Savaş ve Dezenformasyon Arasında Kadınlar Filistin’i Konuşuyor: Kadın Savunması Yayını

7 Ekim Cumartesi günü başlayan Aksa Tufanı, Filistin ve Ortadoğu, hatta belki tüm dünya için altüst edici yeni bir süreç başlattı. Büyük bir dezenformasyon bombardımanı, ırkçı düşünme biçimleri ve siyasal İslam'a yönelik haklı tepkilerin Filistin davasına sırt çevirmeye kadar uzanan çarpılmış biçimlerinin etkisi altında da yaşanan bu sürece yayınımızla kadınlar tarafından kadınlar için bakmaya çalıştık. 

Savaş ve Dezenformasyon Arasında Kadınlar Filistin’i Konuşuyor: Kadın Savunması Yayını

7 Ekim Cumartesi günü başlayan Aksa Tufanı, Filistin ve Ortadoğu, hatta belki tüm dünya için altüst edici yeni bir süreç başlattı.

Büyük bir dezenformasyon bombardımanı, ırkçı düşünme biçimleri ve siyasal İslam’a yönelik haklı tepkilerin Filistin davasına sırt çevirmeye kadar uzanan çarpılmış biçimlerinin etkisi altında da yaşanan bu sürece yayınımızla kadınlar tarafından kadınlar için bakmaya çalıştık.

BDS Türkiye-Filistin için İsrail’e boykot girişimi üyesi Türkiyeli Filistinli Esma Nur Kaşram, yazar Hamide Rencüs ve gazeteci Hediye Levent’in katıldığı yayınımızda şu sorulara yanıtlar bulmaya çalıştık:

Filistin’de bu noktaya nasıl gelindi; Filistin halkını sürgün bir halk haline getiren 1948 Nakba (Büyük Felaket) ve FKÖ ile İsrail’in karşılıklı olarak birbirini tanımasıyla sonuçlanan 1993 Oslo Anlaşması’ndan bu yana İsrail’in işgal-yerleşimci politikaları nasıl gelişti; Aksa Tufanı İsrail ve Ortadoğu açısından nasıl bir anda patlak verdi, İsrail-Arap “normalleşme süreci” denirken ne kast ediliyordu, Filistinliler neden “normalleşme” istemiyor veya nasıl bir normalleşme-barış istiyor?

Tarihi Filistin direnişinin talepleri neler; mevcut direniş kimleri kapsıyor, yaşanan bir Hamas-İsrail çatışması mı? Solun ve kadınların mevcut direniş içindeki yeri veya Hamas gibi gruplara karşı tutumu nedir, kadınlar işgal, savaş, yerleşim politikasından nasıl etkileniyor, Filistin genel direnişi ile Hamas arasındaki ilişki, farklılık, ortaklıklar neler? Filistin kadın hareketlerinin özel talepleri neler? BDS nedir, hedefleri neler?

İran-Suriye-Lübnan ve genel anlamda Ortadoğu ve tabii ki Türkiye açısından gelecekte neler beklenebilir?

Ortadoğu’da ve Filistin-İsrail bağlamında savaş dezenformasyon politikalarıyla nasıl iç içe geçiyor; ABD-İsrail tarafından kullanılan tipik dezenformasyon araçları neler ve nasıl bir resim çiziliyor? Suriye/IŞID-Hamas/Gazze eşitliği kuruluyor ancak bu doğru mu; Özgür bir Ortadoğu için Hamas’a rağmen Filistin davasına neden sahip çıkılmalı?

İyi seyirler