Antep’te kadınlar Sezay Koçak için adalet istedi: “Ali Özahi derhal tutuklansın”

Kadın Savunma Ağı olarak, boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile evde tartışma yaşadığı sırada balkondan şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybeden Sezay Koçak için Gaziantep Adliyesi önünde eylemdeydik

Antep’te kadınlar Sezay Koçak için adalet istedi: “Ali Özahi derhal tutuklansın”

Gaziantep’te kadınlar, 3 Eylül’de boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartışma yaşadığı sırada balkondan “düşerek” hayatını kaybeden Sezay Koçak için eylemdeydi.

Kadın Savunma Ağı, Koçak’ın kız kardeşleri ve arkadaşlarının katıldığı eylem Gaziantep Adliyesi önünde düzenlendi. Gaziantep Kadın Platformu da eyleme destek verdi.

“Yaşamak için kadınlar savunmaya #SezayKoçakİçinAdalet” yazılı pankartın açıldığı eylemde açıklamayı Sezay Koçak’ın kız kardeşi Aynur Koçak okudu.

Sezay Koçak için adalet talebini yükseltmek üzere toplandıklarını belirten Aynur, “Bir kadın cinayetinin daha üstü intihar denilerek kapatılmasın diye Gaziantep Adliyesi Önü’ndeyiz” dedi.

“Toplumun gözü önünde kadın katliamı yaşanıyor”

“Sezay için adalet ararken aklımıza Şule Çet, Ceren Damar, Ceren Özdemir, Pınar Gültekin ve nice kız kardeşimiz için verdiğimiz adalet arayışı geliyor. Son yıllarda her gün bir kadın erkek şiddeti ile aramızdan alınıyor. Toplumun gözü önünde kadın katliamı yaşanıyor” diyen Aynur, kadın cinayetlerinin tesadüfen olmadığını vurguladı.

Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye’de erkek iktidar sahiplerinin kadınların yaşamlarına saldırdığını belirten Aynur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onların kadın düşmanı politikalarıyla saldırılarından güç bulan kocalar, babalar, erkek kardeşler, sevgililer, tanıdığımız ya da tanımadığımız erkekler canımızı alıyor. İstanbul Sözleşmesini iptal etmeyi gündeme getirdiklerinde, kadınları toplumsal cinsiyet rollerine hapsetmeye çalıştıklarında, nasıl giyineceğimizi nasıl yaşayacağımızı her söylediklerinde, katiller her cezasız kaldığında erkek egemenliği bu kenti ve bu memleketi kuşatıyor. İktidarın kadın düşmanı politikalarını arkasına alan erkekler işledikleri cinayetlerin üstünü intihar diyerek, kaza diyerek örtmeye çalışıyor.”

 

“Kadın kadını dinler, anlar ve savunur”

“Antepli kadınlar olarak bu kentte doğup büyümenin zorluğunu biliriz. Ailenin, toplumun kurallarına her uymadığında erkek şiddeti ile itaat altına alınmanın, yaşam hakkı ile tehdit edilmenin ne demek olduğunu anlarız” diyen Aynur’un açıklamasının tam metni ise şöyle:

Bugün burada geçtiğimiz günlerde boşanma aşamasında olduğu erkek Ali Özahi ile tartışırken balkondan düşerek şüpheli şekilde ölen Sezay Koçak için adalet talebimizi yükseltmek üzere toplandık. Bir kadın cinayetinin daha üstü intihar denilerek kapatılmasın diye Gaziantep Adliyesi Önü’ndeyiz.

Sezay için adalet ararken aklımıza Şule Çet, Ceren Damar, Ceren Özdemir, Pınar Gültekin ve nice kızkardeşimiz için verdiğimiz adalet arayışı geliyor. Son yıllarda her gün bir kadın erkek şiddeti ile aramızdan alınıyor.. Toplumun gözü önünde kadın katliamı yaşanıyor. Bilinmesini isteriz ki kadın cinayetleri tesadüfen olmuyor. Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye’de erkek iktidar sahipleri kadınların yaşamlarına saldırıyor. Onların kadın düşmanı politikalarıyla saldırılarından güç bulan kocalar, babalar, erkek kardeşler, sevgililer, tanıdığımız ya da tanımadığımız erkekler canımızı alıyor. İstanbul Sözleşmesini iptal etmeyi gündeme getirdiklerinde, kadınları toplumsal cinsiyet rollerine hapsetmeye çalıştıklarında, nasıl giyineceğimizi nasıl yaşayacağımızı her söylediklerinde, katiller her cezasız kaldığında erkek egemenliği bu kenti ve bu memleketi kuşatıyor. İktidarın kadın düşmanı politikalarını arkasına alan erkekler işledikleri cinayetlerin üstünü intihar diyerek, kaza diyerek örtmeye çalışıyor.

Antepli Kadınlar olarak bu kentte doğup büyümenin zorluğunu biliriz. Ailenin, toplumun kurallarına her uymadığında erkek şiddeti ile itaat altına alınmanın, yaşam hakkı ile tehdit edilmenin ne demek olduğunu anlarız. Birbirimizi tanımasakta, Sezay’ın son andaki yaşam isteğini, Ceren Özdemir’in kendini savunmak için attığı bakışını, son günlerde kadınların twitterda teşhir ettikleri her erkek tavrı en derinlerde hissederiz. İşte bu sebeple aramızda büyük bir duygudaşlık vardır. İşte bu sebeple bugün “Sezay için adalet” demek bizim için yaşam hakkımızı savunmaktır. Tüm kadınlar için adalet demektir. Ne birbirimizden vazgeçeriz ne de yaşamlarımızdan. Ellerimizi birbirine kenetliyor ve “kadın kadını dinler, kadın kadını anlar ve kadın kadını savunur” diyerek adımımızı atıyoruz. Öncelikle Sezay için gerçek adaleti sağlayıp, şüpheli ölümünü aydınlatacağız. Hemen ardından kadın mücadelesi ile Gaziantep’in etrafını kuşatıp derin bir nefes alacağız.

Sezay ve tüm kadınlar için adaletin sağlanması adına taleplerimizi sıralıyoruz.
*Olay günü tek şüpheli olan Ali Özahi derhal tutuklanmalıdır.
*Kadın cinayetlerinin önlenmesi adına İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun acilen uygulanmalıdır.
*Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini perçinleyen herkes hukuken yargılanmalıdır.
*Erkek şiddeti karşısında kadınların korunması için belediyeye bağlı sığınmaevi açılmalıdır.
*Kamu kurumlarında toplumsal cinsiyet atölyeleri yapılmalıdır.
*Kadın cinayetlerinin münferit olduğuna dair açıklamalar son bulmalıdır.
*Gaziantep’te Kadın cinayetlerini önlemek adına kadın örgütlerinden görüş alınarak acil önlem planı hazırlanmalıdır.

Bugünden başlayarak taleplerimizin gerçekleşmesi, Sezay için adaletin sağlanması için davanın takipçisi olacağız. Kentin dört bir yanında Kadın Savunma Ağı olarak eşitlik için, özgürlük için, adalet için ve yaşamak için mücadele edeceğiz. Tüm Antepli Kadınları evde, işte, okulda, sokakta yaşamlarını savunmak için ağımızın bir parçası olmaya çağırıyoruz. Sezay için, adalet için, eşit ve özgür yaşamak için kadınlar savunmaya!

Yaşasın Kadın Dayanışması.

Yorumlar