Antakya Kadın Dayanışma Çadırı Güncesi (Gün 65): Temiz tuvalet haktır!-Kadın Savunma Ağı

Yaşlı kadınlarla iletişimde dil sorunundan kaynaklı aktarım yapmakta zorlandık. Kadınlar deprem sonrası çok yoğun stres altında kaldıklarını söylediler. Bundan dolayı onlara stresle nasıl baş edebileceklerini anlattık. Gün içerisinde en az 20 dakikalık yürüyüşün bu konuda rahatlatacağını söylediğimizde deprem öncesinde her gün mutlaka yürüdüklerini ancak artık sokak ışıklarının yanmamasından kaynaklı güvende hissetmediklerini söylediler, çocukları çadırlarda tek bırakamayacaklarını bunun için vakitlerinin olmadığını söylediler.

Antakya Kadın Dayanışma Çadırı Güncesi (Gün 65): Temiz tuvalet haktır!-Kadın Savunma Ağı

Depremin ilk gününden itibaren diğer birçok kadın örgütü ve feminist ağ gibi biz de örgütlü olduğumuz illerde ve Mor Mekanlarda yoğun bir dayanışma çalışmasına giriştik; birçok arkadaşımız bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarına katıldı. Antakya-Defne bölgesindeki Sevgi Parkı’nda kurduğumuz Kadın Dayanışma Çadırı parkın tamamen boşaltıldığı 2 Mart gece yarısına kadar parkta kalmaya devam etti. Gönüllü kayıt formumuzu hala doldurmadıysanız doldurmayı unutmayın.

Antakya Kadın Dayanışma Çadırından yazıyoruz

ÖNCEKİ GÜNLERİ OKUMAK İÇİN: Yazdıklarımız

Gün 65 (18 Nisan):

Depremin üzerinden günler, hatta aylar geçmiş olmasına rağmen bölgede hala temiz su, tuvalet-duş, hijyen malzemesi gibi en temel ihtiyaçlara erişim hala kısıtlı. Lütfen ihtiyaç listesinin güncellenmiş haline bakarak dayanışmayı devam ettirelim.

Yine ve yine sıcak bir güne uyandık. Kahvaltıdan sonra Toygarlı’ya götüreceğimiz paketleri hazırlamaya başladık. Artık sıcakların artmasıyla depolarda çalışmak daha da zorlu hale geliyor. Öğleye doğru mahalleden arkadaşlarımız bize meyhane pilavı ve Antakya kahvesini termoslarda hazırlayıp getirdiler. Antakyalı arkadaşımız bize yardıma geldi, depoları birlikte düzenledik. Antakya tarihi üzerine yüksek lisans tezi olan Defneli arkadaşımızla buna dair özel sohbet ettik.

Sonrasında sağlıkçı arkadaşlarımızla beraber Toygarlı köyüne doğru yollara çıktık. Toplanan kadınlarla keyifli bir muhabbetin parçası olarak regl döngüsü, menapoz, gebelik, meme kontrolü, psikososyal dayanışma üzerine konuştuk. Yaşlı kadınlarla iletişimde dil sorunundan kaynaklı aktarım yapmakta zorlandık. Kadınlar deprem sonrası çok yoğun stres altında kaldıklarını söylediler. Bundan dolayı onlara stresle nasıl baş edebileceklerini anlattık. Gün içerisinde en az 20 dakikalık yürüyüşün bu konuda rahatlatacağını söylediğimizde deprem öncesinde her gün mutlaka yürüdüklerini ancak artık sokak ışıklarının yanmamasından kaynaklı güvende hissetmediklerini söylediler, çocukları çadırlarda tek bırakamayacaklarını bunun için vakitlerinin olmadığını söylediler.

Salgın hastalık olup olmadığını sorduğumuzda deprem öncesinde en az 6 aydır süren bir uyuz salgını olduğunu söylediler. Hala temiz su, temiz tuvalet-duş imkanının olmasından kaynaklı vajinal enfeksiyonlarının devam ettiğini söylediler. Köyün hepsinin birbiriyle akraba olmasından kaynaklı kadınların kendilerini ifade etmekten bir miktar geri durduklarını fark ettik.

Dönüş yolunda bir dağ köyüne yeni doğan bebeğin sağlık kontrolüne geçtik doktor arkadaşlarımızla. Antakya’nın dağ köylerinin ayrı bir güzelliği var. Çadır alanında kalanlar olarak da paketleme ve depo düzenleme işlerimizi bitirdik. Akşam vakitlerinde 1 Mayıs’ta yapılacak eylem için sendikalar, sosyalist kurumlarla beraber bir toplantı aldık. Bu yıl ki 1 Mayıs’ın toplumsal bir yıkıma dönüşen depremin ardından, Antakya’da merkezde gerçekleşecek toplumla muhalefetin ilk eylemi olmasından kaynaklı önemli bir yeri var. Kentin yeniden inşasına dair kurucu bir özne olarak tüm toplumsal muhalefetin Antakya’nın acil sorunlarını ve çözümlerini dile getirdiği bir eylem olması gerektiğini konuştuk. Özel olarak Kadın Savunma Ağı’ndan toplantılara katılımımızın kentin yeniden inşasında kadınların kurucu siyasal özne olduğunu geçtiğimiz iki ay içerisinde eylemi, sözüyle, faaliyetleriyle kadınların bir kez daha gösterdiğini belirttik. Hala daha bu kentte yaşamdan bahsedebiliyorsak bunun kadınların emeğiyle mümkün olduğunu, bundan dolayı kürsüde kadınların özel olarak, ayrıca bir söz hakkı bulunması gerektiğini belittik. Yarına bir toplantı saati daha kesip toplantıyı bitirdik. Toplantıdan döndüğümüzde alanda bizi Ankara’dan gelmiş arkadaşlarımız karşıladılar. Onlarla birlikte Nazlı’ya geçerek birlikte gece soframızı kurup sohbet ettik.