, çocukların hastalanmasına yol açıyor. Depremin ardından sağlıksız ve güvensiz koşullarda barınmaya çalışırken üzerlerindeki bakım yükü katmerlenen kadınlar şimdi de elektrik kesintilerinin yol açtığı sorunlarla boğuşuyor. Hane halkının sağlıklı kalabilmesi için koşullarını zorluyor.

Hataylı kadınlar “biz burada elektriksiz, susuz, sağlıksız koşullarda hayatta kalmaya çalışıyoruz, yetkililer ortada yok, ulaşamıyoruz” diyor. Depremi felakete çevirenler Hatay’ın sorunlarına çözüm bulmak şöyle dursun koşulların giderek kötüleştiğini kimse görmesin bilmesin diye uğraşıyor. Hataylı kadınlarsa seslerini her yere duyurmamızı istiyor.

Kaynak: Hatay Kadın Medya Atölyesi