Kadın Cinayetlerini Acil Önle, İstanbul Sözleşmesini Uygula! İl il eylemler

Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez ve Betül Tuğluk... Bitmeyen kadın cinayetlerine karşı Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar öfkelerini kuşanıp eyleme çıktılar. İl il eylemler...

Kadın Cinayetlerini Acil Önle, İstanbul Sözleşmesini Uygula! İl il eylemler

Saptanabilen 300 kadın cinayetinin işlendiği,  en az  170 kuşkulu kadın ölümünün yaşandığı 2020 yılının bitmesine iki gün kala, 29 Aralık günü aynı günde dört kadın cinayeti yaşandı: Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez ve Betül Tuğluk, yakınları veya tanıdıkları erkekler tarafından vahşice katledildiler. İktidarın pandemi ortamında tırmanan erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine karşı hiç bir adım atmazken İstanbul Sözleşme’ni ortadan kaldırma çalışmalarına devam ettiği günlerde yaşanan bu vahşi cinayetlere karşı, Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar büyüyen öfkelerini kuşanıp eyleme çıktılar. Eylemler 31 Aralık Perşembe günü de devam edecek.

Adana-Adana Kadın Platformu:

31  Aralık Perşembe, saat 14.00, Düş Yolcuları Parkı (Heykelli Park)

Ankara

Aylin, Selma, Vesile, Betül…
Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız! diyen kadınlar polis şiddetine ve barikatlara karşın Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla akşam saatlerinde sokaktaydı. Gündüz saatlerinde Kadın Meclisleri tarafından yapılan eylemde ise 7 kadın gözaltına alındı.  Üniversiteli Kadın Kolektifi ise AKP Ankara İl Başkanlığı girişine mor boya attı. Darp edilen 5 kadın gözaltına alındı.

 

Bodrum

Bodrumlu kadınlar Kadın Dayanışma Derneği çağrısı ile kadın cinayetlerine karşı ses çıkardılar.

Çanakkale

Çanakkale Kadın Platformu Iskele Meydanı’nda toplandı. Öfkeliyiz, isyandayız! İstanbul Sözleşmesi uygulansın..

Dikili

Dikili Kadın Platformu: “Birbirimiz için sokakta erkek devlet şiddetine karşı isyandayız!”

 

Eski Foça

Foça Barış Kadınları kadın cinayetlerine karşı ses çıkardı.

Gaziantep- Kadın Meclisleri

30 Aralık Çarşamba, saat 14.30, Balıklı Meydanı

Hatay- Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü

31 Aralık Perşembe, saat 13.30, Antakya Köprü Başı

İstanbul

“Erkeklerin şiddeti her gün kadınları öldürüyor. İsyandayız!” diyen kadınlar, İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla Kadıköy Eminönü İskelesi önünde toplandı. Kadın Meclisleri ise Aylin Sözer’in evinin önünde bir basın açıklaması yaptı. Aylin Sözer’in öğretim görevlisi olduğu İstanbul Aydın Üniversitesi’nde de üniversite üyeleri ve öğrencilerin katıldığı bir anma düzenlendi.

İzmir

Kadınlar İzmir Karşıyaka’dan ses çıkardı: Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez, Betül Tuğluk ve katledilen tüm kadınlar için sokaktayız. Kadın cinayetlerini acil önle, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!

Kocaeli

Kocaeli’nde kadınlar kadın cinayetlerine karşı ses çıkardı.

Marmaris

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla kadınlar ses çıkardı.

Mersin-Mersin Kadın Platformu

31 Aralık Perşembe, saat 13.00, Özgür Çocuk Parkı

Samsun- Samsun Kadın Dayanışması

31 Aralık Perşembe, saat 15.00, Şehir Kulübü önü

 

 

 

 

Yorumlar