Forumda buluşuyoruz: Pandemide Annelik Yükünü Hangi Kutsal Örter?

Tüm kadınları 9 Mayıs Pazar günü saat 16.00'da pandemide annelik yükünü, hiç bitmeyen işlerimizi, annelik-aile kutsamalarıyla gasp edilen haklarımızı, tüm bunların üstüne örtülmeye çalışılan kutsallık örtülerini ve kolektif çözüm önerilerimizi konuşmak için forumumuza katılmaya çağırıyoruz

Forumda buluşuyoruz: Pandemide Annelik Yükünü Hangi Kutsal Örter?

Pandemi döneminin en ağır işlerinden birini, kadınların sırtına bindirilen en ağır yüklerden birini konuşmak için buluşuyoruz: Pandemide Annelik Yükü!

Hayır, bu yükün doğallaştırılmasını da, eşitlik ve özgürlük taleplerimizin, “Anneler Günü” vesilesiyle kutsallık örtülerine sarılıp sarmalanarak gasp edilmesini de kabul etmiyoruz. Her zaman olduğu gibi pandemide de, acımasız çarkların en çok tüm hayatları sonsuz bir bakım yüküyle kuşatılan kadınların karşılıksız bakım emeğinin sırtından döndüğünü biliyoruz. Bir “Anneler Gününü” daha, çarkları döndürmek pahasına kadınların emeğini değersizleştiren, kadınları annelik-aile rollerine hapseden “fedakâr anne” laflarını dinleyerek geçirmek istemiyoruz.
9 Mayıs Pazar günü, anneliği kutsamak için değil, bizleri anne olan-olmayan diye ayıran, hayatlarımız üzerindeki tahakkümü kutsal annelik sözleriyle meşrulaştırmaya çalışan patriyarkal kapitalizmin son bir yıldır hayatımızda yarattığı sonuçları konuşmak için buluşuyoruz.
Bizleri pandemi ortamında sonsuz iş/bakım yükleriyle yalnızlaştırıp en temel haklarımızı gasp edenlere karşı, duygularımızı, taleplerimizi ve kolektif çözüm önerilerimizi paylaşmak için buluşuyoruz. Bizleri “annelik yarışındaki performansımız” üzerinden yarıştıran kutsal ödül törenleriniz sizin olsun! Bizler en büyük ödülün kadın dayanışmasıyla kazandığımız eşitlik ve özgürlük olduğunu biliyoruz.

Tüm kadınları 9 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da pandemide annelik yükünü, hiç bitmeyen işlerimizi, annelik-aile kutsamalarıyla gasp edilen haklarımızı, tüm bunların üstüne örtülmeye çalışılan kutsallık örtülerini ve kolektif çözüm önerilerimizi konuşmak için forumumuza katılmaya çağırıyoruz.

Kayıt yaptırmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Yorumlar