Gaziantep Kadın Savunması’ndan çağrı: Çocuk ve kadın düşmanı politikalara karşı birbirimizi savunacağız!

Kadın katillerini, şiddet faillerini hiçbir tedbir almadan salıveren, İstanbul sözleşmesini etkin uygulamayan, ev içinde kadınları ve çocukları aile kisvesi altında şiddete karşı savunmasız bırakan AKP ve Mhp ittifakı Ceylan'ın ölümünden sorumludur. Tüm sorumlular kadınlar önünde hesap vermeli ve derhal gereken önlemler alınmalıdır.

Gaziantep’te 1 yıl önce eşi Rukiye Aslan’ı bıçakladığı için cezaevine giren Müslüm Aslan tahliye edildikten sonra 3 çocuğunu yanına alarak yaşadığı eve gitti ve büyük kızı 9 yaşındaki Ceylan’ı döverek öldürdü. Olayın ardından Müslüm Aslan bir parkta yakalanarak gözaltına aldı.

Olay kamuoyunda ilk duyulduğu anda infaz yasası sebebiyle katil Müslüm Aslan’ın tahliyesinin yapıldığı iddaa edildi. Basına yansıyan ve kamuoyu tarafından verilen tepkinin ardından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı katilin Kasım 2019 yılında tahliye edildiğini açıklamak zorunda kaldı.

Korona pandemisi gerekçe gösterilerek meclisten geçirilen infaz kanunu öncesi olduğunun belirtilmesi şiddet uygulayan erkeğin 9 yaşındaki Ceylan’ı öldürdüğü gerçekliğini hafifletmiyor.

Herhangi bir önlem ve tedbir alınmadan tacizciler, tecavüzcüler, çocuk istismarcıları, kadın katillerinin cezaevlerinden salıverilmesini sağlayan infaz paketi meclisten geçiyor. Kadınları şiddetten koruyan yasa 6284 HSK kararıyla sınırlandırılıyor. Cinsel istismar faillerinin, istismar ettikleri çocuklarla evlenmeleri durumunda cezalarının ertelenmesi tartışması yeniden açılıyor. Görüyoruz ki: Erkek iktidar kadınların ve çocukların can güvenliğini almıyor. Korona pandemisine karşı gerekli tüm tedbirleri almak yerine çocuk ve kadın düşmanı yasalarla canımıza kastediyor.

Kadın ve çocuk düşmanlığı Corona’dan daha tehlikelidir.

Kadın katillerini, şiddet faillerini hiçbir tedbir almadan salıveren, İstanbul sözleşmesini etkin uygulamayan, ev içinde kadınları ve çocukları aile kisvesi altında şiddete karşı savunmasız bırakan AKP ve Mhp ittifakı Ceylan’ın ölümünden sorumludur. Tüm sorumlular kadınlar önünde hesap vermeli ve derhal gereken önlemler alınmalıdır.

Salgın hastalık dönemlerinde dahi yükümlülükleri devam eden İstanbul Sözleşmesi’ne göre kadına yönelik şiddete karşı acil olarak bu koşullara özel önleme, koruma, kovuşturma politikaları geliştirin!

6284’ü etkin ve eksiksiz uygulayın!

Kadına yönelik acil şiddet hattı kurarak 7/24 vaka takibi yapın!

Sığınaklardaki hijyen koşullarını sağlayın ve olası kapasite yetersizliği durumunda kullanılmayan oteller de dahil olmak üzere her türlü binayı sığınağa çevirmek üzere harekete geçin!

Aile adı altında çocuk istismarini aklama çabalarından vazgeçin!

Salgını bahane göstererek yaşamlarımıza saldırmanıza izin vermeyeceğiz. Gaziantep Kadın Savunması başta olmak üzere çocuk ve kadın düşmanı politikalara karşı birbirimizi savunmaya devam edeceğiz.

Çünkü biz kadınlar Coronadan da erkek şiddetinden de ölmek istemiyoruz. Yaşamak İstiyoruz!

Yorumlar