”Bu Savaş İktidarın Savaşıdır. Kadınlar Savaş İstemiyor!”

27 Şubat 2020 tarihinde İdlip’te yaşanan saldırı ve sonrasında yaşananlara dair Kadın Savunma Ağı'nın açıklamasıdır. İktidarın kendi çıkarları uğruna girdiği savaşın gerçeğini bir kez daha ortay seren bu vahim tablo karşısında susmaya, savaş politikalarıyla ülkeyi yönetmeye çalışanlara artık tahammülümüz kalmadı.

”Bu Savaş İktidarın Savaşıdır. Kadınlar Savaş İstemiyor!”

 

Dün gece İdlip’te yaşanan saldırı sonrasında yapılan açıklamalarda 33 askerin hayatını kaybettiği, 32 askerin ise yaralandığı bilgisi geldi. Soruyoruz bu askerler neden öldü?

Yıllardır, Ortadoğu’da yürütülen kirli pazarlıkların yol açtığı savaşa tanık oluyoruz. Öldürülen, uzuvları kopan, yaralanan insanlara, yerlerinden yurtlarından edilen halkların, insanlık dışı koşullarda hayatta kalma mücadelesine tanık oluyoruz. Soruyoruz, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?

Ama olmadan, fakat olmadan biz kadınlar bir kez daha söylüyoruz: Savaş istemiyoruz!

Savaş halklara ölüm, yıkım ve düşmanlık dışında bir hayat sunmazken biz kadınlar ‘yaşamak istiyoruz’ çığlığımızı şimdi en güçlü şekilde haykırıyoruz. Barış içinde yaşamak istiyoruz, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz! Savaşın yıkımını en çok yaşayan kadınlar olarak haykırıyoruz:  Savaş istemiyoruz, yaşamak istiyoruz!

Bu savaş AKP’nin iktidar savaşıdır, cihatçılara kalkan olduğu Suriye’deki işgal savaşıdır. Suriye’de süren savaşın Türkiye’de yaşayan Suriyelilere karşı düşmanlık ve saldırı olarak dönmesine karşı hatırlatıyoruz: Bu savaş halkların savaşı değil, bu savaş halkların çıkarına değil.

Topraklarından koparılmış halkların Avrupa’ya karşı koz olarak kullanıldığı bu savaşta mültecilerin hayatta kalma mücadelesine seyirci kalmak istemiyoruz. Sınır kapılarının açıldığı söylendikten sonra Türkiye’de yaşayan mülteciler Ege kıyılarına, sınır kapısına taşındı. Yeni bir hayat kurma umuduyla Ege denizine açılan insanların kıyıya vuran cansız bedenlerinin sorumlusu bu savaşı başlatan ve sürdürenlerdir. Yeni bir hayatı barış içinde kurmak istiyoruz, daha fazla ölüm haberi istemiyoruz.

Kendi çıkarları uğruna yoksul halkın çocuklarını ölüme gönderenlere, halkları yerinden yurdundan edenlere, savaş politikalarıyla ülkeyi yönetmeye çalışanlara tahammülümüz kalmadı. Artık yeter! Bizlere savaştan, şiddetten, ölümden başka sunacağı hiçbir şeyi kalmayan iktidara, emperyalizme, halk düşmanlarına karşı çıkalım zıvanadan kuralım hayatı yenibaştan.

KADIN SAVUNMA AĞI

Yorumlar