İstanbul Kadın Savunma Ağı: “P&G ile AKP Bizi Soyuyor, Soygun Var!”

Bugün buradayız çünkü en temel ihtiyaçlarımızdan olan pedi alamıyoruz. Bugün buradayız çünkü biz her ped aldığımızda devlete %18 vergi ödemek zorundayız. Bugün buradayız çünkü P&G denen şirket hatta P&G denen tekel, ped gibi bir temel sağlık ihtiyacını fahiş fiyatlarla dünyanın dört bir yanında satıyor. Peki neden bu şirketin önünde Kadın Savunma Ağı olarak eylem yapıyoruz? Çünkü bu şirketin yıllık cirosu 76 milyar dolar.

İstanbul Kadın Savunma Ağı: “P&G ile AKP Bizi Soyuyor, Soygun Var!”

Kadın Savunma Ağı bugün öğlen saatlerinde, temel ihtiyaç maddesi olan hijyenik pedler ve bebek bezlerine yapılan fahiş zamları protesto etmek için, bu ürünleri satan tekellerden biri olan P&G’nin (Procter&Gamble) İstanbul Ataşehir’deki merkezi önündeydi.

P&G, hijyenik ped ve bebek bezinin yanı sıra, kişisel bakım, saç bakım ve ev temizliği için tüketmek zorunda kaldığımız 65 farklı marka altındaki sayısız ürünü üreten, ABD kökenli bir çokuluslu tekel. Unilever ve Colgate-Palmolive ile birlikte dünyanın en büyük üç tüketici malı tekelinden biri; bebek bezi tekelin en fazla gelir getiren markalarından biri. Öte yandan, şirketin en büyük yatırımcıları Vanguard Total Stock Market Index Fund, Vanguard 500 Index Fund, SPDR S&P 500 ETF ve Fidelity 500 Fund isimli dört büyük finans şirketi. Ayrıca dünyanın en büyük küresel tedarik zincirlerinden birini yöneten P&G, dünyanın en büyük palmiye yağı tedarikçi ülkelerinden biri olan Malezya’da cebri çalıştırma, çocuk ve mahpus emeği sömürüsü, göçmenlerin pasaportlarına el koyma ve tecavüz iddialarıyla; Kanada, Malezya ve Endonezya’da ormansızlaştırma ve yerinden edilen Yerli hakları ihlalleriyle ve tedarik-operasyon yöntemleriyle iklim krizine bilerek olumsuz katkıda bulunmakla suçlanıyor.  Şirketin 1837’deki ilk kurucularından James Gamble’in torunları da 2021 Ekim ayında yaptıkları açıklamada, şirketin tedarik zincirlerinde işlenen çevre ve emek suçlarına dikkat çektiler. Şirket, operasyonlarının merkezi haline getirdiği Panama, Kosta Rika gibi Orta Amerika ülkelerinde siyasi-ekonomik müdahaleleriyle ve bütün bu emek-çevre suçlarına karşı yürüttüğü yeşiye boyamacı reklam kampanyalarıyla biliniyor.

P&G Türkiye’nin İstanbul’daki iş merkezinin önünde yapılan açıklamanın ardından kadınlar ellerindeki kanlı donları ve kirli bebek bezlerini iş merkezinin kapılarına bırakarak tüm kadınları hijyenik ped ve bebek bezinin ücretsiz olması için mücadeleye çağırdı.

Regl Olmanın Bedeli: 17200 TL

Hijyenik ped ve bebek bezi gibi temel hijyen maddeleri sektöründe dünya çapında bir tekel durumunda olan P&G firmasının yıllık cirosunun 76 milyar dolar olduğuna dikkat çeken kadınlar “Biz ve dünyanın dört bir yanından birçok kişi yoksulluktan ped alamıyor. Birçok kız çocuğu regl olduktan sonra ped alamadığı için okulu bırakmak zorunda kalıyor” dedi.

Bir kişinin tüm hayatı boyunca regl olduğunda kullanmak zorunda olduğu hijyenik pedlere 17200 TL ödemek zorunda olduğunun altını çizen kadınlar, “Arkadaşlar bizi soyuyorlar, soygun var” diye diyerek temel bir sağlık maddesi olan ped ve bezlere yapılan zamları protesto etti.

Türkiye’de lüks tekne mazotundan ve pırlantadan vergi almayan AKP iktidarının, en temel ihtiyaçlardan biri olan ped ve bezden yüzde 18 vergi aldığını ifade eden kadınlar, “Bizim isyanımız dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişinin karşılayamadığı fiyatlarla ped satan P&G’yedir. Bizim isyanımız P&G ve AKP’nin ortaklığınadır. Bizim isyanımız bizim özerkliğimizi çalan, bizi yoksulluğa, umutsuzluğa sürükleyen neoliberal patriarkal kapitalizmedir” dediler. Eylemde “Ücretsiz Bez, Ücretsiz Ped! ve “Ped ve Bez Çalmak Meşrudur!” dövizleri açılırken, kadınlar basın açıklamasını Bertold Brecht’in “Madem İyisin” şiirini P&G’ye ithaf ederek tamamladılar: “Şimdi iyi dinle/ Düşmanımızsın sen bizim/ Dikeceğiz seni iyi bir plazanın dibine/ Sızdırmaz pedlerden akan kıpkırmızı regl kanıyla vuracağız seni/Sonra da gömeceğiz/ iyi bir kürekle/ iyi bir toprağa…”

Kadın Savunma Ağı tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Bugün buradayız çünkü en temel ihtiyaçlarımızdan olan pedi alamıyoruz. Bugün buradayız çünkü biz her ped aldığımızda devlete %18 vergi ödemek zorundayız. Bugün buradayız çünkü P&G denen şirket hatta P&G denen tekel, ped gibi bir temel sağlık ihtiyacını fahiş fiyatlarla dünyanın dört bir yanında satıyor. Peki neden bu şirketin önünde Kadın Savunma Ağı olarak eylem yapıyoruz? Çünkü bu şirketin yıllık cirosu 76 milyar dolar. Evet doğru duydunuz bu tekel birçok insanın en temel ihtiyacını onlara satarken yılda 76 milyar ciro yapıyor ve biz ve dünyanın dört bir yanından birçok kişi yoksulluktan ped alamıyor. Birçok kız çocuğu regl olduktan sonra ped alamadığı için okulu bırakmak zorunda kalıyor. Atalım kanlı donlarımızı ve de bebeklerimizin boklu bezlerini. Biz bunların en temel ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, ama bunları bizim emeğimizle üretenler bize bunları geri satarak milyonlarca kar elde ediyor!

O zaman tekrar bütün kadınlara ve ped kullanan herkese seslenelim, neden bugün P&G denen bu şirketin önünde eylem yapıyoruz? Orta Amerika’da darbelere destek olan bu şirket gidip hala Afrika’da yoksullaştırılmış halklar üzerinden reklamını yapmaya devam ediyor. Biz bugün buradayız çünkü bu şirketin diğer her tekelleşmiş şirket gibi iki yüzlü olduğunu ifşa etmeye geldik. P&G bazı ülkelerde hükümetlerle anlaşma yapıp okullarda, üniversitelerde bedava ped dağıtırken diğer ülkelerde yüksek fiyatlarla satış yapıyor. Tabii bedava dağıtığına bakmayın siz, bedava ped dağıtıyor ki o ülkede bütün karı kendinde toplayan bir tekele dönüşsün. O zaman haykıralım: “Ücretsiz Bez, Ücretsiz Ped!”

Düşünsenize bir kişinin tüm hayatı boyunca regl olduğu için ödediği ortalama toplam fiyat 17200 tl. Arkadaşlar bizi soyuyorlar. Bizi soyanlarla yoksullaştıranlar aynı gemideler. Bu geminin kürekçileri bizleriz, evet bu gemiyi yürütenler bizleriz ama bu gemiyi batıracak olan da bizleriz. AKP bizleri yoksullaştırarak, P&G gibi şirketlerin karlarını gün be gün arttırırken, körüklediği erkek şiddetiyle bizi bu yoksulluğa mahkum ediyor. Biz bu gemiyi batırırız! Bizim isyanımız tekne mazotundan ve pırlantadan vergi almayan AKP’nin ped, tampon ve bebek bezinden almasınadır. Evet, yanlış duymadınız. Yat sahipleri vergi ödemezken bizler en temel ihtiyacımız olan ped için %18 vergi ödüyoruz. Bizim isyanımız dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişinin karşılayamadığı fiyatlarla ped satan P&G’yedir. Bizim isyanımız P&G ve AKP’nin ortaklığınadır. Bizim isyanımız bizim özerkliğimizi çalan, bizi yoksulluğa, umutsuzluğa sürükleyen neoliberal patriarkal kapitalizmedir.

O zaman tekrar bütün kadınlara ve ped kullanan herkese seslenelim , neden bugün P&G denen bu şirketin önünde eylem yapıyoruz? Latin Amerika’da darbeye destek olan bu şirket gidip hala Afrika’da yoksullaştırılmış halklar üzerinden reklamını yapmaya devam ediyor. Biz bugün buradayız çünkü bu şirketin diğer her tekelleşmiş şirket gibi iki yüzlü olduğunu ifşa etmeye geldik. Şunun farkında olalım, feminist bir isyan çıktı! Dünyanın dört bir yanında feministler patriarkaya, kapitalizme isyan ediyor. Yoksulluğumuzun ve maruz bırakıldığımız erkek şiddetinin sorumlularını ifşa ediyor. Bazı ülkelerde ped vergisinin kaldırılması feminist hareketin kazanımıdır. Devletin bize hediyesi değil bizim kendi gücümüzle elde ettiğimiz bir kazanımdır. Güney Afika’da Kanada’da, Hindistan’da, Kolombiya’da, Malezya’da vergiler kaldırıldı, Almanya’da 2019’da ped vergiler düşürüldü. Bu ülkede de en temel sağlık ihtiyacımız olan pedin vergisi kaldırılmalıdır.

Arkadaşlar burada ve her yerde haykıralım. Utanmıyoruz! Evet tüm dinci gerici politaklarınızla ayıplamaya çalıştığınız regl kanımızdan utanmıyoruz! Utanması gereken bizler değiliz. P&G şirketinin yıllık cirosu 76 milyar dolar. Utanması gereken bizler değiliz sizlersiniz. Pedleri siyah poşetlere saranlar utansın. Kız çocukları yoksulluktan ped alamadığı için okulu bırakıyor. Utanması gereken bu yoksulluğu sürdürenlerdir. Utanması gerekenler tecavüzcüleri ya da istismarcıları koruyup özsavunma hakkını kullanan kadınları hapse atanlardır. Utanması gereken yoksulluğumuz sorumluları olan devletler ve sermayedir.

Bugün buradayız çünkü çocuklarımıza bez alamıyoruz. Evet, bir paket çocuk bezi 200 tl bu ülkede. Peki kim bunun sorumlusu? Bunun sorumlusu ped ve çocuk bezinden yıllık 19 milyar dolar kar eden P&G! Bunun sorumlusu çocuk bezine %18 KDV koyan AKP! O zaman bir kez daha söyleyelim; yattan, elmastan KDV almayan AKP çocuk bezlerinden vergi alıyor. 3 çocuk yap diyen AKP bizleri çocuk bezi alamayacak kadar yoksullaştırıyor. Neymiş, aileymiş, değermiş, kültürmüş, kadınların üstüne yıktığınız çocuk bakımı üzerinden elde ettiğiniz karı söyleyin siz. Kadınlar yoksul oldukları için şiddet gördükleri kocalarından ayrılamıyor. Kadınlar çocuk bakımı yüzünden işlerini bırakıyor, işe girseler de erkeklerden düşük maaş alıyor. Böyle bir cinsiyetçi işbölümü düzeniniz içinde hala gözünüz ayda 217 tl olan nafaka da. Ne pedden ne bezden vazgeçmiyoruz, temel ihtiyaçlarımızın neoliberal ekonomi içinde bize bu fahiş fiyatlarla satılmasını kabul etmiyoruz!

Kriz var! Bizleri öyle bir yoksulluğun ve umutsuzluğun içine sürüklüyor ki bize birbirimizi unutturuyor. Öyle ki biz yaşadığımız şeylerin ne kadar birbiriyle ortaklaştığını unutuyoruz. Öyle ki biz bu karanlıktan ancak birbirimizle çıkabileceğimizi unutuyoruz. Bizleri bedenimizden çıkan kandan utandırıyorlar, bizleri birbirimizden ve ürettiğimizden yabancılaştırıyorlar. Bizleri bakım emeğini yapmamız gereken bir görevmiş gibi ikna ediyorlar. Olmuyoruz. Olmuyoruz ki buradayız, olmuyoruz ki dünyanın dört bir yanında feministler yoksulluğa ve erkek şiddetine karşı mücadele ediyor. Bizleri ne kadar yalnızlığa mahkum etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, savunmasız değiliz. Buradan tekrar söylüyoruz, ped en temel sağlık ihtiyaçlarından biridir, ücretsiz olmalıdır ya da en kısa zamanda vergiler kaldırılmalıdır. Savunmasız değiliz çünkü feminist mücadelemiz var ve iyi ki var.”

Yorumlar