Kadın Savunma Ağı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanlığının adını değiştirdi

Geçtiğimiz günlerde evli olduğu erkeğin şiddetine karşı özsavunma hakkını kullanan Melek İpek tutuklanmıştı. Bu tutuklamanın kadınların özsavunma hakkına yönelik politik bir karar olduğunu ifade eden Kadın Savunma Ağı, kadınların haklarını savunacak bir bakanlık olmayan Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın adını değiştirdi

Ankara’da Kadın Savunma Ağı Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın adını ”Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı” olarak değiştirdi.

Geçtiğimiz günlerde şiddet gördüğü erkek karşısında özsavunmasını kullanan Melek İpek tutuklandı. Kadınların haklarını savunacak bir bakanlık olmayan Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde kadınlar sözlerini söyledi; “ Tecavüzcüler, katiller sokaklarda gezerken, Özsavunma tutuklanamaz, yargılanamaz!”

Kadın Savunma Ağı’nın açıklaması:

Bugün buraya katledilen kadınların isyanı olmaya geldik. Bugün buraya artık yeter demeye geldik. Bu görmüş olduğunuz bakanlık kadınları korumuyor. Bu bakanlık cinsiyetçi, gerici, erkek egemen politikalarıyla kadın katliamlarının, şiddetin suç ortağıdır. Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı, Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili hala tutuklanmadı, Sezay Koçak’ın katili Ali Özahi hala tutuklanmadı. Erkek adaletiniz Melek’i özsavunma hakkını kullandığı için tutukluyor. Erkek adaletiniz batsın!

Katiller sokaklarda, katiller mecliste, katiller saraylarda… Bu suç ortaklığını teşhir ediyoruz! Devlet, polis ve yargı erkeklerden yana tutum alarak suç ortaklığı yapıyor. Erkek egemen gerici politikalarıyla kadına şiddeti meşrulaştırıyor. Böyle bir düzende bizim bedenimizi, emeğimizi savunmak hakkımızdır. Bu şiddet karşısında geliştirdiğimiz her türlü yöntem meşrudur.
Ayşe Paşalı’nın yaraları, Nevin’in bakışı, Çilem’in duruşu, Melek’in özsavunması ile tacizcilerin, tecavüzcülerin ve erkek adaletin karşısına dikiliyoruz. Melek İpek biziz, hepimiz Melek İpek’iz! Melek’i serbest bırakın.
Kadınları güçlendirmek yerine suç ortaklığı yapan bu bakanlığın adı artık Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığı’dır. Bu bakanlığın gerçek adı budur. Kadın Savunma Ağı olarak bakanlığın tabelasını kendilerine teslim etmeye geldik. Yaşasın feminist özsavunmamız!

Yorumlar