Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur: Kadınlar Savunmaya

10 Mart 2018'de “Kadınlar Savunmaya” diyerek erkek şiddetine, cinsel istismara, cinsiyetçiliğe karşı yaptığımız feminist özsavunma hareketi kurma çağrımız

Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur: Kadınlar Savunmaya

İki gün önce, 8 Mart’ta, tüm Türkiye’de ve dünyada, sokakları ve gökyüzünü kahkahalarımızla çınlattık. Neşeyle öfkemizi kuşanıp, karanlık bir iklimi mor bir isyana boyadık. Türkiye’den İran’a, İspanya’dan Arjantin’e, olduğumuz her yerde kadınların itaatsizlik, özgürlük ve umut bayrağını salladık. Özgürlük ve laiklik için salladığımız beyaz bayraklarımızla kadından kadına uzanan büyük bir bağ kurduk.

Şimdi kadınlar için örgütlenme zamanı. Şimdi artık, sabrımızı taşıran saldırganları durdurup, yaşamak istediğimiz hayatı kurma zamanı.

Kadından kadına bir çağrımız var: Hayatlarımızı ve birbirimizi savunma çağrısı.

Kadınlar savunmaya: Cesaret tedirginliğin yerini alsın! Kadınlar savunmaya: Böyle gitmez bu hayat diyenler, çoğalsın! Kadınlar savunmaya: Şiddetin ve korkunun üstündeki örtü sıyrılıp atılsın! Kadınlar savunmaya: Eşitlik ve özgürlüğün önündeki tüm engeller kalksın! Kadınlar savunmaya: Bedenlerimizi ganimet gibi dağıtan, okulları, sokakları, medyayı leş gibi kokutan dinci-erkek karanlığı hayatımızdan defolup gitsin. Kadınlar savunmaya: Halkların kız kardeşliği ve barış gelsin. Kadınlar savunmaya: Saldırganı durduralım ve hesap soralım. Kadınlar savunmaya: Haydi topuklarımızı yere vuralım ve yaşamak istediğimiz hayatı kuralım.

Kadın kadını dinler; kadın kadını savunur; kadınlar dayanışmayla hayatta kalıp var olur. Gelin hep birlikte kadınların savunma ağlarını kuralım. Hayatımızı ve ülkemizi erkek egemenliğine, erkek şiddetine, tek adam rejimine ve rejimin karanlığından beslenenlere teslim etmeyecek ortak bir kadın iradesi kuralım. İtaat etmeyelim, hakkımızı arayalım. Haksızlığa kafa tutan her kadının yanında olalım. Gelin kadınların büyük savunma ağını kuralım: Hiçbir kadın yalnız ve çaresiz kalmasın.

Kadın kadını şiddete karşı savunur: Erkek şiddetine karşı, kadınların feminist öz-savunma örgütlenmelerini kuralım. Gücümüzden korkmayalım, gücümüzü kendimiz ve çocuklarımız için güvenli, iyi ve güzel bir hayatı; yaşamak istediğimiz gibi bir ülkeyi kurmak için kullanalım.

Kadın kadını tacize karşı savunur: Evde, otobüste, işyerinde, sokakta, nerede olursa olsun tacize ve tacizi yaratan cinsiyetçi kültüre, cinsiyetçi kalıplara karşı koyalım; hep birlikte müdahale edebileceğimiz savunma ağlarımızı kuralım. Kimsenin hayatımıza, kararlarımıza, bedenlerimize hükmetmesine; çocuklarımızı yağmalamasına izin vermeyelim. Bize istemediğimiz bir hayatı dayatanlara, dur diyelim, ses çıkartalım.

Kadın kadının eşitliğini ve özgürlüğünü savunur: Hiçbir haksızlığa, eşitsizliğe, aşağılamaya itaat etmeyelim, normal saymayalım. Fetvalarıyla kadın düşmanlığını körükleyenlere; kadınların şiddet görmesini değil boşanmasını engellemeye çalışanlara; kadın erkek eşit değildir diyenlere; fıtratta eşitsizlik-fırsatta eşitlik zırvalıklarına; çocuk istismarını istismar edip önlem almak yerine zina yasaları çıkarmaya, cinsel ilişkide rıza yaşını 12’ye indirmeye çalışanlara; Diyanet’i nikah masasının, aile hukukunun, kadınların hayatının baş köşesine oturtanlara itaat etmeyelim. Kadın cinayetlerinin, çocuk istismarının neden bu kadar arttığının hesabını soralım.

Kadınlar savunmaya: Yalnız değiliz, çünkü kadınlar var. 

Kadınlar savunmaya: Kadınlar kadınları, hayatı ve bu ülkeyi savunacak.

Kadınlar savunmaya: Korku yer değiştirecek; eşit ve özgür bir hayat;  eşit ve özgür bir ülke böyle kurulacak.

KADIN SAVUNMA AĞI

 

Yorumlar