Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne saldırı karşısında harekete geçiyor: İlk buluşma 26 Temmuz

Kadınlar yaşam güvencelerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi'ne saldırılar karşısında "Haklarımız ve hayatlarımız için buluşuyoruz, İstanbul Sözleşmesi'ni uygula!" demek için 26 Temmuz'da İstanbul ve Ankara'da bir araya geliyor.

Kadınlar yaşam güvencelerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi’ne saldırılar karşısında “Haklarımız ve hayatlarımız için buluşuyoruz, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!” demek için 26 Temmuz’da İstanbul ve Ankara’da bir araya geliyor.

AKP MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı fesih ya da bazı maddelere çekince konulmasının sonuçları üzerinde çalışma yapıldığı haberleri basına yansıdı. Kadınlar için yaşamsal öneme sahip olan , şiddeti önleme, şiddete karşı kadınları koruma, şiddeti kovuşturma ve politika üretme konusunda taraf devletlere bağlayıcı yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nin feshi tartışmaları sonucu İstanbul’da kadınlar 26 Temmuz Pazar 17.00’da Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda bir araya gelecek. Kadınların çağrısı şöyle:

“İstanbul’daki tüm kadınlara, kadın örgütlerine ve kurumlara çağrımızdır. Şiddete karşı güvencemiz olan yasal düzenlemeleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar.Engel olabiliriz! Gelin, hep birlikte İstanbul Sözleşmesi’ni korumak, şiddet ve ayrımcılığa karşı haklarımızı savunmak, hayatlarımıza sahip çıkmak için konuşalım, birlikte İstanbul’da nasıl bir eylemlilik içinde olabileceğimizi tartışalım, geç kalmadan harekete geçelim.”

İstanbul çağrısı sonrası Ankara’dan bir çağrı geldi. Kadınlar, Ankara Kadın Platformu çağrısı ile İstanbul ile aynı gün,  26 Temmuz Pazar günü 15.00’da Kurtuluş Parkı’nda bir araya gelecek.

Toplanma yer ve saatleri:

İstanbul – Beşiktaş Abbasağa Parkı – 17.00

Ankara – Kurtuluş Parkı – 15.00

Yorumlar