Hatay’da bahçelerden çadırlara öykümüzü örüyoruz – Kadın Savunması

Hatay’da iktidarın öyküsüne karşı Hatay’ın, Hataylı kadınların öyküsünü duyurmak için başlattığımız Hatay Kadın Medya çalışmasına başladık. 25 Ekim’de Yeşilpınar, 26 Ekim’de Aşağı Okçular ve Bahçeköy’de kadınlarla ilk atölyelerimizi gerçekleştirdik. Hatay kadın medya ağımız yeni atölyelerle yayılmaya; kadınların öyküsü ilmek ilmek örülerek büyümeye; görülmeyeni gösterip, duyulmayanı duyurmaya devam edecek.

Hatay’da bahçelerden çadırlara öykümüzü örüyoruz – Kadın Savunması

Hatay’da iktidarın öyküsüne karşı Hatay’ın, Hataylı kadınların öyküsünü duyurmak için başlattığımız Hatay Kadın Medya çalışmasına başladık. 25 Ekim’de Yeşilpınar, 26 Ekim’de Aşağı Okçular ve Bahçeköy’de kadınlarla ilk atölyelerimizi gerçekleştirdik.

Kadın medya çalışmasına giriş olarak tasarladığımız atölyelerde, kadınlarla “Hatay’da yaşanan sorunlar sizce neden haber olmuyor veya nasıl haber oluyor” sorularıyla başladığımız sohbette, iktidarın elindeki medya borazanını kullanarak yarattığı yalanın Hataylı kadınların gündelik hayatında yol açtığı yıkıcı etkileri konuştuk. Özellikle afet sonrası süreçlerde doğru bilgiye ulaşma ve hakikati öğrenme-duyurma hakkının yaşamsal etkilerini ele alarak devam ettirdiğimiz sohbette, bilgi ve güç ilişkisini örneklerle ele aldık. İktidarın medyayı Hatay’a karşı bir silah olarak kullanarak hakikati karartması karşısında, elimizdeki iletişim araçlarını nasıl birer özsavunma aracına dönüştürebileceğimizi açığa çıkardık.

Atölyelere katılan kadınlar çalışma boyunca Hatay’ın eğitimden sağlığa, hastaneden enkaza, barınmadan çocukların durumuna her alanda yaşadığı sorunları canlı ve detaylı örneklerle anlattılar; hep birlikte hazırladığımız ilk ürünümüz olan duvar gazetesinin manşetini birlikte attılar; haberlerini kendileri yazdılar. Neler mi anlattılar? Hatay ilk günden beri unutulmaya terk edildi! Hatay’da artık bir kent yok! Hatay’da yıkımlar susuz yapılıyor! Hatay’da hastane diye kurulan binada uzman doktorlar, dişçi, cilt uzmanı, ortopedist yok! Hatay’da 9 aydır dişlerini yaptıramadığı için yemek yiyemeyen kadınlar var! Hatay’da akmayan sular için hala fahiş faturalar kesiliyor! Hatay’da çadırda kalan kimse kalmadı cümlesi büyük bir yalan! Hatay’da zar zor elde edilebilen konteynırları her yağmurda su basıyor, su baskınları elektrik kaçağı gibi büyük sorunlar yaratıyor! Hatay’da birleştirilen okullarda eğitim gören çocuklar 60 kişilik sınıflarda dersi ayakta geçiriyor! Hatay’da az sayıda sağlam kalan konuta on bin liranın üstünde fahiş kiralar isteniyor! Hatay’da iş yok, gelir yok!

Bu üç atölyenin çıktısı olarak Hataylı kadınlarla birlikte hazırlamaya devam ettiğimiz duvar gazetesi, önümüzdeki günlerde büyük kentlerin duvarlarında, sokaklarında diğer kentlerdeki kadınlarla buluşacak.

Hatay kadın medya ağımız yeni atölyelerle yayılmaya; kadınların öyküsü ilmek ilmek örülerek büyümeye; görülmeyeni gösterip, duyulmayanı duyurmaya devam edecek.

 

Hatay Kadın Medya çalışması: İktidarın öyküsüne karşı bizim öykümüz – Kadın Savunması