Kadın dayanışması sonuç verdi, Buse Üçer serbest bırakıldı

Kadınların sosyal medya kampanyası ile ''Buse'nin suç ortağıyız'' diyerek yalnız bırakmadığı Buse, Sulh Ceza Hakimliği'nin adli kontrolle serbest bırakıldı.

Kadın dayanışması sonuç verdi, Buse Üçer serbest bırakıldı

Sabah saatlerinde emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığa çıkarılan Buse, “halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla tehditte bulunma” suçundan tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Kadınların sosyal medya kampanyası ile ”Buse’nin suç ortağıyız” diyerek yalnız bırakmadığı Buse, Sulh Ceza Hakimliği’nin adli kontrolle serbest bırakıldı.

Kadın Savunma Ağı üyemiz olan Buse Üçer yılbaşı akşamı  Ankara Mor Mekan’dan çıkarken önü kesilerek polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Sabah emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen Buse, 13.00’da savcılığa çıkarıldı.

Savcılık, TCK 213’te tanımlı “Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla hayat, sağlık, vücut veya cinsel dokunulmazlık ya da malvarlığı bakımından alenen tehditte bulunma” suçundan tutuklanması talebiyle Buse’yi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Sulh Ceza Hakimliği, Buse’yi adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı vererek serbest bıraktı.

Gözlatına alındığı andan itibaren yüzlerce kadının, kadın örgütlerinin, feminstlerin ve hayvan özgürlüğü savunucularının  sosyal medyadan yürüttüğü dayanışma çağrısı karşılık buldu. ”Buse’nin suç ortağıyız” diyenler her gün erkek şiddetiyle hayattan koparılan kadınları hatırlatarak cezasız kalan suçlar karşısında Buse’nin attığı Tweet nedeniyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Tüm gün #BuseyiDerhalSerbestBırakın etiketiyle sosyal medya paylaşım yapıldı. Bu dayanışmanın ve direnişin ardından Buse akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

”Buse’nin suç ortağıyım. Her gün katledildiğimiz bu ülkede öfkemiz, isyanımız, eylemimiz, sözümüz haklıdır, meşrudur!”

Buse’nin attığı Tweet nedeniyle gözaltına alınmasına ve mahkemeye sevk edilmesine kadınlar sessiz kalmadı. Erkeklerin kadınlara karşı işledikleri suçlar cezasız kalır, her gün en az üç kadın öldürülürken Buse’nin bu cezasızlığa ve kadın cinayetlerine tepki gösterdiği Tweet’nin suç sayılması kadınları öfkelendirdi. Twitter’dan gün boyunca iktidara seslenen kadınlar, ”Buse’nin suç ortağıyız” dedi. O Tweetlerden bazıları ise şöyle:

Yorumlar