Kadın Savunması’nı ve kadın mücadelesini hedef gösteren Sabah gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunduk

Sabah gazetesinin bu yalan haberi ve hedef göstermesi üzerine üyelerimizin kişisel güvenliğini korumak, mücadelemizin ve örgütümüzün gayrimeşru ilan edilmesi çabasını teşhir etmek, mücadelemize ve örgütümüze sahip çıkmak için 9 Eylül günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Sabah Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunarak bir basın açıklaması düzenledik. 

Kadın Savunması’nı ve kadın mücadelesini hedef gösteren Sabah gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunduk

Sabah Gazetesi, 30 Ağustos günü Ankara’da taban maaş talebiyle eylem yapmak isterken ağır polis şiddetine maruz bırakılan özel sektör öğretmenlerini eylemin hemen ertesi günü hedef göstermişti. Haberin içeriğinde yer alan bilgilerde hem Kadın Savunması hem de Kadın Savunması’na üye olan öğretmenler hakkında kişisel veriler yer almış, ayrıca örgütümüz ve üyelerimiz terörist ilan edildi.

Sabah gazetesinin bu yalan haberi ve hedef göstermesi üzerine üyelerimizin kişisel güvenliğini korumak, mücadelemizin ve örgütümüzün gayrimeşru ilan edilmesi çabasını teşhir etmek, mücadelemize ve örgütümüze sahip çıkmak için 9 Eylül günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Sabah Gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunarak bir basın açıklaması düzenledik.

Yalan haber yapmak, hedef göstermek suçtur

Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın öldürülüyor, şiddete maruz bırakılıyor, mahkemeler katilleri cezasızlıkla ödüllendiriyor, İstanbul Sözleşmesi feshediliyor ve korumakla yükümlü tüm kurumlar yalnızca seyrediyorken kadınlar iktidarın sesi olan gazetelere değil kadın örgütlerine güveniyor. Çünkü Sabah gazetesi de dahil olmak üzere tüm yandaş medya kuruluşları sayfalarından kadınları suçlarken kadın örgütleri bir kişi daha eksilmemek için her koşulda dayanışmaya koşuyorlar.

Sabah Gazetesi de bu yayın kuruluşlarından biridir ve uzunca yıllardır yayın hayatını AKP iktidarının propaganda gazetesi olarak sürdürüyor ve hakkını arayan, özgürlüğüne sahip çıkan kadınları hedef göstererek, ayrıca kişisel bilgilerin güvenliğini ihlal eden bilgileri yayarak suç işlemeye devam ediyor.

Rahatsızlık veriyoruz, iyi ki de öyleyiz

Kadın Savunması da bu medya kuruluşlarının rahatsızlık duyacağı feminist bir örgüttür çünkü dinci, gerici, faşizan, erkek şiddetini cesaretlendiren bütün iktidar politikaları karşısında, patriyarka karşısında kadınların itaat etmemesini, haklarına, yaşamlarına sahip çıkmasını bıkmadan usanmadan örgütlüyor. Ve tüm kadınları bu “suçu” örgütlemeye çağırıyoruz:

“Şimdi ısmarlama yalan haberler karşısında özgür basın için kadınları savunmaya çağırıyoruz. Bize uğradığımız haksızlıklar ve eşitsizlikler karşısında sesimizi duyuracak özgür basın lazım. Ne Sabah Gazetesi’nin ne de akit türü diğer iktidar medyalarının kadın mücadelesini ve öğretmenlerin hak arayışlarını karalamaya gücü yetmez. Ne kadınlar ne de öğretmenler boyun eğer.”

Basın açıklamasının tam hali:

 

Yalan haber yapmak, hedef göstermek suçtur

SABAH GAZETESİ SUÇ İŞLİYOR

Geçtiğimiz hafta Kadın Savunması ve birçok demokratik örgütlenme ve kişi iktidarın ve iktidar medyasının hedefi oldu. Bugün bu saldırganlığın, bu organize şebekenin basın ayağında çalışan Sabah Gazetesi’nin yalan haberlerine karşı suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz.

30 Ağustos günü Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen özel sektörde çalışan öğretmenlere polis saldırdı. Öğretmenlere yönelen saldırıya hepimiz tepki gösterdik ve öğretmenlerin haklı taleplerini bütün toplum olarak sahiplendik. Bu toplumsal destek sonrası iktidar polisinden bakanlarına medyasına kadar harekete geçti. Sabah Gazetesi yalnızca e-devlet üzerinden görülebilecek bilgileri gayrimeşru yollarla ulaşıp yayınladı ve iktidar medyasının daha önce yaptığı gibi hakları için, eşitlik için mücadele eden kişi ve kurumları terörist ilan edip hedef gösterdi. Sabah gazetesi yayınladığı “haber”de Kadın Savunma Ağı’nı da hedef gösterdi. İktidarın kadın örgütlerine dönük saldırısının arttığı, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği yurt ve güvenlik genelgesinde kadın örgütlerinin terör örgütü ilan edildiği bu günlerde bir kadın örgütünün özel olarak hedef gösteriliyor olmasına şaşırmadık. Şaşırmadık ama yalan haberlerle mücadelemize saldırmanıza, karalama kampanyalarınıza da izin vermeyeceğiz.

Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın öldürülüyor, şiddete maruz bırakılıyor, mahkemeler katilleri cezasızlıkla ödüllendiriyor, İstanbul Sözleşmesi feshediliyor ve biz kadınlar tüm bunlara rağmen bir kişi daha eksilmemek için mücadele ediyoruz, dayanışmamızı büyütüyoruz. Bu ülkede kadınlar iktidarın sesi olan gazetelere değil kadın örgütlerine güveniyor. Sabah Gazetesi çok uzun yıllardır yayın hayatını AKP iktidarının propaganda gazetesi olarak sürdürüyor ve hakkını arayan, özgürlüğüne sahip çıkan kadınları hedef gösteriyor. Ülkemizde maalesef bazı medya kuruluşları iktidardan fonlanıp hedef gösterici, nefret ve düşmanlık yayıcı, kişisel bilgilerin güvenliğini ihlal eden ve yalan içeriklerle yayın yapmaktadır. Bu medya organları emniyetten saraya her türlü işbirliği içindeyken halkın doğru haber alma hakkı için mücadele eden gazeteciler cezaevlerine atılmaktadır.

Kadın Savunması da bu medya kuruluşlarının rahatsızlık duyacağı bir feminist kadın örgütüdür. İyi ki de öyleyiz. Çünkü dinci, gerici, faşizan, erkek şiddetini cesaretlendiren bütün iktidar politikaları karşısında, patriyarka karşısında kadınların itaat etmemesini, haklarına, yaşamlarına sahip çıkmasını bıkmadan usanmadan örgütlüyoruz. Örgütlemeye de devam edeceğiz. Bir kadın omuzlarında dünyanın yükü aile içine hapsedilmeye çalışıldığında, erkek şiddetine maruz kaldığında, adalet arayışı erkek yargıda tıkandığında, iş yerinde eşitsizliklerle mücadele ettiğinde, hakkı olanı devletten istediğinde, yaşamak için özsavunma hakkını kullandığında… Kadın Savunması hep orada oldu ve olmaya da devam edecek. Bizim sloganımız kadın kadını savunur!

Şimdi ısmarlama yalan haberler karşısında özgür basın için kadınları savunmaya çağırıyoruz. Bize uğradığımız haksızlıklar ve eşitsizlikler karşısında sesimizi duyuracak özgür basın lazım. Ne Sabah Gazetesi’nin ne de akit türü diğer iktidar medyalarının kadın mücadelesini ve öğretmenlerin hak arayışlarını karalamaya gücü yetmez. Ne kadınlar ne de öğretmenler boyun eğer.

                                        Kadın Savunma Ağı     

Yorumlar