Kadın Savunma Ağı’ndan eylem: “Aleyna ve katledilen tüm kadınlar için adalet!”

Kadın Savunma Ağı'nın çağrısıyla kadınlar “Aleyna Çakır içi Adalet” dedi

Kadın Savunma Ağı’ndan eylem: “Aleyna ve katledilen tüm kadınlar için adalet!”

Aleyna Çakır’ın 3 Haziran tarihinde evinde şüpheli halde ölü bulunmasının ardından bugün kadınlar, Kadın Savunma Ağı’nın çağrısı ile bir araya geldi.  Ankara Ziya Gökalp Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “Aleyna İçin Adalet İstiyoruz” dedi. Eyleme Chp Ankara Milletvekili Gamze Tascıer, Aleyna Çakır’ın arkadaslari ve ailesinden kadınlar da katıldı.

“Gördük ki adaleti direnerek elde ediyoruz, öyleyse asla geri durmayacağız!”

Eylemde söz alan Aleyna’nın yakın arkadaşı Sara Selin Ersoy “Arkadaşımı, dostumu, kardeşimi kaybettim. Aleyna iyi niyetli, kalbi tertemiz bir arkadaşımdı. Onu kaybettiğim için üzgünüm. Ama daha çok öfkeliyim. Öfkemin asıl sebebi bu ölüme giden sürecin gözardı edilmesi. Açıkça artan bir şiddet ile Ümit Can Uygun Aleyna’ya hayatı dar ediyordu. Üstelik arkadaşım bu kişiye uzaklaştırma kararı çıkarmıştı. Zaten 17 Nisan tarihinde yaşananlara dair video kamuoyunda gündem oldu. Ümit Can Uygun arkadaşıma işkence ediyor ve bunu marifet gibi canlı yayınla insanlara izletiyordu.” diyerek Aleyna’ya sistematik şiddet uygulayan ve olayın ardından tüm sosyal medya hesaplarını kapatıp ortadan kaybolan Ümit Can Uygun’un yakalanmasını istedi.

Mücadeleden geri durmayacaklarının altını çizen Selin, halihazırda Ümit Can Uygun’un tüm bu tehditleri, baskıları, şiddet olayları nedeniyle zaten TCK 84. maddede yer alan intihara teşvikten dolayı tutuklu olması gerektiğini söyledi ve “Biz Aleyna için adalet istiyoruz. Kamuoyu nezdinde baş şüpheli olan Ümit Can Uygun’un resmi olarak şüpheli olmasını istiyoruz. Daha önce intihar denen Şule Çet davasında aylarca verilen mücadele sonucu gördük ki adaleti direnerek elde edebiliyoruz. O nedenle asla geri durmaya niyetimiz yok. Aleyna’nın arkadaşları olarak bu davanın peşini asla bırakmayacağız. Aleyna erkek şiddeti ile öldürülen ilk kadın değil ama son olmasını istiyoruz. Bu nedenle Aleyna için direnişimiz korkan, şiddete maruz kalan, intihara sürüklenen tüm kadınlara güç versin. Biz birbirimizi savunmaya devam edeceğiz. Bu olay intihar değil cinayettir. Aleyna için adalet istiyoruz!” diyerek sözlerini bitirdi.

“Kardeşim, kuzenim Aleyna için adalet talebini haykırmaya devam edeceğim.”

Daha sonra söz alan, Aleyna’nın kuzeni Gülşah Esen, “Aleyna asla kendini öldürecek biri değildi. Tek başına ayakta kalmaya çalışan bir kadındı. Ümit Can Uygun denen zorba adam hayatını cehenneme çevirdi. Yaşanan bu olayda Aleyna kendine zarar vermiş olsa dahi katili Ümit Can Uygundur. Son iki aydır yaşananların tamamı giderek artan bir şiddetin göstergesidir. 17 Nisan tarihinde kuzenim Aleyna’nın evine zorla girip, bayıltana kadar dövüp ve utanmadan bir de canlı yayın yapan bu insan bu gücü nereden alıyor? Aleyna kendini öldürmüş dahi olsa bu yaşananların tamamı TCK madde 84’e göre intihara azmettirme, teşvik etme suçlarına zaten kanıt değil midir? Ümit Can Uygun kuzenime ekonomik, fiziksel, duygusal her türlü şiddette bulunmuş bir şahıstır. Parasını elinden zorla alan, ağzına silah sokarak tehdit eden, onu öldüreceğini defalarca söyleyen bu adam nasıl hala serbest gezebiliyor. Bırakın serbest gezmeyi bu davanın nasıl şüphelisi olarak görülmüyor? Bu davanın intihar denilerek kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Kardeşim, kuzenim Aleyna için adalet talebini haykırmaya devam edeceğim.” dedi.


“Erkek şiddeti ile öldürülen tüm kadınların hesabını sormak için buradayız”

Kadın Savunma Ağı adına eylemde açıklamayı Buse Üçer yaptı. Buse Üçer’in yaptığı açıklama:

Bugün Aleyna için adalet çığlığımızı haykırmak için buradayız. Kadınlar olarak artık yeter demek için buradayız. 44 ayrı suçtan yargılanan Ahmet Ünal’ın öldürdüğü Nargül Yıldız için de buradayız. Çalıştığı hastaneye giderken öldürülen Ayşegül Aktürk için de buradayız. Aylardır bulunamayan Gülistan için de buradayız. Erkek şiddeti ile öldürülen tüm kadınların hesabını sormak için buradayız. Çünkü biliyoruz ki kadına yönelik şiddet politiktir. Biz kadınlar hayatın her alanında maruz kaldığımız erkek şiddetinin karşısında birbirimizi savunacağız.

Artık yeter diyoruz, artık yeter! Kadın düşmanı politikalar, cezasızlıklar bu katillere cesaret veriyor. Aleyna Çakır öldürülmüştür. Bu bir intihar değildir. Cinayettir. Aleyna’nın, Ümit Can Uygun tarafından fiziki olarak öldürülmediği ortaya çıksa bile işkence ile Aleyna’yı ölüme sürüklemiştir. Kadın Savunma Ağı olarak Aleyna’nın ölümü aydınlatılana kadar mücadele edeceğiz!

 

Yorumlar