Hataylı Kadınların Sesi, Konuşan Gazete Sokaktaydı: İzmir’den Hatay’a Ses Olduk!

Kadın Savunma Ağı'nın Ekim ayında Hatay'da başladığı Kadın Medya Atölyesi ilk ürünlerinden birini daha verdi. Defne ilçesindeki Aşağı Okçular, Yeşilpınar ve Bahçeköy mahallelerinde başlattığımız kadın medya atölyelerinde ismini hep birlikte koyup, manşetini birlikte atıp, içeriğini yine hep birlikte ürettiğimiz Hataylı Kadınların Sesi, Konuşan Duvar Gazetesi, 6 Şubat depreminin 1. yıldönümüne günler kala, bugün İzmir'de sokağa çıktı.

Hataylı Kadınların Sesi, Konuşan Gazete Sokaktaydı: İzmir’den Hatay’a Ses Olduk!

Kadın Savunma Ağı’nın Ekim ayında Hatay’da başladığı Kadın Medya Atölyesi ilk ürünlerinden birini daha verdi. Defne ilçesindeki Aşağı Okçular, Yeşilpınar ve Bahçeköy mahallelerinde başlattığımız kadın medya atölyelerinde ismini hep birlikte koyup, manşetini birlikte atıp, içeriğini yine hep birlikte ürettiğimiz Hataylı Kadınların Sesi, Konuşan Duvar Gazetesi, 6 Şubat depreminin 1. yıldönümüne günler kala, bugün İzmir’de sokağa çıktı.

 

Bostanlı Balıkçı Parkı’nda yaptığımız eylemde, “iktidarın öyküsüne karşı bizim öykümüz, iktidarın yandaş ana akımına karşı kadınların medyası” diyerek hazırladığımız konuşan duvar gazetesiyle Hatay’ın gerçeklerini en çıplak haliyle, Hataylı kadınların ağzından aktardık.

“Bizler, bu duvar gazetesini üretenler, Hatay’ın Defne ilçesindeki Aşağı Okçular, Yeşilpınar ve Bahçeköy komşu mahallelerinde 1 yıldır hasarlı evlerde, çadırlarda, konteynırlarda, barakalarda, seralarda, bahçelerde yaşayan kadınlarız. Kimimiz 70 yaşında, kimimiz 30. Kimimizin adı Nazlı, kimimizinki Sevgi, Nuray, Ayfer, Fatoş. Tıpkı Hatay gibi, Hatay’ın dağ gibi yığılan sorunları gibi, bizler de hakikatiz. Son bir yıldır, depremin yıkımını, sırtımıza binen dağlar gibi iş yükünü, kadın dayanışmasıyla aşmaya çalışıyoruz. Atölyelerde, kooperatif bahçesinde, tiyatro çalışmasında, koroda bir araya gelip, soruyoruz: Hatay’ın sorunları, Hatay’da yaşanan hakikat neden medyanın gündemi değil? İşte bu soruyla, Hatay Kadın Medya Atölyesine başladık. Salça, biber yaparken, zeytin toplayıp, domates kuruturken, çocukları okula bırakıp okuldan alırken, kaşla göz arasında, sıkışık zamanlarda, moloz yığınlarının üstünde, hasarlı evlerimizde, bahçelerimizde yaptığımız atölyelerde bu soruyu cevapladık. İktidarın borazanı medyanın Hatay’la ilgili haberlerini okuyup, çok öfkelendik. Yalan bunlar dedik. Bu borazanı nasıl bastırabileceğimizi de konuştuk. Yaşadığımız şehirde hiçbir şey yok, hiçbir yetkilinin hiçbir konuda verdiği hiçbir bilgi de yok. Ama biz kendi hakikatimizi biliyoruz. Siz de bilin istedik. İktidarın öyküsüne karşı, bizim öykümüz. Sizin de öykünüz.”

Konuşan Gazete, Hataylı Kadınların sesi sokakta olmaya devam edecek. Siz de Konuşan Duvar Gazetesi Hataylı Kadınların Sesi’ni sokakta, okulda, işyerinde, bulunduğunuz her yerde yüksek sesle okumak, duvara asmak, el ilanı olarak dağıtmak, canlandırmak, kısacası Hataylı kadınların sesini bulunduğunuz yerlerde yüksek sesle duyurmak isterseniz, gazete ve malzemeleri şu linkten indirebilir, etkinliğinizin video veya fotoğraflarını kadinsavunmasi@gmail. com adresine veya @kadinsavunmasi hesaplarına gönderebilirsiniz.