Arjantin’in yeşil dalgası, Güvenli ve Ücretsiz Yasal Kürtaj Hakkı için Ulusal Kampanya’sından feministlerle buluştuk

Güvenli ve Ücretsiz Yasal Kürtaj Hakkı Ulusal Kampanyası’ndan (Campaña Nacional por el Derecho al Aborto Legal, Seguro y Gratuito) Patricia Bustamante Q ve Lola Cufré ile uzun yıllardır yürüttükleri ve 2020'nin sonunda yasal statü kazanan kürtaj hakkı mücadelesini konuştuk.

Arjantin’in yeşil dalgası, Güvenli ve Ücretsiz Yasal Kürtaj Hakkı için Ulusal Kampanya’sından feministlerle buluştuk

17 Ocak pazar günü online olarak gerçekleştirdiğimiz buluşmada, Arjantinli kadınların asırlık bir hak gaspının yasal düzeyde aşılmasını sağlayan mücadelesini ve bu mücadelenin tarihsel izleğini özneleriyle konuştuk.

Arjentin’de neredeyse tam yüz yıl sonra isteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılması bir suç olmaktan çıkarıldı; kadınlar ücretsiz ve güvenli kürtaj hakkını kazandı.

Patricia ve Lola’nın aktardığı üzere, Güvenli ve Ücretsiz Yasal Kürtaj Hakkı için Ulusal Kampanya’sı (Campaña Nacional por el Derecho al Aborto Legal Seguro y Gratuito) Mayıs 2005 tarihinde başladı. Ve şu anda kampanya ulusal düzeyde, kadın hareketiyle bağlantılı 700’e yakın örgüt, grup ve kişiyi içeren geniş bir kitle tarafından yürütülüyor.

Patricia ve Lola, Ni Una Menos, kadın grevi gibi hareketlerle güncel bağları olan Güvenli ve Ücretsiz Yasal Kürtaj Hakkı için Ulusal Kampanya’nın deneyiminde kökten dinciliğe karşı önemli bir mücadele yanı olduğundan bahsediyor.

Çeşitlilik, geçirgenlik/şeffaflık, cinsel eğitim gibi üç temel unsurun hareketin belirleyici yönü olduğunu söyleyen Patricia ve Lola, bugün artık Latin Amerika’da milyonlarca kadının taktığı  “kürtaj yeşili” olarak anılan yeşil eşarbın öyküsünü de anlatıyor.

Yorumlar