Kadınlar sokakta!- İl İl 8 Mart eylemleri

8 Mart'ta yasak ve engellemelere rağmen sokakta olan kadınlar, yeni baştan kurulacak bir hayatın inadını ve ısrarını coşkuyla haykırdı. Her sene bir öncekinden kalabalık geçen 8 Mart eylemleri, patriyarkaya karşı gücünü feminist bir mücadele ve dayanışma ile gösteriyor.

Kadınlar sokakta!- İl İl 8 Mart eylemleri

İstanbul

8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde bir araya geldi. Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” dedi.

Kadın Savunma Ağı’da Bahariye’de bulunan Mor Mekan’dan, “Çıkalım zıvanadan, kuralım hayatı yeni baştan” yazılı pankart ile rıhtıma kadar Kadıköy sokaklarında yürüyüş düzenledi.

Feminist Gece Yürüyüşü için ise Taksim’e yürüdü. Saat 19.00’da başlayacak yürüyüş öncesi kadınlar Tel Sokak’ta toplandı.

Tüm Taksimin polis bariyerleriyle kapalı olmasına rağmen her ara sokakta bulanan barikatları aşarak bir araya gelen binlerce kadın İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyerek Sıraselvilere ulaştı. Sıraselviler’deki bekleyişin ardından kadınlar yolu trafiğe kapatarak Karaköy’e doğru yürüdü, burada basın açıklamasını yaptı.

Ankara

Ankara’da 8 Mart buluşması öncesi kadınların yürüyüş güzergahını polis barikatla kapattı. Kadınlar polis barikatına, “Barikat açılsın, kadınlar yürüsün” sloganlarıyla karşılık verdi. Kadınların ısrarı sonrası barikat açıldı, yürüyüş devam etti. Kadınlar Sakarya Meydanı’nda buluştu.

Feminist gece yürüyüşü için akşam saat 19.00’da son hazırlıklarını tamamlayan kadınlar sokaklarda sloganlarla dolaşarak, tüm kadınları yürüyüşe çağırdı.

Kadınlar, “Gelsin koca, gelsin baba, gelsin devlet, gelsin cop; inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!” sloganları ve şarkılarıyla yürürken, “Patriyarkanın belasıyız, feminist isyandayız” yazılı pankartını taşıdı. Yürüyüşün ardından Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması okundu.

Mersin

Mersin’de 7 Mart’ta eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanında kadın mitingi gerçekleştirildi. Saat Kulesi önünde toplanan kadınlar miting alanına kadar coşkuyla yürüdü. Renkler ve Diller Korosu, Jin Avaz Müzik Topluluğu ve Feryal Öney’in konseri ile miting coşku ile sonlandı.

Mersin’de ise 5. Feminist Gece Yürüyüşü tüm coşkusuyla “feminist isyan” vurgusu ile gerçekleşti. Kushimato sokağında başlayan yürüyüş, Özgecan Aslan Meydanı’na kadar sürdü. Meydanda okunan açıklama sonrası, uzun süre halaylarla, danslarla kadınlar ve LGBTİ+’lar meydandaydı.

Tarsus

8 Mart günü Tarsus Kadın Platformu’un çağrısıyla kadınlar Yarenlik Alanın’da bir araya geldi.

 

 

Bursa
Her 8 Mart’ta olduğu gibi bu 8 Mart’ta kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı.  Kadınlar, Fomara Meydanı’nda toplanıp Kent Meydanı’na yürüdüler. Toplanma alanında kadınlar şarkılar ve türküler eşliğinde eğlendi. Polisler yürüyüş esnasında; savaş, tayip ve AKP ile ilgili dövizleri toplarken, savaş ile ilgili slogan ve söylemleri de yasakladı. Ancak buna rağmen yürüyüş boyunca oldukça renkli anlar yaşandı.

Adana

Adana’da kadınlar Adana Kadın Platformu’nun çağrısı ile Uğur Mumcu Meydanı’nda miting düzenledi. Kasım Gülek Köprüsü’nde toplanan kadınlar miting alanına yürürken taleplerini haykırdı.

Yürüyüşün ardından miting sırasında içerisinde savaşa karşı barış talepli pankartları polis tarafından alana alınmak istemedi. Polisin engellemesi üzerine kadınlar tepki gösterdi. Tertip komitesinin girişimi ile pankart içeri alındı. Ancak Kadın Savunma Ağı’nın hazırladığı “Akit kapatılsın, AKP’nin gülüşü kadınları öldürüyor, Diyanet kapatılsın yerine sığınma evi açılsın” yazan dövizler alana alınmadı.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla Alsancak ÖSYM önünde bir araya gelen kadınlar, buradan Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezine yürüdü. Kadınlar, yürüyüşte renkli eldivenler takarak baskıya, şiddete, cinayetlere, sömürüye dikkat çekti.

Kocaeli

İzmit Belediye İş Hanı önünde Kocaeli Kadın Platformunun çağrısıyla toplanan kadınlar, LGBTİ+’lar buradan İnsan Hakları Parkı’na kadar sloganlar ve şarkılarla yürüdü. Yürüyüşün sonunda basın açıklaması okundu.

Çanakkale

Çanakkale Kadın Platformu ve Çanakkale Kadın Dayanışması çağrısıyla kadınlar 8 Mart mitinginde buluştu. Eski Salı Pazarı’ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile sonlandırıldı.

Saat 20.00’da ise Feminist Gece Yürüyüşü gerçekleştirildi. Golf Çay Bahçesi önünde toplanan kadınlar kent meydanına yürüdü.

Eskişehir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Espark önünde buluşan kadınlar “Krize ve şiddete karşı gücümüz birliğimiz, yaşasın kadın dayanışması”  pankartını açtı. Son yıllara göre katılımın yüksek olduğu yürüyüşe yüzlerce kadın katıldı.

Trabzon

“Yaşamak İstiyoruz! Eşit, özgür, güvende yaşamak istiyoruz!” diyen kadınlar Trabzon Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Merkez Postane önünde toplandı. Kadınlar kent merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Artvin/Hopa

Hopalı Kadınlar Hopa Belediyesi önünde bir araya geldi. Hopa Belediyesi önünden “Şiddet, yoksulluk değil yaşamak istiyoruz. Kadınlar barışta ısrarcı” pankartı arkasında yürüyüşe başlayan kadınlar “Savaşa Hayır Barış hemen şimdi”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” sloganlarıyla Hopa sokaklarını mora boyadı. Yürüyüş ile Hopa meydanına gelen kadınlar basın açıklaması ve oynanan horonların ardından eylemini sonlandırdı.

Artvin/Kemalpaşa

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla kadınlar Samsun Öğretmenevi önünde toplandı. Buradan İstiklal Caddesi boyunca sloganlar ve dövizleri ile Akbank önüne kadar yürüdüler. Coşkulu geçen yürüyüş boyunca sloganlar atan kadınlar yaptıkları basın açıklaması ile yürüyüşü sonlandırdı.

Antep

Antep Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kırkayak Parkı’nda toplanan kadınlar, “Krize, şiddete, savaşa karşı yaşasın 8 Mart” dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar erbaneler eşliğinde, halaylar çekti.

Yorumlar