Kadın Savunma Ağı’ndan dayanışma eylemi: “Migros sana söylüyorum, AKP sen anla!”

İstanbul Kadın Savunma Ağı, 9 Şubat’ta “Kriz varsa isyan var” diyerek, 8 gündür grevde olan Migros depo işçileriyle dayanışma amacıyla Kadıköy Migros markette eylem yaptı.

Kadın Savunma Ağı’ndan dayanışma eylemi: “Migros sana söylüyorum, AKP sen anla!”

İstanbul Kadın Savunma Ağı, 9 Şubat’ta “Kriz varsa isyan var” diyerek, 8 gündür grevde olan Migros depo işçileriyle dayanışma amacıyla Kadıköy Migros markette eylem yaptı. Eylemde Migros depo işçilerinin talepleri dile getirilirken direnişçi işçilerin herkesi Migros’u boykot etme çağrısı yeniden dile getirildi. Eylemde emek sömürüsü karşısında kadınların ve Migros Depo işçilerinin kaderlerini beraber tayin edebileceklerini de dile getirildi.

Eylemde Migros depo işçilerine enflasyon karşısında verilen düşük zamlar protesto edildi:
“Migros Depo işçileri 8 gündür grevde çünkü 2022’de maaşlarına sadece %8 zam yapıldı. TUİK’in yalan verilerine göre enflasyon oranının %50 olduğu bu ülkede Migros Depo işçilerinin maaşına %8 zam yapıldı. Bağımsız araştırma şirketlerinin enflasyon oranını %117 olarak ölçtüğü bu ülkede BİLEREK TEKRARLIYORUZ TEKRAR TEKRAR BU GERÇEKLE YÜZLEŞELİM Migros depo işçilerinin maaşına %8 zam yapıldı. Ne Migros depo işçileri ne biz bu koşullar içinde böyle düşük orandaki bir zammı kabul etmiyoruz!“

Dayanışma eyleminde Migros depo işçilerinin talepleri market içerisinde bir kez daha dile getirildi:
“Migros depo işçilerinin 3 temel talebi var:1) Saat ücretine net 4 TL zam yapılsın. 2) Prim ödemeleri yasal güvenceye alınsın. 3) İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınsın. Soruyoruz size? Siz bu taleplerin karşılanmadığı bir yerde çalışır mıydınız? İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz. Bu taleplerin yerine getirilmesi azami ve asgari koşuldur, derhal yerine getirin!”

Eylemde Migros depo işçilerinin grevin ilk gününden beri yaşadıkları da aktarıldı:

“Peki ne oldu 2 Şubat 2022’de? Migros Depo işçileri %8’lik zamma karşı çıktı. 2 Şubat gecesi işçiler depo önünde iş bırakma eylemi başlattı. 3 Şubatta zammı kabul etmeyen işçilerden 120 kişi  sms gönderilerek işten çıkarıldı. Evet, öyle bir marketin içindeyiz ki şu an 120 kişinin emeğiyle kazandığı ekmeğine bir mesajla el koyuyor. Öyle bir marketin içindeyiz ki, 120 kişiyi hakkı olanı savunduğu için işten çıkarıp gidip Sivas’taki ve Ağrı’daki köylerden işçi toplayıp getiriyor ki grevi kırsın. Yemek vereceğiz, ev vereceğiz, faturaları ödeyeceğiz diye yalanlar atmışlar, ama işçilerin kaldığı yerde ne kalorifer yanıyor ne sıcak su var. 25 gündür duş bile almıyorlar hatta 300 TL yemek parası olarak maaşlarından kesilmiş. 

Evet, Migros burası, bunları yapan Migros denen tekeldir. Ve şu an öyle bir direniş yaşanıyor ki arkadaşlar, grevi kırsınlar diye getirdikleri işçiler de işi bıraktı ve %70 zam taleplerinden asla vazgeçmiyorlar. AKP’nin tekelleşmiş şirketlerle bitmek tükenmek bilmeyen aşkı, hakkını arayan işçilere tomalarla gazlı su sıktırıyor. 2 Şubattan bu yana 150 işçi gözaltına alındı. Migros sana söylüyorum, AKP sen anla! “

Dayanışma eyleminde Migros’un işçiler karşısındaki ikiyüzlülüğü dile getirildi :

“Migros, şu an içinde olduğumuz bu market! İşçilerin taleplerine karşı, bütün bu yaptıklarından sonra %54 zam teklif etti. Şu an içinde olduğumuz marketin yıllık cirosu 28,8 milyar. Yılda 28,8 milyar kar eden şirket, işçilerin asgari koşullarda çalışma taleplerini reddediyor. Bizim üstümüzden kar ediyorsunuz, işçilerin emeklerini sömürerek milyarlarınıza milyar, yatlarınıza yat, katlarınıza kat katıyorsunuz. Siz ve sizin yaptıklarınıza göz yuman, sürekli sizinle işbirliği içinde olan devlettir bizleri yoksullaştıran. Biz bu koşullarda yaşamayı kabul etmiyoruz. HAYIR MİGROS BİZE İYİ GELMEYECEK, “

Kadınlar eylemlerini şu sözlerle sonlandırdılar:

“Bizler bugün buradayız çünkü Migros depo işçileriyle kaderimizi ancak beraber tayin edilebileceğimizi, hepimizin emeğinin sömürüldüğü adaletsizliğe ancak beraber karşı çıkabileceğimizi biliyoruz. Biz Kadın Savunma Ağı olarak herkesi Migrostan 1 poşet dahil almamaya çağırıyoruz, hakkı verilmeyen işçilerin sesini duymaya ve sesi olmaya çağırıyoruz. Biz ne Migros gibi işçileri sömüren tekelleşmiş şirketlere mahkum olmak istiyoruz, ne de P&G gibi tekel şirketlerin ped gibi, bez gibi en temel ihtiyaçlarımızı fahiş fiyatlarla satmasını kabul ediyoruz. Ne %18’lik KDV’yi kabul ediyoruz, ne de gıda ürünlerinde üretici ile market arasındaki %200’ü aşan fiyat farkını kabul ediyoruz.   

“Bunun hesabını kim soracak?” sorusunun cevabını verdi Migros depo işçileri; “biz soracağız!” Sizlerin elde ettiği kar, sürdüğü yaşam bizlerden çaldıklarınızdandır. Bizim yoksulluğumuzun sebebi sizsiniz! Evde ücretsiz emeğimiz ya da fabrikada, plazada ücretli emeğimiz sömürülüyor. Türkiye’nin dört bir yanında işçiler grevde, binlerce kadın bu sömürü düzenine karşı sokakta. Yemek Sepeti, Migros değil isyan bize iyi gelecek. Hadi bakalım ne Migros’tan bir poşet alırız, ne de evde ya da işyerinde sizin sömürünüze karşı susarız bundan sonra!” 

Yorumlar