Beyza’ya, Şilan’a ve tüm Boğaziçi tutuklularına özgürlük!

Tek adam iktidarının kadın düşmanı, LGBTİ+ düşmanı, sanat düşmanı, gerici saldırganlığı karşısında Boğaziçi’ni ve yaşamlarımızı savunacağız!

Beyza’ya, Şilan’a ve tüm Boğaziçi tutuklularına özgürlük!

Kayyum Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması ile başlayan ve bir ayı aşkın süredir devam eden Boğaziçi direnişi gençler, kadınlar, LGBTİ+’lar başta olmak üzere geniş toplum kesimlerinde büyük bir tepki yaratarak tek adam rejiminin en büyük korkusu olan sokak muhalefetini yeniden canlandırdı. Geniş toplum kesimleri gözünde; kadın, LGBTİ+ ve sanat düşmanlığı ifşa olan tek adam rejimi, özgürlük isteyenleri bir kez daha şiddetle bastırmaya çalışıyor.

Bir ay boyunca yüzlerce insan işkence ile gözaltına alındı, evlerin kapıları duvarları kırıldı, kadınlar ve LGBTİ+lar tecavüz tehdidi ve çıplak arama dayatmaları ile cinsel şiddete maruz bırakıldı, onlarca insan ev hapsiyle cezalandırıldı; Doğu, Selo, Anıl ve feminist yoldaşımız Şilan tutuklandı. Beyza ve Muhammed de hukukun ayaklar altına alındığı bu süreçte, sudan gerekçelerle tutuklanan son isimler.

400 gündür onlarca kanıta rağmen Gülistan’ı bulamayanlar, telefonunun son iki hanesini kanıt sayarak 2 saatte Beyza’yı tutukladılar. Kadın katillerini, çocuk istismarcılarını, cinsel şiddet faillerini cezasızlıkla ödüllendirip özsavunma uygulayan kadınları ağır cezalara mahkûm edenlerle, üniversitede kayyum istemeyenleri cezalandıranlar, aynı erkek-faşist yargının dişlileri. Bugün Boğaziçi direnişini savunmak; şiddet karşısında bağımsız, özerk ve özgür yaşama hakkımızı savunmaktır. Boğaziçi direnişini savunmak, iktidarın şiddeti karşısında itaat etmeyen herkesi kucaklayan feminist özsavunmamızın bir parçasıdır.

Tek adam iktidarının kadın düşmanı, LGBTİ+ düşmanı, sanat düşmanı, gerici saldırganlığı karşısında Boğaziçi’ni ve yaşamlarımızı savunacağız! Tüm tutuklular ve evlerine hapsedilenler özgür olana kadar mücadeleyi büyüteceğiz.

Şilan’a ve Beyza’ya özgürlük! Tüm tutuklular serbest bırakılsın, şiddet son bulsun!

Yaşamlarımız, bedenlerimiz, özgürlüğümüz ve Boğaziçi için kadınlar savunmaya!

Yorumlar