İzmir Kadın Savunması, depreme soyunma kabininde yakalanan kadının kıyafetini zorla çıkartmaya çalışan Zara önündeydi

Kadın Savunması İzmir depremi anında bir kadının kıyafetlerini zorla çıkartmaya çalışan Zara önünde açıklama gerçekleştirdi

İzmir’de 30 Ekim günü 6,9 büyüklüğünde yaşanan deprem anında bir kadın Hilltown Zara mağazasının kabininde kıyafet deniyordu. AVM’nin güvenlikleri tarafından yapılan “Binayı boşaltın ” anonsu ardından, mağaza müşterisi kadın üzerinde denediği kıyafetle birlikte çıkmak istedi.

Deprem anında canını kurtarmak için mağazadan çıkmak isteyen kadın Zara mağazası çalışanı tarafından durduruldu. Üzerindeki kıyafetle mağazadan çıkışı engellenen kadın,  kıyafetlerinin kabinde olduğunu ve geri dönemeyeceğini söyledi. Kadının söylemi üzerine Zara çalışanı, kıyafetleri çıkarmadan kadının mağazadan çıkamayacağını söyleyerek, zorla kadının kıyafetleri çıkarttırdı.

Zara mağazasında şiddete maruz bırakılan kadın, Kadın Savunma Ağı’na ulaştı. Bunun üzerine Kadın Savunması olayın yaşandığı Hilltown Zara Mağazası’na gitti, mağaza müdürü ile görüştü. Mağaza müdürü kendisinin yetkili olmadığını, olayın merkezden çözülebileceğini ve şikayetlerin oraya yönlendirilmesi gerektiğini söyleyerek bir açıklama yapmadı.

Görüşme sonrası İzmir Kadın Savunması AVM önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Kadın Savunması adına yapılan açıklamada; “Deprem anında zara çalışanın bir kadının zorla kıyafetlerini çıkartmaya çalışması şiddettir. Yaşanan şiddetin sorumlusu Zara mağzasıdır. Zara mağzası yetkilileri tüm kamuoyuna bir açıklama yapmak zorundadır. Zara özür dilemelidir. Deprem anında kadın arkadaşımıza yaşatılan bu şiddetin hesabını soracak ve her yerde kadın dayanışmasını yükselteceğiz” dedi.

Yorumlar