Ankara Kadın Savunması’nda bu hafta: 3 farklı mahallede buluştu

Ankara Kadın Savunması bu hafta 3 farklı mahallede buluştu. Mamak, Dikmen mahallesinde "Bedenimizi Tanıyor, Kadın Sağlığını Konuşuyoruz" çağrılı etkinliklerde buluşan Kadın Savunması, Esat mahallesinde ise kamulaştırdığı pedleri dağıttı.

Ankara Kadın Savunması’nda bu hafta: 3 farklı mahallede buluştu

Ankara Kadın Savunması bu hafta 3 farklı mahallede buluştu. Mamak, Dikmen mahallesinde “Bedenimizi Tanıyor, Kadın Sağlığını Konuşuyoruz” çağrılı etkinliklerde buluşan Kadın Savunması, Esat mahallesinde ise kamulaştırdığı pedleri dağıttı. “Ücretsiz Ped Mümkündür” diyerek pedlerin ücretsiz hale gelmesi için kadınları mücadeleye çağırdı.

MAMAK-DİKMEN

5 Şubat Cumartesi günü Mamak’ta, 6 Şubat Pazar günü ise Dikmen’de bir araya gelen kadınlar doktor eşliğinde sermayenin ve devletin bedenlerine yönelik saldırılarına inat kadın bedenini konuştu. Kadın sağlığının toplumsal cinsiyet eşitsizliği sebebiyle devlet tarafından ikincilleştirilmesini, hijyenik ürünlere ulaşımın lüks bir ihtiyaç olarak görülme sebeplerini, kürtaj, regl, menopoz, meme kanseri, ruh ve beden sağlığı gibi bir çok başlığı ele aldı. Kadın olmaktan kaynaklı sağlığa erişememek ve kendi bedenimize yabancılaşmanın bir öz bakım krizi yarattığını konuşan kadınlar Şubat ayı boyunca yapacağı etkinliklerin kararını alarak etkinliği sonlandırdı.

ESAT

Hijyenik ped fiyatlarındaki yükselişle birlikte ihtiyaç duyanların yüzde 60’a yakınının hijyenik pedlere ulaşamadığına dikkat çeken Kadın Savunması, kamulaştırdığı pedleri sokakta ücretsiz olarak dağıtmaya devam ediyor.

https://kadinsavunmasi.org/kadin-savunma-agindan-ankarada-eylem-dikkat-dikkat-dagitmis-oldugumuz-bu-pedler-feministler-tarafindan-kamusallastirilmistir/ 

Ankara’da Esat Caddesi’nde buluşan Kadın Savunması’ndan kadınlar, yaptıkları konuşmalarda pandemide herhangi bir sosyal yardım olmadığı koşullarda pede erişememe oranının yüzde 82’ye çıktığını ifade etti. “Türkiye’de elmas, pırlanta, yat ve kürklerden özel tüketim vergisi alınmazken hijyenik pedler ve bezlerden yüzde 18 KDV uygulanıyor. Tüm dünyada 11 ülkede ped ve tampona erişim ücretsizken Türkiye pedden alınan vergiler sıralamasında beşinci sırada”diyen kadınlar, pedlerin parasız olarak dağıtılması için yeterli kaynağın olduğunu vurguladı.

Çevredeki kadınlardan destek alan Kadın Savunması Esat Caddesi’nin ardından Tunalı Hilmi Caddesi’nde de ped ve bildirilerini dağıttı. Tüm kadınları yüksek ped fiyatlarına karşı harekete geçmeye ve pedleri kamulaştırmaya çağırarak eylemini bitirdi.

 

Yorumlar