8 Mart Yargılanamaz, Soruşturmayı Geri Çekin!

Haksız bir şekilde göz altına alınan arkadaşlarımız değil, bu ülkede her gün kadınların, transların ve çocukların şiddete maruz bırakılmasına göz yumanlar, katilleri serbest bırakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler suçludur

8 Mart Yargılanamaz, Soruşturmayı Geri Çekin!

Bu yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak üzere Kadıköy Vapur İskelesi’ne gelen kadınlar polis şiddeti ile gözaltına alındı. Kadın Savunma Ağı’ndan kadınların gözaltına alınarak 8 Mart eylemine katılması engellenirken haklarında soruşturma açıldı.

Soruşturmaya ilişkin yaptığımız açıklamanın tam metni şöyle:

8 Mart 2022’ de Taksim’deki feminist gece yürüyüşüne katılmak üzere Kadıköy’den hareket eden 40 arkadaşımız Kadıköy iskelesinde usulsüz bir şekilde göz altına alınmıştı. Arkadaşlarımız hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Şaşırmadık (!) çünkü kadınlara 8 martı yasaklayanlar, koruyucu yasaları uygulamayanlar, 40 arkadaşımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katılma hakkını da gasp etti. Soruşturma için hazırlanan iddianamede yazılanlara birkaç sözümüz var. 

  1. İddianamede yazdığınız; “Emine’nin kocası ödesin zamlara isyan”, “feminist dünya yaratalım”, “20 yıldır yine yeni yeniden feminist isyanla diren”, “susma haykır lezbiyenler vardır”, “gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin job inadına isyan inadına özgürlük”, “yaşasın feminist mücadelemiz”, “patronsuz pezevenksiz bir dünya istiyoruz” ifadeleri suç değildir. Bu ülkede yıllardır eşit ve özgür yaşamak için sürdürdüğümüz mücadelenin politik ifadeleridir  
  1. İddianamede araç ve yaya trafiğini kapatacak şekilde yürüyüş yapıldığı yazmaktadır. 40 kişinin sokakta yürüyüşü Kadıköy gibi kalabalık bir yerde yaya veya araç trafiğine engel olamaz. Suç yaratmaya çalışmayın.  
  1. Karaköy’e geçmek üzere iskeleye gelindiğinde vapura binilmesine izin vermeyen çevik kuvvet kadınların etrafını çevirerek ne vapura binilmesine ne de grubun dağılmasına izin vermiştir. Polis arkadaşlarımızı darp ederek ve ters kelepçe yaparak göz altına almıştır. Ulaşım haklarını da temel haklarını da gasp etmiştir.  

8 Mart yürüyüşlerine katılmak kanuna aykırı değil, temel bir haktır. Haklarını savunan kadınları değil, erkek şiddetini engelleyin. Haksız bir şekilde göz altına alınan arkadaşlarımız değil, bu ülkede her gün kadınların, transların ve çocukların şiddete maruz bırakılmasına göz yumanlar, katilleri serbest bırakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler suçludur. Öfkeliyiz, soruşturmayı da iddianameyi de kabul etmiyoruz. Feminist mücadelemizden vazgeçmiyoruz!  

Kadın Savunma Ağı  

 

Yorumlar