Kadın Cinayetlerini Tolere Etmiyoruz- Kadın Savunma Ağı

Bu köhnemiş düzen kadınların yaşam hakkını korumuyor, kadınları erkek şiddetine kapatıyor... Bir kadın başvuru yapmasına rağmen İstanbul Sözleşmesi uygulanmıyor. İçişleri Bakanı televizyonlarda "faili meçhuller" yok diyor. Göz göre göre kadınların yaşamları gasp ediliyor. İstanbul Sözleşmesi'ne saldırı, kadınları yok sayan her türlü eril dilin kullanımı, kadın katillerinin mecliste olmaya devam etmesi her bir kadının yaşamına mal oluyor.

Kadın Cinayetlerini Tolere Etmiyoruz- Kadın Savunma Ağı

İsyanımız büyük. İsyanımız kaybettiğimiz her kadın arkadaşımız için, her gün erkek şiddetini meşru kılan kadın düşmanı politikalara; isyanımız hocasına, sopasına, erkek adaleti savunan yargıya; kadın düşmanı kamu kurumlarına; tekmili birden tüm erkekliğe karşı.

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Akçay’da boşandığı Sezgin Zilkaya tarafından öldürülen Sibel, sürekli tehdit ve taciz ediliyordu. Tehdit ve tacizlerden sonra Sibel Kaman, karakola giderek suç duyurusunda bulundu ve tedbir kararı çıkardı.

Tedbir kararından dört gün sonra Sibel Kaman, Sezgin Zilkaya tarafından işyerinde silahla vurularak öldürüldü. Kaman’ı vuran Zilkaya, ardından aynı silahla intihar etti.

Erkek egemen kapitalist sistemin kadınlara, gençlere, çocuklara, tüm topluma vaaddettiği tek şey şiddet, açlık, yoksulluk, intihar, cinayet, kadın düşmanlığı.

Bu köhnemiş düzen kadınların yaşam hakkını korumuyor, kadınları erkek şiddetine kapatıyor… Bir kadın başvuru yapmasına rağmen İstanbul Sözleşmesi uygulanmıyor. İçişleri Bakanı televizyonlarda “faili meçhuller” yok diyor. Göz göre göre kadınların yaşamları gasp ediliyor. İstanbul Sözleşmesi’ne saldırı, kadınları yok sayan her türlü eril dilin kullanımı, kadın katillerinin mecliste olmaya devam etmesi her bir kadının yaşamına mal oluyor.

Bir kez daha gördük ki: İstanbul Sözleşmesi kadınlar için hayati bir öneme sahiptir. Uygulanması ve fesih kararından derhal vazgeçilmesi gerekmektedir. Eğer bu karardan dönülmezse Sibel için, Emine için, Sezay için, Nadira için isyanımızla dört bir yanınızı saracağız. Çünkü kadın düşmanlığının meşru kılındığı bu memlelette yaşamlarımızı ve haklarımızı savunmak haktır.

Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın Feminist Özsavunma!

 

Antalya

Bursa

Tarsus

Mersin

Eskişehir

 

 

 

 

 

Yorumlar